"Merak ediyorum, bu video kaç görüntüleme alacak?" Cümlesi nasıl yazılır?

121228

Kilopat
Makaleler
10
Aklıma takıldı ve karar veremedim. Hangisi doğru? Ya da ikisi de mi doğru?

I wonder, how many views will this video get? (Merak ediyorum, bu video kaç görüntüleme alacak?)
I wonder, this video how many views will get? (Merak ediyorum, bu video kaç görüntüleme alacak?)

İlk cümle doğruya en yakın olan. Yalnız bu bir soru cümlesi değil. Asıl cümlenin yüklemi "wonder" burada. Dolayısıyla soru işaretiyle bitmeyecek ve cümlenin ikinci tarafı soru dizilişinde olmayacak.

"I wonder, how many views this video will get." doğru.

"I wonder how many views this video will get."
"How many views this video is going to get, I wonder."

İlk cümle doğruya en yakın olan. Yalnız bu bir soru cümlesi değil. Asıl cümlenin yüklemi "wonder" burada. Dolayısıyla soru işaretiyle bitmeyecek ve cümlenin ikinci tarafı soru dizilişinde olmayacak.

Get demek de pek uygun olmaz. Türkçe olarak sorun yok ama İngilizceye pek uymadı.

Get demek de pek uygun olmaz. Türkçe olarak sorun yok ama İngilizceye pek uymadı.
Bence de öyle ama anadili İngilizce olup böyle kullanan çok kişi var. En basitinden yabancı YouTuberlar böyle kullanıyor sürekli. Sorun yok yani o yüzden, adamlar kendi dilini senden benden daha iyi bilecekler sonuçta :D

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

2. cümlenin nesi hatalı peki?

Devrik olarak bile öge dizilişleri düzgün gelmiyor. Türkçedeki öge diziliminin aynısı olmuş (özne-nesne-yüklem). Devrik yapılacak olsaydı "How many views this video will get, (that's what) I wonder." tarzı bir şey olurdu.

Eğer illaki ikinci cümleye benzer bir şey yapılacaksa "I wonder... This video, how many views will it get?" tarzı bir şey olabilirdi. Bu da yazı dilinde değil de, daha çok konuşma dilinde olur. "This video"dan sonra da videoyu daha da belirli kılan bir şey gelebilirdi. "This video of yours..." mesela.

Geri
Yukarı