Çözüldü Milsiz bilgisayar fanı nasıl sökülür?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

RinDoChi

Hectopat
Makaleler
2
Elimde ses yapan bir ekran kartı fanı var, ön ve arka etiketini söktüm ama mil yok. Tıkırtılı ses yapıyor ve bu devir fark etmeksizin oluyor. İğneli enjektör ile içine biraz yağ sıktım, azaldı ama kesin tamir etmek istiyorum. Nasıl sökerim? Tıkırtı sesi bozuk HDD sesi gibi ama HDD sağlam.

Çözüm
Eğer fanların üst ve alt etiketini sökerseniz ve kapak bulamazsanız o fanı çekerek sökün, ya da yandan düz rornavidayı kaldıraç gibi kullanıp fan ve anakart motor birleşimini kolaylıkla çıkarabilirsiniz. İlk sökmede dikkatli olun fan yaprağını ya da devre kartına zarar vermeyin.
Eğer fanların üst ve alt etiketini sökerseniz ve kapak bulamazsanız o fanı çekerek sökün, ya da yandan düz rornavidayı kaldıraç gibi kullanıp fan ve anakart motor birleşimini kolaylıkla çıkarabilirsiniz. İlk sökmede dikkatli olun fan yaprağını ya da devre kartına zarar vermeyin.

Çözüm

Tamam sökümü böyle, ama söksenizde bir işe yaramayacak çünkü yağ dışarıdan sıkılır fan hareket ettirilir ve içeri doldurulur (tam değil küçük bir miktar bolluk kalmalı yoksa vuu diye ses çıkarır yağ)

@RinDoChi rahatsız ediyorum ama, bu uygulamadan sonra fandaki sesten kurtuldunuz mu? Sonuçları ne oldu benimle de paylaşır mısınız?

Maalesef, aradan geçen zamana bakarak sadece bir zaman düzeliyor. Tekrar eski haline dönüyor uzun vadede. İlk seferde zor sökülüyor sonra yalama oluyor fanlar. Eğer ilk seferde yağı abarmadan sürer kapatırsanız faydasını görürsünüz. 3 fana uyguladım ve sadece 1'inden menunum onu az yağladım ve 1 kere söktüm sadece. Fanda çok takırtı yapıyorsa hiç uğraşmadan değiştirin hiçbir faydası yok 2 haftaya aynı hale geri dönüyor.

Geri
Yukarı