Milletvekili adayı çıkarmamış partiye oy verilirse boşa mı gider?

Adoness

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba bir sorum olacak. Bulunduğum ilde mesela a partisi milletvekili adayı çıkarmadı ama ben buna rağmen o partiye verirsem oyum boşa mı gitmiş olur yoksa partinin yararına mı olur?

Aday çıkmayan bölge yok ya da çok azdır, sonuçta o listeleri doldurmaya uğraştılar diye biliyorum. Hangi bölgeden bahsediyorsun?

İttifak ortak oyu sayılır muhtemelen ama dediğim gibi böyle bir ihtimal hiç duymadım.

Merhaba bir sorum olacak. Bulunduğum ilde mesela a partisi milletvekili adayı çıkarmadı ama ben buna rağmen o partiye verirsem oyum boşa mı gitmiş olur yoksa partinin yararına mı olur?
Türkiye genelinde yüzde 7 almasına faydan olur onun dışında bölgende mv adayı olmadığı için bir işe yaramaz.

Aday çıkmayan bölge yok ya da çok azdır
Hiç de değil.
Başka benim de aklıma ittifaktandır diye geldi ama değil. Genç Parti ittifak içinde olmamasına rağmen 72 seçim çevresinde aday çıkarmış.

Söylendiği gibi baraj dışında etkisi olmaz bu durumda.

Seçim işiyle muhatap olan tanıdığıma sordum. Pusulalar her bölge için farklıymış. Yani aday yoksa pusulada parti yok. İsteseniz de oy atamazsınız.

Son düzenleme:
Aday çıkmayan bölge yok ya da çok azdır, sonuçta o listeleri doldurmaya uğraştılar diye biliyorum. Hangi bölgeden bahsediyorsun?

İttifak ortak oyu sayılır muhtemelen ama dediğim gibi böyle bir ihtimal hiç duymadım.

Anladım o zaman ittifak dolayısıyla aday çıkarmadılar, ittifaka basarsam aday çıkarmış olan partiye etkisi olur değil mi?

Anladım o zaman ittifak dolayısıyla aday çıkarmadılar. İttifaka basarsam aday çıkarmış olan partiye etkisi olur değil mi?
Hayır. Adını hala bilmediğim abimizin sistemi yüzünden öyle yapıyorlar. Diğer türlü oylar bölünüyor.
Herhalde şu tarz laflar duymuşsunuzdur. Şu parti bu partinin listesinden aday çıkardı. İşte o olay bu şekilde oluyor.
Partinin adayına ve ittifaka etkisi olur. Parti kendi adı altında aday çıkarmadıysa pusulada yok. Dolayısıyla onun olduğu ittifaktaki partiye oy veriyorsun.

Mesela AKP böyle yapmıyor. Neden? Çünkü sistemi hala çözememişler. Gerçi karşı tarafın da çözemediği kısımlar olduğunu biliyoruz.

Geri
Yukarı