Memory Overclocking Fail Hatası

maestron

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba.

Herkese iyi haftalar dilerim.

Corsair Vengeance LPX model 80 GB RAM kullanıyorum. Müzik prodüksiyonu ile uğraşıyorum.
RAM'lerden ikisi (2x32 GB) 3200MHz diğer ikisi ise (2x8GB) 3000MHz. Bir önceki anakart ve işlemci üzerinde XMP ayarı yaptığımda 3200MHz'i sorunsuz görüyordum.
(AMD B450 Tomahawk Max II & Ryzen 5 3600 idi önceki sistem.)

Ancak şimdi 80 GB'ı sadece 2133MHz'de görüyor. Ne zaman ki, BIOS üzerinden XMP'yi aktif ettiğimde "Memory Overlocking Fail" hatası alıyorum.
Hızı 3200MHz'e sabitleme işlemi yaptım yine aynı hatayı verdi. 3000MHz'i seçtim yine aynı hatayı verdi.
İki adet 3000MHz'li olanı çıkarıp denedim. Bu sefer hatasız açtı ve 3200MHz'i gördü.

Ram'leri takma sıram 8 / 32 / 8 / 32 şeklindedir.

Bu noktada tıpkı AMD sistemde olduğu gibi hepsini okutmak için nasıl bir ayar yapmam gerekiyor bilemedim. Çok hakim olmadığım için acaba Power mı yetmiyor diye düşündüm. Önceki sistemde M.2 SSD'ler takılı değildi çünkü. Bu yüzden mevcut olan sistemi de aşağıya yazdım.

Kod:
Anakart: MSI Z490-A Pro
İşlemci: Intel i5-10600 KF
İşlemci Fan: Deep Cool Gammaxx GTE v2
RAM: 80 GB (Corsair Vangeance LPX 2x32 3200mhz ve Corsair Vangeance LPX 2x8GB 3000mhz)
Ekran Kartı: Radeon RX 580 Sapphire Pulse 8 GB
Fanlar: Be Quite Silent Wings 2 / Corsair 120mm
PowerSup: Thermaltake Smart RGB 700W 80+
Diskler: 2 TB M2 Kingston A2000 SSD
 1 TB WD Blue M2 SSD
 16 TB Seagate Exos HDD
 1 TB WD Red Sata SSD

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Merhabalar öncelikli olarak ram bellek o şekilde takılmaz. Ya çift kanal bellek kullanıp aynı Gigabyte ve Mhz değerinde olacak şekilde takarsınız. Ya da 4 kanal kullanıp gene aynı şekilde aynı değerler olacak şekilde takarsınız. Ramleri çift kanal ve aynı değerlere sahip olacak şekilde takın. Yüksek ihtimalle sorununuz çözülecektir.

Merhabalar öncelikli olarak RAM bellek o şekilde takılmaz. Ya çift kanal bellek kullanıp aynı Gigabyte ve MHz değerinde olacak şekilde takarsınız. Ya da 4 kanal kullanıp gene aynı şekilde aynı değerler olacak şekilde takarsınız. RAM'leri çift kanal ve aynı değerlere sahip olacak şekilde takın. Yüksek ihtimalle sorununuz çözülecektir.

Anlamadım.

32 + 32 + 8 + 8 şeklinde takma mı öneriyorsunuz yoksa hepsinin MHz değerinin aynı olması gerektiğini mi söylüyorsunuz? Yani 8'likleri satıp 32'liklerle uyumlu olacak şekilde 3200MHz olacak RAM mi almalıyım?

Çünkü forumda kullanılabileceği yönende konular ve yorumlar mevcuttu hatta belirttiğim gibi önceki AMD sistemde kendimde kullanmıştım zaten.

Teşekkürler.

Anlamadım.

32 + 32 + 8 + 8 şeklinde takma mı öneriyorsunuz yoksa hepsinin MHz değerinin aynı olması gerektiğini mi söylüyorsunuz? Yani 8'likleri satıp 32'liklerle uyumlu olacak şekilde 3200MHz olacak RAM mi almalıyım?

Çünkü forumda kullanılabileceği yönende konular ve yorumlar mevcuttu hatta belirttiğim gibi önceki AMD sistemde kendimde kullanmıştım zaten.

Teşe

Anlamadım.

Teşekkürler.

RAM'lerin 8 GB olanlarını çıkartıp 32 32 dima ve dimb şeklinde olacak şekilde takmanızı söylüyorum

Geri
Yukarı