Millenicom xDSL değerleri normal mi?

Fetih can

Centipat
Millenicom müşterisiyim ve ADSL internet kullanıyorum, 16 Mbps paketim var. Sorunum şu ki alt yapımı sorguladığımda altyapı yok görünüyor ama 1 sene önce altyapı binamda gösteriyordu. Bu aralar ise pingim sürekli yükseliyor inmek bilmiyor hat değerlerimi biraz araştırdım ve galiba kötü görünüyor gibi. Acaba telefon kutusunu mu değiştirsem diye düşündüm kablolarla beraber yardımcı olup görüşlerinizi bildirirseniz çok yardımcı olursunuz, iyi geceler millet.

dd.png

Alt yapı sorgulama kısmı biraz karışık. Her zaman net bilgi alamıyorsunuz. Bunun dışında modem hat değerleriniz ne yazık ki biraz kötü. SNR sınırı download kısmında limit değerlerde. Maalesef bu görsele bakarak şunu yap düzelir diyemiyorum. Öncelikle problemi analiz etmek gerekiyor. Modem, bina içi kablo, dışardan gelen alt yapı vb. Durumlardan dolayı alt yapınız kötü olabilir. Ayrıca bu dönemde internet kullanımı geçen senelere nazaran çok daha fazla artmış durumda. Dolayısı ile alt yapının yetersiz olduğu ve abonenin fazla olduğu bölgelerde hız düşmesi, ping yükselmesi gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu bölgeden bölgeye değişir. ADSL alt yapısı artık günümüz internet ihtiyacını karşılamıyor. Eğer alt yapınız destekliyor ise bir an önce VDSL alt yapısına geçmenizi ve minimum 24 veya 35 Mbps paket seçmeniz gerektiğini düşünüyorum. Bunun dışında eğer uğraşırım diyorsanız modeminizden bina içindeki kutuya kadar giden kabloyu Cat6 kablo ile eksiz bir şekilde değiştirmenizi tavsiye ederim. Ayrıca mümkünse farklı bir modem ile test edin. Problem modemde olabilir. Fakat sorun binanın dışındaki alt yapıda ise buna siz müdahale edemiyorsunuz ancak talep oluşturabilirsiniz. Elimden geldiğince açıklamaya çalıştım. Eğer aklınızda soru kaldıysa yazın, yardımcı olmaya çalışırım. Ayrıca alt yapı kontrolü için internet servis sağlayıcınızı arayarak talepte bulunabilirsiniz, bunun yanında hattınızın VDSL destekleyip desteklemediğini de sorabilirsiniz. İyi geceler.

Öncelikle fikirlerin için teşekkür ederim dediğin gibi de olabilir internet kullanımı bu pandemiden dolayı bayağı bir arttı bugün müşteri hizmetlerini arayacağım ve alt yapıyı sorgulatacağım eğer VDSL destekliyorsa VDSL'e geçerim olmadı kablo çekerim ama dediğiniz gibi modemde de sıkıntı olabilir dediklerinizi gözden geçirip tekrar bildiririm yardımın için tekrardan teşekkür ederim.

Öncelikle fikirlerin için teşekkür ederim dediğin gibi de olabilir internet kullanımı bu pandemiden dolayı bayağı bir arttı bugün müşteri hizmetlerini arayacağım ve alt yapıyı sorgulatacağım eğer VDSL destekliyorsa VDSL'e geçerim olmadı kablo çekerim ama dediğiniz gibi modemde de sıkıntı olabilir dediklerinizi gözden geçirip tekrar bildiririm yardımın için tekrardan teşekkür ederim.
Rica ederim. Umarım en kısa sürede problemin giderilir. İyi forumlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı