Memtest 86 testi için RAM'ler stok hızlarda mı çalıştırılmalı?

Xaxix34

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, Memtest 86 testi yapmadan önce XMP'yi kapatın diyorlar da bendeki XMP profilleri düzgün çalışmadığı için kendim OC profili ayarlamıştım. Şimdi bu Memtest 86 testini yapmadan önce RAM'leri varsayılan ayarlara geri mi çekmeliyim, stok hızda mı çalıştırmalıyım RAM'leri?

Hocam stokta çalıştırmak daha sağlıklı olabilir. Hatta açık ve kapalı olarak yapsanız daha iyi olur.

Memtest 86 zaten hız aşırtmayı test etmek için kullanılmıyor mu ?

Yani sonuçta istediğin MHZ ve CL değerinde RAM stabil mi diye test yapıyorsun, stok ayarlara dönerek bir veri elde etmiyorsun.

Hocam stokta çalıştırmak daha sağlıklı olabilir.
Stabiliteyi test etme açısından OC profiliyle çalıştırmak daha mantıklı olmaz mı? Aldığım RAM'ler anakartımın QVL listesinde yoktu ama OC profiliyle düzgün çalışıyor. AIDA64 testmem5 Prime95(30 dakika testin sonunda ekran gitti ama muhtemelen işlemciden dolayı oldu çünkü Turbo mod açık ve stok soğutucu kullanıyorum) Cinebench testlerinden sorunsuzca geçti. RAM'lerin iadesiyle de uğraşmak istemiyorum ama stabiliteden de emin olmak istiyorum.

Memtest 86 zaten hız aşırtmayı test etmek için kullanılmıyor mu ?

Yani sonuçta istediğin MHZ ve CL değerinde RAM stabil mi diye test yapıyorsun, stok ayarlara dönerek bir veri elde etmiyorsun.
Bazıları XMP'yi kapatıp test edin bazıları açıp test edin diyor o yüzden kafam karıştı.

XMP açıkken hata verebilir fakat OCli ve OC siz test daha sağlıklı olur. İlk OCli test edin sorun olmazsa hatasız çıkarsa sorun yoktur. Hata verirse OC kapatıp tekrar deneyin.

Geri
Yukarı