Mevcut i7 6700K sistemi DDR5'e yükseltmek

ozz1

Yoctopat
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese merhaba. Kullanmakta olduğum sistemi DDR5 olarak güncellemeye karar verdim.
Halihazırda i7 6700K işlemcimi CM masterliquit Lite 120 soğutucu ile birlikte kullanmaktayım. Kasam HAF 912 Plus.
Yine Intel kullanmaya devam etmek istiyorum, belki duruma göre AMD.
Genel itibarıyla oyun ve milyonlarca satır içeren verilerde veri manipülasyonu ve analiz yapmak için kullanacağım.

Şu anda bazı alternatiflerim var.
1- Uygun fiyata bulduğum ikinci el ASUS Z690 anakart ve 16 GB DDR5 RAM. Bu parçalar üzerine alabileceğim işlemci olarak i5 13600k/f - i5 14600k/f ya da i7 13700k/f,
2- Sıfır 14600KF fiyatına (Amazon) oldukça yakın olarak alabileceğim ikinci el 13700k üzerine belirlenecek anakart ve RAM,
3- İkinci el bulduğum 13600KF veya 14600KF üzerine belirlenecek anakart ve RAM,
4- Yaklaşık 20 bin bütçeyle işlemci anakart RAM üçlüsü.

AMD ve Intel tarafında güncel işlemcilerde sıcaklık problemleri olabileceğini okudum birçok yerde. Burada aklıma takılan kendi soğutucumun ve kasamın bu işlemcileri soğutmaya yetip yetmeyeceği. Bunlar için ayrıca bir masraf yapmak istemiyorum şu anda. RAM'ler de şu an için 16 yeterli olur daha sonra 32'ye çıkartabilirim.

Sizlerin önerisi ne olurdu? Şimdiden teşekkürler.

Takacağın ekran kartı çok güçlüyse i7 alırsan daha iyi olur. Orta sınıf bir ekran kartı kullanıyorsan i5 alabilirsin.

Genel itibarıyla oyun ve milyonlarca satır içeren verilerde veri manipülasyonu ve analiz yapmak için kullanacağım.
Gerçi bu gibi işlerde daha fazla çekirdek daha iyi olur mu bilemiyorum.

Takacağın ekran kartı çok güçlüyse i7 alırsan daha iyi olur. Orta sınıf bir ekran kartı kullanıyorsan i5 alabilirsin.

Gerçi bu gibi işlerde daha fazla çekirdek daha iyi olur mu bilemiyorum.

Ekran kartı rtx 2060, peyderpey onu da ilerde güncellemeyi düşünüyorum. Bahsettiğim analiz işleri çok sık gelmese de geldiğinde işin önemine göre hızlı sonuç alabilmeliyim.

Isınma mevzusu da kafama takılıyor. Bahsi geçen işlemcileri soğutucum yeteri kadar soğuk tutabilir mi onu merak ediyorum.

Geri
Yukarı