Meslek lisesi için dal önerisi

Can Gürbüz1

Hectopat
Merhaba. Ben 9. sınıf meslek lisesine giden bir öğrenciyim bilişim teknolojileri alanı okuyorum 10. sınıfta alt dal seçeceğiz.

1. Ağ işletmeni (network uzmanı),
  2. Web tasarım ve programcılığı,
  3. Veri tabanı ve programcılığı,
  4. Bilgisayar teknik servisi,
  5. Yazılım ve bilgisayar mühendisliği.

Dallar bunlar sizce en mantıklısı ne? Veri tabanı ile ağ işletmeciliği arasında kaldım.

Ag isletmeni bolumu kolay, calismadan gecersin cok rahat. Onu secmeni oneririm.
Veri tabani gibi dallarin cok incigi, cincigi oluyor, ezberiniz kotuyse bulasmanizi onermem.
Yazilimda ise C# veya C++ ogretiyorlar. Sinav kagidinda kod disinda bir sey sormuyorlar neredeyse, bu iki dili sevmiyorsan yine bulasmani onermiyorum. Cekilmez.

Ag isletmeni bölümü kolay, calismadan gecersin cok rahat. Onu secmeni oneririm.
Veri tabani gibi dallarin cok incigi, cincigi oluyor, ezberiniz kotuyse bulasmanizi onermem.

Peki ağ işletmeciliğinden mezun olduktan sonra üniversitede bilgisayar mühendisliği okuyabiliyorum galiba.

Ag isletmeni bölümü kolay, calismadan gecersin cok rahat. Onu secmeni oneririm.
Yazilimda ise C# veya C++ ogretiyorlar. Sinav kagidinda kod disinda bir şey sormuyorlar neredeyse, bu iki dili sevmiyorsan yine bulasmani onermiyorum. Cekilmez.

C#'dan nefret ederim :D

Lisede bu sectigin dallarin pek bir onemi yok universite icin. Sana ne kolay geliyorsa onu sec, pek kafaya takmani gerektirecek yerler degil bu meslek liseleri cunku.

Ya cidden çok geriliyorum sevdiğim bir işi yapmak istiyorum bilgisayarla bayağı içli dışlıyım liseden mezun olduktan sonra kafamın rahatlayacağını düşünüyorum zaten en zor sınıfın 9 olduğu söyleniyor 10 11 12 rahat diyorlar.

Ya cidden çok geriliyorum sevdiğim bir işi yapmak istiyorum bilgisayarla bayağı içli dışlıyım liseden mezun olduktan sonra kafamın rahatlayacağını düşünüyorum

Liseyi pek dert etme, universite sinavina iyi hazirlan ve istedigin bir bolumu kazan. Ondan sonrasini dert etmene gerek yok cunku en zor kisimlari bitirmis oluyorsun.

en zor sınıfın 9 olduğu söyleniyor 10 11 12 rahat diyorlar.

9 pek zor degil, baraj dersleri calismadan gecersin diye dusunuyorum. En azindan ben oyleydim.
En zoru 10. sinif sayilir. Ozellikle Edebiyat ve sectigin dala ait 10 kredisi olan ders, seni zorlayabilir.
10'u atlattiktan sonra 11 bayagi kolay gelir. 12. sinifta AMP bolumundeysen staja gidersin zaten, haftada 2 gun okulda olursun. Dersleri pek dert etmen gerekmez zira simdiye kadar kalan gormedim.

Liseyi pek dert etme, universite sinavina iyi hazirlan ve istedigin bir bölümü kazan. Ondan sonrasini dert etmene gerek yok cunku en zor kisimlari bitirmis oluyorsun.

9 pek zor degil, baraj dersleri calismadan gecersin diye dusunuyorum. En azindan ben oyleydim.
En zoru 10. sinif sayilir. Ozellikle edebiyat ve sectigin dala ait 10 kredisi olan ders, seni zorlayabilir.
10'u atlattiktan sonra 11 bayagi kolay gelir. 12. sinifta AMP bolumundeysen staja gidersin zaten, haftada 2 gun okulda olursun. Dersleri pek dert etmen gerekmez zira simdiye kadar kalan gormedim.

Aynen öyle AMP deyim abim de otomasyon mezunu gözümü korkutan şey okulda çok fazla 9 da kalan insan var gözümü çok korkutuyor ben 1. dönemi başarıyla tamamladım büyük ihtimalle inşallah 2. dönemde de batmam.

Aynen öyle AMP deyim abim de otomasyon mezunu gözümü korkutan şey okulda çok fazla 9 da kalan insan var gözümü çok korkutuyor ben 1. dönemi başarıyla tamamladım büyük ihtimalle inşallah 2. dönemde de batmam.

Normal sayisal veya sozel derslerde kotu olsan bile meslek derslerinde iyiysen, her turlu gecersin.
Hocalar zaten ekstra performans odevi veriyor, onlarla birlikte 50+ yaparsin ortalamayi.

Siber güvenlikten bir arkadasim var ve bende yazılım geliştirmedeyim ama çok dandik bu bölümler. Hiçbir şey ogretmiyorlar goreceğin Max şey Scratch üzerinden oyun yapmak olacaktır, beklentini çok düşük tut çünkü hayal ettiğin şeyleri gormeyeceksin bu bölümlerden ise rastgele seç hepsi aynı sayılır.

İlla öneri lazımsa siber güvenlik dandik bölümlerin daha az dandiği olanı.

Yeni konular

Geri
Yukarı