Maximus IV Gene-Z/Gen3 PCI-Express 3.0 destekliyor mu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Kötü Adam

Hectopat
Ben piyasada ivy bridge işlemciler yokken şöyle bir sistem toplamıştım (Bu yıl şubatta)

Intel core i7 2600K işlemci
Asus Maximus IV Gene-Z/Gen3 anakart (PCI-e 3.0 destekliyor)

Sandy bridge işlemciler PCI-e 2.0 kontrolcüsüne sahip bildiğiniz gibi. Şimdi ben PCI-E 3.0 bir ekran kartı alsam. Mesela GTX 680 veya HD7970 onu PCI-e 2.0 olarak mı kullanacağım?

Eğer öyleyse Ivy bridge işlemciler çıkmadan önce Gen3 diye satılan anakartlarda aslında sahtekarlık yapılmış olmuyor mu? Bilgilendirilmesi gerek değil mi insanların?

Son düzenleyen: Moderatör:
Zaten 2.0 ve 3.0 Arasındaki performans farkı %1 diye duydum. Yani 2.0'da çalışırsa bile, hiç bir sorun teşkil etmez.

Son düzenleyen: Moderatör:
Teorikte PCI-e 3.0 2.0'dan iki kat hızlı. Ayrıca ben performans farkını daha fazla diye biliyorum.

Ne iki katımı? Yok değil, bence yanılıyorsunuz. %50 Daha performanslı olması imkansız. En fazla %1.

Evet, bant genişliği iki kartı fakat elde edilen performans farkı %1 civarında. Zira piyasada bu portun tam gücünü kullanabilecek bir kart yok.

Tabloya bakınca PCI Express 1.1'in bile yeterli olduğunu görüyoruz.

Anakartındaki port, PCI Express 3.0 portu. Bu, donanımsal bir olay. Portun PCI Express 3.0 desteklemesi için veriyolları ve kapasitörler ekleniyor. Fakat portu kullanabilmek için 22nm işlemci gerekiyor. Bu gereksinim, anakartın sayfasında açıkça dile getirilmiş durumda.

* Actual PCIe speed depends on installed CPU type.

Gerçek PCIe hızı takılı işlemci türüne göre değişmektedir deniyor.

Sandy Bridge + PCI Express 3 destekleyen anakartlara Ivy Bridge işlemci takarsanız, PCI Express 3.0'ı kullanabilirsiniz fakat Ivy Bridge + PCI Express 3 destekleyen anakarta Sandy Bridge işlemci takarsanız, kullanamazsınız.

Fakat PCI Express 3 gerçekten de gerekli değil.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…