Mediamarkt.com.tr Alenen Tüketicileri Dolandırıyor.

BurakFIRAT

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba sevgili arkadaşlar 30.11.2022 Tarihinde Mediamarkt.com.tr adresinden oluşturmuş olduğum buzdolabı siparişimi web sitesindeki ölçüler samsung.com/tr sayfasındaki uzunluk bilgileriyle örtüşmediği, ayaksız ölçüleri girilmiş olduğu için iptal talep etmiştim çünkü buzdolabı alanıma sığmayan bir modeldi MediaMarkt sayfasında ölçüleri yanlış verilmiş olan bir buzdolabıydı, buna takılmayıp ürünü siparişi oluşturduktan yaklaşık 1 saat sonrasında (akşam saat 9 civarlarında) iptal etmek istediğimi belirttiğimde ürünün faturasının kesildiğinin ürünün iptal edilemeyeceğinin (internet alışverişlerinde sipariş faturasının anında kesilmeyeceğini bilecek kadar sık internet alışverişi yapmama rağmen kurumsal bir firma olduğunu sandığım için bu beyana kandım), ürünün ancak iade süreciyle iade edilebileceğinin bilgisini aktardı. Bu bana bir hayli tuhaf gelse de, tamam ürünü iade etmek istiyorum para iademi gerçekleştirin şeklinde bilgi aktardım bu telefon çağrısından yaklaşık 48 saat sonrasında mailime çağrıdan 40 saat sonra kesilmiş olan e-arşiv faturası gönderildi, resmen mediamarkt gibi kurumsal sandığım bir firma beni kandırdı. Sonrasında ürünün faturasının neden yeni kesildiğini bana neden yanlış bilgi verilerek siparişimin iptal edilmediğini siparişimi iptal etmek istediğimi para iadesi istediğimi söylediğimde müşteri hizmetleri, bununla ilgili olarak ekip arkadaşı hakkında şikayet kaydı oluşturduğunu, depo ile görüşüp siparişimin kargoya verilmemesi konusunda bilgilendirmede bulunacağını bildirdi. Ardından ertesi gün Borusan Lojistik tarafından Mediamarkt göndericisinden bir paket alındığına dair SMS aldım, artık yavaştan gözümü açmaya başladım, sonrasında tekrar müşteri hizmetlerini arayarak ürünü 2 kez iptal etmek istediğimi aksiyon aldığınızı söyleyerek neden aksiyon alınmadığını neden iptal ettiğim ürünün bana benim istememe rağmen gönderildiğini sorduğumda yeni bir şikayet kaydı oluşturduğunu ve iade konusunda form doldurduğunu 24-48 saat içerisinde bana geri dönüş yapılacağını bildiren bir müşteri hizmetleri ile görüştüm. Sonrasında kargo sürecinde kargoyu geri çağırmalarını, kargoyu teslim alamayacağımı, söylediğim 4-5 çağrıda daha bulunduk 24-48 saatler defalarca kez tekrarlandı asla çözüme ulaşmadı.
Kargoyu dağıtıma çıktığı gün Borusan Lojistik ile görüşerek ben adresimde olmadığımı ürünü iade etmek istediğimi belirterek ürünü değil teslim almak, ürünün varlığından habersiz aynı kargo firması ile iadeye gönderilmesini istedim.
Ürünün iade kodu oluşturulması için mediamarkt ürünün Borusan Lojistik'in şubesinde 2 gün kadar beklettikten sonra ürünün iadesini aldı, 14.12.2022 tarihinde ürün bana kargoya çıkardıkları Kocaeli depolarına ulaşmış (20.12.2022 tarihinde Borusan Lojistiği arayarak kargonun nerede olduğunu teyit ederek öğrendiğim bilgi), mağduriyet tam bitti iademi artık alacağım derken 15.12.2022, 16.12.2022, 20.12.2022 tarihli çağrılarımın hepsinde ürünün henüz depolarına ulaşmadığını söyleyerek yalan söylemeye, kandırmaya devam ettiler.
20.12.2022 Tarihinde Borusan'dan almış olduğum 14.12.2022 tarihinde depolarına teslim edilmiş olduğu bilgisi ile tekrar arayarak bana neden yalan söylediklerini ürünün depolarına tesliminden itibaren geçen 7. günde olduğumuzu bildirdiğimde, 16.12.2022 tarihinde bana bildirmiş oldukları yanlış bilgi hakkında özür dilediklerini, hemen şikayet kaydı oluşturduğunun bilgisini aktardı. Hiçbir zaman şikayet kaydı talep etmemiş olmama rağmen sürekli sorunumu çözmek yerine birimlere aciliyet bildirmek ve "üst" birime aktarmaktan başka bir şey yapmayıp yoğunluktan dolayı işlenmemiş olabilir şeklinde kanunlara, yasal süreçlere tamamen aykırı bir bilgi paylaştılar. Bugün 26.12.2022 bana bildirilmiş olan 10'dan fazla 24-48 saat çözüm süreci, resmen tüketiciyi dolandırıcılık sayılacak söylenmiş büyük çok büyük yalanlar ve hâlâ paramın 27 gündür işleten sözde kurumsal bir firma.
MediaMarkt.com.tr üzerinden alışveriş yaptığınızda arayıp görüştüğünüz müşteri hizmetleri sadece form doldurma yetkisine sahip bir birim, size ne iade gerçekleştirebiliyor, ne herhangi bir birime aktarıyor ekonominin böyle belirsiz olduğu günümüzde resmen isteyerek, tercih ederek tüketiciyi mağdur etmeye devam ediyor.

