MATX vs ATX

Synax1337

Hectopat
Arkadaşlar merhaba,

MSI 1660 Ti Gaming ekran kartı ve R5 3600 işlemci aldım. Bu sisteme M.2 SSD takmayı düşünüyorum fakat anakart konusunda kafama takılan birkaç sorum var.
1) MATX veya ATX olması cok etkiler mi? Etkilerse nasıl etkiler?
2) Anakart modellerine bakarken nelere dikkat etmem gerekli? Yani cok ucuk fiyatlara zaten gücüm yetmez ama düşük fiyatlılarda bu sisteme az kalır mı bilemiyorum.

Yardımlarınız icin şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Model olarak değil ama ATX veya mATX arasında cok kaldım. 3200MHz'lik 2 tane RAM var. RAM'lerle ve işlemciyle uyum sağlayabilecek ve ekran kartını kaldırabilecek bir anakart arıyorum bütçemi zorlamadan.

Yani genelde ATX daha iyi oluyor, ama bazı mATX anakartlar daha iyi oluyor. Bütçeniz nedir?

ATX ile mATX arasında giriş çıkış port sayısı farkı var, performans olarak herhangi bir fark yok. Tabii bu dediğim aynı anakartın mATX ve ATX versiyonları için geçerli. High-End anakartlar genelde ATX olurlar, ayrıca mATX'in asıl olayı mini tower kasalar ile kullanılırken yerden kazanmaktır. Siz öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz; OC yapacak mısınız yoksa normal mi kullanacaksınız vs. buna göre model seçimini yaptıktan sonra ihtiyacınız olan port sayısına göre mATX ya da ATX tercih edebilirsiniz.

750-800 TL'ye kadar cıkabilirim anakartta. mATX olması bana uzun süreli kullanımda bir zararı olur mu? Yamulma ya da yetmeme gibi sorunlar oluşabilir mi?

Öyle bir sorun olmaz. O paraya bulabilme şansınız varsa ASRock Pro4, bulamazsanız 800 TL bandında olan MSI anakartlara bakabilirsiniz (model adını unuttum şimdi).

Yeni konular

Geri
Yukarı