Mavi ekran hatası Windows 10 Pro 20H2

İşletim sistemi
Windows 10

yusuffffff

Hectopat
Link de Memory dump dosyam var.
MEMORY.zip

Bilgisayarım:
Anakart: MSI Z370'i (BIOS güncel - 7B43V1A)
CPU: Intel i7 8700K
Ekran kartım: NVIDIA GTX 1070
RAM: 32 GB Corsair (RAM'ler 8-9 saatlik RAM testine sokuldu. Hiçbir hata bulunamadı.)

Sorun: 20H2 güncellemesi sonrası başlayan mavi ekran hataları.
-------------------------
Detaylı sorun geçmişi:
Öncelikle merhabalar. Bilgisayarımla uzun bir süredir çeşitli zamanlarda mavi ekran sorunları yaşıyorum. Bu bilgisayarı Windows 1809 sürümünden beri kullanıyorum. Her büyük Windows güncellemesinden sonra genelde bu mavi ekran hataları oluyor. Ve her seferinde hiçbir Memory dump dosyası oluşturulamıyor. İlk defa bu son hata da bilgisayarım dump oluşturmayı başardı ve ben de sonunda çözüm aramak için sizlere ulaşabildim. Hataların belirli bir düzeni yok rastgele oluşuyor. Mesela Windows 10 1909 sürümüne güncelledikten yaklaşık 1 ay sonra ben tüm sürücülerimi güncelleme kararı aldım. Güncellemeleri yaptıktan sonra mavi ekranlar çok artmaya başladı. Günde 3 - 4 sefere çıktı. Ben de eski sürücülerle çakışma olabilir düşüncesi ile format atıp temiz 1909'ya da 20H1 kurdum. Hangi versiyon du tam emin değilim. Sonra sadece ekran kartı driverını kurdum. Diğer tüm sürücüleri Windows kendi kurdu, dokunmadım. Bu sayede bu son güncellemeye kadar hiç mavi ekran almadan kullanabilir hale gelmiştim. 2-3 ay sonrasında 2 hafta önce 20H2 sürümüne güncelledim ve sorunlarım tekrar başladı.

Daha önceleri dump oluşturulamadığı için sorunları da çözemedim. Standart sürücü güncelle, format at gibi çözümlere gittim. Ama artık çok yoruldum. Bu bilgisayarın derdi nedir, biri çözebilirse artık çok memnun olacağım. Ekte mavi ekran sıradaki olay görüntüleyici kayıtları var. Şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• olay görüntüleyici.png
    olay görüntüleyici.png
    16,9 KB · Görüntüleme: 43
İlk kez bu kadar büyük boyutta bir bellek döküm dosyası görüyorum, yoksa yanlış dosyayı mı paylaştınız?
Genelde MEMORY.dmp dosyaları büyük boyutta olurlar. Normal bir şey.

Güç kaynağınız nedir?

İşlemciye bir overclock veya undervolt yaptıysanız geri çekin.

@yusuffffff

Son düzenleme:
Genelde MEMORY.dmp dosyaları büyük boyutta olurlar. Normal bir şey.

Güç kaynağınız nedir?

İşlemciye bir overclock veya undervolt yaptıysanız geri çekin.

@yusuffffff

Kusura bakmayın moderatör arkadaş ceza verdi. Cevap yazamadım.

Herhangi bir overclock yok. Sadece XMP açık. BIOS ayarlarım 3 yıldır aynı. Eğer problem Overclock'tan olsaydı, 20H2 öncesinde de olurdu. Ama sorunsuz bir 3 aylık dönemim var. Ne zaman ki Windows'u güncelledim, işte o zaman mavi ekranlar tekrardan başladı. Donanımsal arıza durumu aklımı geldi. Ancak donanımsal arıza olsa, sürekli olması lazım.

Şüphelerim uyumsuz driver olması yönünde ama hangisi bulamıyorum.

Güç kaynağım Corsair sf600.
@Recep Baltaş üstat, müsait bir zamanda bakabilirsen çok sevinirim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı