Mide ve sırt ağrısı

Kunget

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar merhaba, biliyorum bir doktora görünmek daha iyi tabii ama aramızda bir doktor veya bu durumu yaşamış biri varsa diye sormak istedim. Önceleri bir iki kere yaşadığım için çok önemsemedim ama bir süredir çok sıklaştı. Özellikle bu saatlerde (23.30-00.00) hafiften ağrı kendini hissettirmeye başlıyor ve gece 4-5 gibi uykudan uyandıracak duruma geliyor. Uyanınca çök-kalk, dizleri çekme, oda içinde yürüyerek gaz çıkararak bir nebze rahatlayabiliyorum. Sağlıksız beslenme kaynaklı olduğunu düşündüm ama bugün oldukça dengeli beslenmeme rağmen yeniden başladı. Konuyu sizlere de bir danışmak istedim.

@Kunget dahiliye polikliniğine git doktor ile konuş vitamin ve kan değerlerine baktır. Sorunların için ilaç verecektir. Rahatsızlıkların devam ederse BT ve endoskopik görüntüleme gerekebilir.

Mide içinde oluşan sorunlar genelde sırta vurur özellikle sol arka kaburga kısmına vurur. Sabahları uyandığında ağız kokusu ve mide yanması yaşıyorsan helicobacter pylori olabilir bunu test için gaita helicobacter pylori testi isteyebilirsin.

Sonuç olarak ilk işin iç hastalıkları dahiliye polikliniğine gidip sorunlarını anlatmak ama doktorun ilgili olmalı baktın başından savıyor hemen başka doktora gidip durumu anlayan doktor bulana kadar çabalamandır.

@Kunget dahiliye polikliniğine git doktor ile konuş vitamin ve kan değerlerine baktır. Sorunların için ilaç verecektir. Rahatsızlıkların devam ederse BT ve endoskopik görüntüleme gerekebilir.

Mide içinde oluşan sorunlar genelde sırta vurur özellikle sol arka kaburga kısmına vurur. Sabahları uyandığında ağız kokusu ve mide yanması yaşıyorsan helicobacter pylori olabilir bunu test için gaita helicobacter pylori testi isteyebilirsin.

Sonuç olarak ilk işin iç hastalıkları dahiliye polikliniğine gidip sorunlarını anlatmak ama doktorun ilgili olmalı baktın başından savıyor hemen başka doktora gidip durumu anlayan doktor bulana kadar çabalamandır.
Bugün doktora gittim, bilgisizliğinde verdiği yetki ile daha ciddi bir birimden almışım randevuyu :). Yemek tarzımdan dolayı şimdilik onu biraz düzeltelim dedi ve mide koruyucu ile sindirime yardımcı ilaç verdi. 15-20 gün bu şekilde devam edicem, eğer düzelir ise yemek düzeni kaynaklı. Düzelmez isem yeniden gelmemi bu sefer test yapacağını belirtti.

@Kunget yemekten 1 saat önce su içme yemekten sonra 1 saat su içme ve uyumadan evvel 2 saat öncesinden yemek ve suyu kes. Bu rejimi oturtabilirsen %50 hasarı azaltırsın ve iyileşmeye başlarsın basit bir hastalıksa.

Tahmin ettiğim gibi bakteri ve enfeksiyon kaynaklıysa mecburen ileri tetkik sonrası ilaç tedavisi gerekebilir. Önlem için ilaçlı BT tomografi çekebilirdi doktor en azından ciddi bir şey olup olmadığını bilmek için.

@Kunget yemekten 1 saat önce su içme yemekten sonra 1 saat su içme ve uyumadan evvel 2 saat öncesinden yemek ve suyu kes. Bu rejimi oturtabilirsen %50 hasarı azaltırsın ve iyileşmeye başlarsın basit bir hastalıksa.

Tahmin ettiğim gibi bakteri ve enfeksiyon kaynaklıysa mecburen ileri tetkik sonrası ilaç tedavisi gerekebilir. Önlem için ilaçlı BT tomografi çekebilirdi doktor en azından ciddi bir şey olup olmadığını bilmek için.
Birkaç belirti sordu ve sorduğu belirtiler bende yoktu(bulantı, kusma, iştah kaybı, hızlı kilo verme). Bu belirtilerden biri olsa test yapacaktım ama hiçbiri yok ve yaşında genç olduğu için test yapma ihtiyacı duymuyorum şu an, bir süre takip edelim yine devam ederse test gerçekleştirelim dedi.
Su tavsiyene uyacağım, gün içinde su içmeyi unuttuğum için akşam evde bol bol içmeye çalışıyordum. Yatmadan bir süre önce su işini keseyim o zaman.

Geri
Yukarı