Kesinlikle Mediarkt'tan herhangi bir şey almanızı tavsiye etmiyorum, bugüne kadar bilgisayar parçalarımı neredeyse hepsini, bilgisayar ekipmanlarımın büyük çoğunluğunu, evimdeki 2 cep telefonunu MediaMarkt'tan satın almış birisi olarak gerçek bir MediaMarkt müşterisi olarak bu kadar mağdur edilmeyi hak etmedim, dolandırıcıya dönmüş bu firmaya rica ediyorum paranızı kaptırmayın. Konu ile ilgili forumda deneyimi olan, tavsiyesi olan, fikri olan varsa rica ediyorum benimle paylaşsın gerçekten yardımınıza çok ihtiyacım var.

Son düzenleme:
Mediamarkt genel olarak iade konusunda çok problemli bir firma. Tercih olarak Amazon en iyisi diyebilirim. Yakın zamanda mouse almıştım. Sol tıkında yay sesi mevcuttu. Mağazaya gidip iade etmek istediğimde, ürün açıldığı için iade alamayacaklarını söylediler. Daha sonra müşteri hizmetlerini arayıp şikayet oluşturdum ve 5 dakika sonra iadeyi aldılar.

Mediamarkt genel olarak iade konusunda çok problemli bir firma. Tercih olarak Amazon en iyisi diyebilirim. Yakın zamanda mouse almıştım. Sol tıkında yay sesi mevcuttu. Mağazaya gidip iade etmek istediğimde, ürün açıldığı için iade alamayacaklarını söylediler. Daha sonra müşteri hizmetlerini arayıp şikayet oluşturdum ve 5 dakika sonra iadeyi aldılar.
Tabii ki bu tarz durumlarda mağduriyetin boyutu olmaz ancak keşke ürünüm mouse kadar bütçesi düşük bir ürün olsaydı ürün buzdolabı gibi yaklaşık eski model bir araba fiyatı olduğunda 1 ayda yaşanan fiyat artışı, yaşanan önemsenmeme durumu ve kanunlara aykırılık çok daha canımı sıkıyor böyle rezalet davranan bir firmadan mouse almış ve iade edememiş olsaydım 27. günde çoktan atardım kenara ya da sorunlu olarak bildirip birisine satar kurtulurdum üzüp hırpalamazdım kendimi bu kadar. Alenen bilerek ve isteyerek faturası kesilmemiş ürünün faturasını kestik diyerek zaten tüketicisini dolandırıyor, Youtuberlara sponsorlu içerik üretmeye geldiğinde konu sponsor olmadığı kendini kurumsal, büyük hacimli göstermediği içerik yok fakat tüketicilerine karşı alenen suç işliyor.

Bence de ya mağazaya gidip görüp alınacak ya da Amazon'dan. Çoğu firma iade de sıkıntı çıkarıyor.

@BurakFIRAT Hocam ben örnek açısından vermiştim zaten. Yüksek miktarlı ürünlere de aynı sıkıntıyı yapmaları muhtemel. Çözüme ulaşmayınca THH'ye başvurcaksın. Yani uğraştırıyorlar.
İnternette okuduğum kadarıyla THH'nin şirketlere tanımış olduğu çözüm sürecini aştırarak kayıtları paylaşmayarak süreci uzatarak çözüme ulaştırmıyorlarmış, THH'nin ve Söz Sahibi insanların bu duruma karşı ses çıkarıp bu firmanın ya iş akdine son vermesi, ya da yüklü cezalarla cezalandırması gerekiyor.
Param ve 1. saatinde iptal etmiş olduğum ürün 1 aydır depolarında ve ben borcunu ödeyemeyecek haldeyken beni mağdur edip paramı işleterek beni alıkoyarak bana yalan söylemeye devam etmeleri gerçekten bu kadar bile isteye yapılamaması gereken bir durum.

Bence de ya mağazaya gidip görüp alınacak ya da Amazon'dan. Çoğu firma iade de sıkıntı çıkarıyor.
Amazon beyaz eşya grubunda keşke ürün satsa da Amazon'u tercih edebilsem Amazon her zaman için önceliğimdir fakat beyaz eşya grubunda satıcısı amazon.com.tr olan hiçbir ürün bulunmuyor, mağazalara gittiğimde online web sitesinin tamamen bağımsız olduğunu müşteri hizmetleri ile görüşmem gerektiğini söyleyip resmen kovuyorlar.
Düzeltme*: Mağazada sipariş oluşturduğum ürünün stoğu yoktu 5 ilde ürünün stoğu vardı, mağazadan iade ile ilgili görüşmem gerektiğini belirttiğinizi sandım.

Bu şekilde benzer olaylar duydum çevremden, gerçekten şaşırtıcı.
Durumun çözüme ulaşması için konu hakkında ne yapacağımı gerçekten şaşırdım MediaMarkt DE'ye mail attım, sorunu her platformda paylaştım hem siz bilgili sosyal arkadaşlarımdan deneyim almak hem de MediaMarkt TR ekibine yakın @Recep Baltaş @Ali Güngör gibi kişiler tarafından en azından bir bilgilendirme, bilgi paylaşımı yapılma ihtimali olur mu diye şansımı denemek istedim gerçekten durum karşısında çok çaresizim yardıma ihtiyacım var.

Yeni konular

Geri
Yukarı