Mercimek kapasitör alternatif akım filtrelemesi yapar mı?

166307

Kilopat
Makaleler
1
Bilgisayarımı bağladığım üçlü prizimde şebeke gürültüsünü azaltmak istiyorum. Acaba seramik kapasitör kullansam bir şey olur mu?

Bilgisayarımı bağladığım üçlü prizimde şebeke gürültüsünü azaltmak istiyorum. Acaba seramik kapasitör kullansam bir şey olur mu?

Merhaba. Hiçbir şey (EMI filtreleme fonksiyonu olarak) olamaz, çünkü salt kutupsuz mercimek kondansatör bu amaçla hiçbir işe yaramıyor.

Üniversal motorlarda ve köprü diyotta diyotlar arasına mercimek, kutupsuz kondansatörler belirttiğiniz gibi filtre amaçlı olarak konuluyor, ama buradaki asıl konulma amaçları hiçbir zaman EMI filtresi amaçlı değildir. Başka veya çok yakın hatlara verilecek olan parazitlerin verilmesini önlemek şeklindedir. Şebeke parazitlerini en iyi ve etkili şekliyle filtreleyerek süzen "Pi" devresi şeklindeki EMI şebeke fltreleridir.

Bunu hazır alabileceğiniz gibi eski, bozuk PC PSU'sunun EMI filtre kısmını kesip PC'den önce bunu kullanırsanız çok etkili EMI filtreye sahip olabilirsiniz, örneğin yazıcı ters sinyalle (istenmeyen parazitlerle) paralel prizde olduğu PC'yi kapatıp RESET'liyorsa bu çözümle PC yazıcının ürettiği paraziti sinyallerinden araya konulan EMI filtresiyle hiç etkilenmemiş olur.

Üstte de belirttiğim gibi eski PC parçalarıyla uğraşan bir bilgisayarcıdan eski, bozuk bir PSU alıp EMI kısmını karttan kesip çıkararak üzerinde seri bağlı NTC varsa bir de şebeke girişine paralel varistör lehimlerseniz eğer çok kaliteli bir EMI filtresine sqahip olursunuz, PC'den hemen önce. Çok etkili filtre yapamayan PC PSU'suna karşı çok iyi bir çözüm olur. Forumda bir ara bunu resimleyip paylaşmıştım.

PC'den önce bu filtreyi hazırlarken mutlaka toprak hattını (sarı-yeşil kabloyu) düz bir kabloyla (bypass'la) PC girişine geçirirp vermeniz, PC'yi topraksız hatlı olarak çalıştırmamanız da gerekiyor. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı