Mevcut HDD Sorunu ve Yeni HDD Önerisi

BSahin

Decapat
Daha fazla  
Herkese iyi günler diliyorum öncelikle. Mevcutta Toshiba 2.5" 500GB MQ01ABF050M SATA 3.0 5400 RPM HDD, Casper C.600 model bilgisayarımda kullanıyorum. Son zamanlarda bir yavaşlık söz konusu ve sebebini HDD özelinde bilgim olmadığı için anlayamıyorum.

HDD Tune gibi performans ölçüm araçlarıyla yapılacak testler konusunda yardımcı olabilecek HDD uzmanı arkadaşlar varsa memnun olacağım. Beni yönlendirirse sonuçları ona göre koyacağım ne yapacağımı tam olarak bilemiyorum.

Ayrıca bu diskin iyi-kötü yönlerini de belirtebilir misiniz? Yeni bir HDD alırken neye dikkat etmem gerekir?

Herkese iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
HD tune ile performans testi yapıp paylaşın. Eğer test esnasında örneğin okuma hızı 50 MB/s altına düşüyorsa disk sorunlu olabilir. Tabi arka planda çalışan yazılım olmaması lazım.

Yeni bir HDD alırken neye dikkat etmem gerekir?

Yeni bir HDD almamaya. HDD devri sona erdi. SSD alacaksınız. Hele ki laptop için...

HD Tune pro indirin. Scan test tikini işaretleme'den test yapın. Okuma yazma bölümünü ve değerlerin olduğu bölümün fotoğrafını paylaşın.

5400 RPM bir diskten zaten yüksek bir performans beklememek gerekli. Ancak yine de normalin çok altında bir yavaşlama söz konusu ise, donanımsal değişiklik için SSD tavsiye ederim.

Yeni bir HDD almamaya. HDD devri sona erdi. SSD alacaksınız. Hele ki laptop için...
Recep Bey çok haklısınız ancak mevcut bilgisayarımın teknik özelliklerini düşündüğümde çok masrafa girmenin mantıklı olmayacağına karar verdim. Depolamanın yüksek olması ve fiyatının makul seviyelerde olması gerekiyor. Elbette makul SSD çeşitleri de var ancak depolama çok sınırlı kalıyor. Fazla slot da yok.
HD Tune pro indirin. Scan test tikini işaretleme'den test yapın. Okuma yazma bölümünü ve değerlerin olduğu bölümün fotoğrafını paylaşın.
5400 RPM bir diskten zaten yüksek bir performans beklememek gerekli. Ancak yine de normalin çok altında bir yavaşlama söz konusu ise, donanımsal değişiklik için SSD tavsiye ederim.

Çeşitli programlardan testler yaptım. Sonuçlar görsellerdeki gibi. Yorumlarınızı değerli buluyorum.

409768
409772
409773
409774

İçerisinde önemli bilgileriniz varsa alın. HDD'yi gittiği yere kadar kullanın. Bozulduğunda SSD alırsınız. Crucial 240 GB SSD 170₺ idi. HB'da fiyat aynı ise kaçırmayın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı