Microsoft, Windows Mağazası Komisyon Oranını Azaltarak Steam’e Rakip Olacak

Windows Mağazasında adam gibi oyun yok arkadaş. Geçende CS 1.6 görmüştüm, indirdim. Oyun reklamlı, bebek oyunlarına benziyor. Windows Mağazası ilk önce kendine adam gibi oyun falan bulsun. Sonra kime isterse rakip olur. Allah'ın armut mağazası.

Mağaza kısmında hiç sorun görmedim. Güzel çalışıyor. Steam'den kat ve kat hızlı bir uygulama. Sevdiğim bir mağaza, sevinirim.

Microsoft Store'dan indirdiğiniz bir oyunun dosya konumuna erişemiyorsunuz. Yani orijinal olarak para verip aldığınız oyuna ne Türkçe yama kurabilirsiniz ne de başka bir mod. Ayrıca sürekli olarak internet hızı dalgalanması yaşıyorum ve Xbox sunucularında teredo hatası almamak için seçilmiş kişi olmak gerekiyor. Arayüzü de çok kalitesiz. Oyun fiyatlarını yarı yarıya çekmedikleri sürece gidip de 15 20TL gibi farklardan kaçıp Microsoft Store'dan oyun almam.

Microsoft'un böyle bir işe girmesi oyuncuya yarar tabii. Ancak Epic Store bile o kadar şeyle zar zor rakip olurken, bu nasıl olacak bilmiyorum. Ayrıca internet üzerinden oyunlara ekleyebildiğimiz dosyalar Steam harici platformlarda pek tutarlı çalışmıyor. Kütüphanemi daha fazla dağıtmak istemiyor olduğumdan çok büyük bir fark olmazsa almam. Epic kütüphanelerin içinden geçti zaten 2'ye ayırdı.

Windows Mağazası günümüzde yenilenme sürecinde. Hantal ve kullanışsız yapısından farklı olarak kullanıcı odaklı ve sade bir şekilde tekrardan tasarlanacağı söyleniyor. Sorunlarından da arındırılır bu sayede. Ayrıca Android uygulama desteğinin de bu mağazaya kazandırılacağını okumuştum. Eğer Microsoft, bahsedilen yenilikleri gerçekleştirirse; mağazanın hitap ettiği kullanıcı sayısı günümüzdekine kıyasla kesinlikle artacaktır. Ama Steam gibi bir devle mücadele etmek için farklı özellikler sunulması gerek.

Steam, sadece oyun satış platformundan öte olarak, oyuncular için oluşturulmuş bir sosyal ağ niteliğinde şu an. Haliyle kullanıcılar, sosyal bir ağdan beklenen her şeyi Windows Mağazası'ndan da bekleyecektir. Sıkı çalışmak gerek bu konu hakkında.

Ayrıca bu mağaza, Epic Games Store'dan çok daha şanslı. Zira işletim sisteminin bir parçası olarak geliyor ve ilerleyen zamanlarda da gelmeye devam edecektir.

Özetle Microsoft Store, belli bir potansiyele sahip fakat bunun üzerinde çok yönlü olarak çalışılması lazım. Sadece geliştiricilere daha fazla kazanç sağlamakla veya sadece oyunculara ücretsiz oyun vermekle bu iş yürümüyor. :)

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı