Milletin 50 birime aldığı kullaklığı neden biz 1600 birime alıyoruz?

Yerli alternatifi olan seye fazla vergi kesmek cari acigi dengelemeye yarar. Sadece ithal edilerek yurda sokulan bir urunden fazla vergi almak paranin cikisini degil vatandasin o urune ulasimini zorlastirir sadece. Yerli uretim kulaklik mi var? Ekonomi 101 bunlar.

Vergi kesip catir catir yiyorlar iste, bu topraklarda devletin mali denizdir. AKP'ye ozel bir sey degil bu. Cogu insan zaten vergi yemek icin politikaya atiliyor.
Amaç zaten ulaşımı zorlaştırıp,tatmin olmamış talebi çoğaltmak.
Turkiye dunyanin en pahali Iphone 14'une sahip ulke.

Cunku tum dunyada sadece Turkiye devleti vatandasinin parasinin yurt disina cikmasini engellemeyi biliyor. Sorarlarsa yersiniz.

Vergi alip yiyorlar iste, bin dereden su getirmeyin su sacma duzeni savunmak icin.
Ben vergiyi alıp yemiyorlar demedim,söylediğim şey sistemin mantığı.Çalışan bir çocuğun gelirinden aile bütçesine bir payın aile tarafından alınması aile için iyi bir sistem olabilir.Baba bu parayı alkole harcıyorsa burada sistemin suçu ne.Burada çözüm aile için para yönetimini babadan alıp anneye vermek olur mesela,nasıl olsa baba parayı alkole veriyor diye herkes kendi parasını harcarsa ailenin çalışamayan bireyleri ne yapsın taş mı yesin.İphone özelinde de şunu sormak istiyorum,bizim gençler iphone kalitesi mi istiyor,yoksa illa iphone mu istiyor.Yani bu ihtiyaç bir nebze de olsa içerden tatmin edilemiyor mu.
Beni çok tuttunuz,yarım saattir gamepass kod satan kişilerin başlıklarını arıyorum,bilmediğimden bulamadım,bilen biri link bırakabilir mi.

Enflasyon ve fahiş vergi.
Aslında üretim yapıp yurt dışından ithal etmeyi bıraksak dolar 50 lirada olsa bir şey olmaz.
Önemli olan yatırımcı gelmesi ve paranızın değeri, üretim önemli değil üretileni işlemek önemli çok basit bir örnek var mesela:
Sen eğer 1000 dolar'lık bakliyatı işlemeden yabancı ülkelere satarsan yabancı ülkeler işleyip paketleyip sana 5000 dolara satıyorlar. Eğer sen işlemezsen hiç bir işe yaramaz fakat bunu diyince fabrika açalım o zaman diyorlar. Bu iş fabrika açarak olmaz özel sektörü desteklemek gerekir ve dış ülkelerden yatırımcı çekmek gerekir.

Yeni konular

Geri
Yukarı