Meslek lisesi mi, anadolu lisesi mi?

Dostum zorba insanlar her yerde var bu meslek lisesine özgü bir durum değil. Kendini savunmayı bileceksin sadece lise hayatı değil genel olarak böyle, bu tür insanlar bitmez. Bunlara karşı durmayı bilmek lazım.

Her yerde var haklısınız fakat oradaki durum farklı siz meslek öğrenmeye gittiğinizi sanıyorsunuz fakat 4 sene hiçbir şey öğrenmeden kalitesiz bir çevre oluşturup çıkarsınız oradan. İyi meslek liselerinin sayısı çok çok az. Derslerinde başarısız uyum sağlamakta sorunlu bu okumayacak herhalde deyip ailelerin çocukları gönderdiği bir lise meslek lisesi ve büyük çoğunluk erkek. Az ortamını gördüyseniz oranın Anadolu ile orayı kıyaslamak büyük yanlış.

Oraya gidip çok bozulan ezilmese bile kötü çevreden dolayı hayatı kötü şekillenen insanlar çok fazla tek olay ezilmek değil çevre çok önemli.

Hocam ailenizin baskısından etkilenmeyin, sınavda panik olursanız çok kötü bir sonuç yaparsınız, notlarınızın azalması normal, LGS'ye kadar kapatmış olursunuz eksiklerinizi, geçen sene berbat notlar almama rağmen yine iyi sayılabilir bir sonucum olmuştu. Eğer çevreden etkilenmeyen, gerekirse yalnız kalma/zorbalık görme riskini alabilecek biriyseniz meslek lisesi daha mantıklı gözüküyor. Ancak öyle biri değilseniz Anadolu'ya gidin en azından sınav zamanı ders çalışanlar olur motive olursunuz başarınız zamanla yükselebilir.

Eğer üniverste hayalin varsa Anadolu eğer ben sanayide çalışacağım direkt asgari ücretle çalışayım filan diyorsan meslek lisesi.

Dostum zorba insanlar her yerde var bu meslek lisesine özgü bir durum değil. Kendini savunmayı bileceksin sadece lise hayatı değil genel olarak böyle, bu tür insanlar bitmez. Bunlara karşı durmayı bilmek lazım.

Zorba insanlar her yerde, ancak şu an sosyal bilimler lisesindeyim ve bir iki kişi hariç kimse kimseyle uğraşmıyor, meslek lisesi gibi yerlerde hem her şeyinle dalga geçerler, hem de sadece dalgayla kalmaz fiziki boyutlara varabilir.

Ortam ailem karışmazsa pek sıkıntı olmaz tanıştığım her insanla anlaşabiliyorum diyebilirim, gideceğim liseyi de araştırırım. Verdiğiniz bilgiden bihaberdim teşekkürler.

Hocam siz sınava gireli tam 1 yıl olmamış çevrenizden daha iyi anlayabilirsiniz ki insanı silah karşısın da tutuyorlarmış gibi zorluyorlar, benim çoktan normal bir test yaparken parmaklarım titremeye başlıyor basit bir travma gibi.
Ayrıca hocamdan duyduğuma göre bölümlere 9.sınıf sonu puanlarıyla alıyorlarmış, bilişim ve tarzı bölümlere çok ilgi olduğundan puan ortalaması da yüksekmiş, doğru mu?

Anadolu Lisesi mezunu sonra lisans maliye mezunu olarak söyleyebilirim ki; Türkiye'de ve Avrupa'da teknik iş ve beceri isteyen işlerin kazancı daha yüksek oluyor...

Öğretmenlerimden ve gördüklerimden sizin gibi birçok insanı tanıyorum. Okulumuza gelen 2 mühendisle konuşma şansımız oldu ve maaşlarının tatsız olduklarını söylediler, yorulduklarını anlayabiliyordum ve üzülmedim değil. İyi başarılar paylaştığınız için sağ olun.

Teşekkür ederim. Kararsızlaşmamın nedeni psikoloji, beni baskılayan 2 kişi olsa da masa başında konuşmalara benim hayatımı meze edecekleri kişilerin sayısını bilemem. Anadolu ailemin beğeneceği bir seçim olur ama beni 18 yaşıma kadar bırakmayacaklarını söyleyen kişiler daha yolun başında bunları yaparken üniverste sınavında neler yapar bilmiyorum. İlişkimi de kesemiyorum çünkü ailem.

Eğer üniverste hayalin varsa Anadolu eğer ben sanayide çalışacağım direkt asgari ücretle çalışayım filan diyorsan meslek lisesi.
Hocam öğretmenlerim asgari ücret konusunda sizinle hemfikir değil. Onlar kendileri meslek lisesi mezunlarını arayıp güzel miktarda maaş veren iş verenlere şahit olmuşlar.

Cevap veren ve konuya destek olan herkese teşekkür ediyorum. Bana göre meslek daha uygun geliyor, en azından kendimi toparlayabilirim belki de okul değiştirir ve daha kesin amaçlarla yoluma devam ederim.

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…