Metal müzik için ekolayzer ayarı nasıl olmalı?

• Konuyu başlatan LSD
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 15
  • Görüntüleme 7B
HARMAN testinin ne olduğunu yanlış biliyorsunuz. Test, "Flat frekans cevabı" almak için yapılır.
İşaretlediğim yerden itibaren videoyu izleyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Harman 2019 flat değildir.

Bu flat grafik:

Screenshot_20221228-074551_Firefox~2.png

Bu da Harman 2019:

Screenshot_20221228-074536_Firefox~2.png

Harman 2019 flat değildir.

Bu flat grafik:

Eki Görüntüle 1616140

Bu da Harman 2019:

Eki Görüntüle 1616142

Bir moderatör işe girdiyse mesleğimin bu olduğunu belirtmem gerekiyor.
Mesajımdan alıntıladığınız gibi, "HARMAN testinin flat olduğunu değil; amacının flat cevaba ulaşmak olduğunu" söyledim.

Harman, insanlardaki işitme eşiğini ölçer. Üretici firmalar bu eşiğe göre ürünlerinin flat referansını ayarlarlar. Amaç; ürünlerde flat cevaba ulaşmaktır.

Orada gördüğünüz EQ frekansının düz olmamasının nedeni insanların farklı volümdeki frekansları farklı yükseklikte duyuyor olması ile ilgilidir. Hatta bu durum yaşa, cinsiyete ve ırka göre dahi değişebilir. İlgili makale ve açıklama Ses mühendisliği alanında Fletcher Munson eğrisi olarak tanımlanıyor.

Aşağıdaki videoyu işaretlediğim noktadan itibaren izlerseniz F.M eğrisini daha net anlayacaksınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Peki hocam yeri gelmişken sorayım. In ear modellerin en en referans flat kabul edilen kulaklık Etymotic ER2SE ne o zaman? Harmandan 15db aşağıda. Yani direkt 20Hzden 1Khze kadar gösterdiğiniz Fletcher eğrisinin referans noktası 60db konumda flat. Dümdüz. Etymotic neden flat olan Harman yerine kendi araştırmalarından yola çıkarak bu "flat" eğriyi tercih etti? Veya da diffuse field diyelim sadece Etymotic olmasın. Onda da benzer durum var çünkü. 1Khz sonrası için bir şey diyemem flat kabul edilen kulaklıklarda da benzer, Harmanda da benzer eğri mevcut upper-mid treble kısmında. Bass bölgesinde Harman Target bir kulaklık ile Etymotic, veya da x model atıyorum diffuse field eğrisinden yola çıkılmış tuning edilmiş kulaklık diyelim. Harman ile bunlar arasında çok fark var. Hangisi flat? Biri daha flat biri daha çok flat diyemeyiz.

Peki hocam yeri gelmişken sorayım. In ear modellerin en en referans flat kabul edilen kulaklık Etymotic ER2SE ne o zaman? Harmandan 15db aşağıda. Yani direkt 20Hzden 1Khze kadar gösterdiğiniz Fletcher eğrisinin referans noktası 60db konumda flat. Dümdüz. Etymotic neden flat olan Harman yerine kendi araştırmalarından yola çıkarak bu "flat" eğriyi tercih etti?

100$ a "flat ve en referans kabul edilen kulaklık !!!"
Müzik sektöründe flat referans için millet boşuna monitöre kulaklığa binlerce dolar harcıyormuş.
Rica etsem bana yine 100$ civarı bir de en referansından stüdyo monitörü tavsiye etseniz, arabamı satıp alacaktım. vazceçtim....

Eq parametrelerini yanlış yorumladığınız kısma düzeltme yapmıyorum. Çünkü bildiğinizi sandığınız teoriler baştan sona hatalı.

Alın deneyin hocam kulak içi referans modellerde gayet beğenilen sevilen bir kulaklık. Nasıl olsa ucuz kaybedeceğiniz bir şey yok 🙂
Ayrıca ilk videoda bir yanlışlık var. Harman'ın hedeflediği insanlara flat stüdyo sesini doğru vermek değil, basitçe herkes için, her yaş kitlesi, her iyi veya kötü duyuya sahip insan için ideal olanı bulmaya çalışıyorlar. Çünkü bu araştırmada yer alan dinleyicilerin kaçta kaçı "flat" kavramını takmış, doğru bilmiş muamma. Herkes için ideal ses eşittir Harman bu kadar net ve basit komplike hâle sokmanıza gerek yok.

Ben insan gibi bir soru sordum. Siz dalga geçerek cevap veriyorsunuz. Kusura bakmayın daha da bir şey demem.

Yeni konular

Geri
Yukarı