Matlab ödevi

gokomat

Centipat
Arkadaşlar merhaba Matlab programlama ödevine yardımcı olabilir misiniz?

1) 1*5'lik matrisin elemanlarını büyükten küçüğe sıralayan programı for döngüsü ve if koşul ifadelerini Matlab-GNU octave komutları kullanarak yazınız. (Matris=[12,8,15,6,26])

2)X değeri 0 ile 5 arasında 0.1 artım değerli olan y1=X3+X2 ve y2=X4+X2 fonksiyon grafiklerini alt grafiklerde olacak şekilde Matlab-GNU octave komutları kullanarak çizdirin.

3) Klavyeden girilen iki sayının hangisinin büyük-küçük-eşit olduğunu bulan Matlab komutunu yazınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ödevinizi kendim çözmek istemem ama fikir sahibi olmanız açısından şunları yazacağım.

1. Verilen matris de size büyükten küçüğe sıralayın diye sormuşlar. Basit bir soru ama bilmek ile anlatmak arasında zor bir çizgi var. Bir for döngüsü açacaksınız. 5 adet değeriniz var. Bunları tek tek arrayden çıkarıp karşılaştırıp yapacaksınız.

2. Soruyu anlayamadım, uygulama üzerinden çözülen bir soru.

3. Bu soruyu kendiniz yapabilirsiniz diye düşünüyorum. Yardımcı olması açısından sorulara şöyle yaklaşabilirsiniz. Kafanızda rastgele 2 sayı belirleyin. Mesela 23, 34 seçtik diyelim. İlk önce girdilere bakın. Kullanıcı kaç sayı girecek 2. O zaman bunları değişkene atamamız gerekiyor. Çünkü bunları elimizde tutup karşılaştırmalarını yapacağız. Birine x ve diğerine de y dedik. Şimdi derslerinizde anlatılmıştır. Operatörler kullanıyoruz. Bu operatörler eşitlik '==', küçüklük '<' ve '>' büyüktür. Farklı operatörlerde mevcut, fakat sorunuz için bunlar yeterli. İf ve else if (else) komutlarımız var. Bu komutlar, eğer anlamına gelmektedir. Eğer 23 34 den büyük değilse eğer, 23 34 eşit mi, değilse 23 küçüktür 34 den olarak görmeliyiz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı