Mimarlık için Workstation vs Gaming laptop

Arkadaşın önerdiği HP çok iyi. İşlemcisi güzel ve GPU olarak 3080 Ti var. Sadece RAM'i yükseltmen gerekir.
Hocam çizim uygulamalarının QUADRO serisi GPUlarda daha iyi çalışma gibi bir durumu var mı? Bir de kendim için soruyorum Bu tarz işler için Macbook pro m1 MAX işlemcili bir cihaz alsam nasıl olur?

Çizim programlarının bazıları için Quadro serisi GPU'lar öneriliyor. Örneğin SolidWorks'da sadece bu GPU'lar ile RealView görünüm açılıyor. Bu yüzden Workstation'larda kullanılıyor. Fakat dediğim gibi oyuncu ekran kartları o kadar gelişti ki çoğu zaman aynı işi görüyor. Bu tür çizim programlarını MacBook Pro M1 gibi bir cihazda çalıştırmak için Parallels Desktop ve VMware gibi sanallaştırma yazılımları kullanman gerekir ve bazı sorunlar çıkabiliyor. Ben tavsiye etmiyorum.

Çizim programlarının bazıları için Quadro serisi GPU'lar öneriliyor. Örneğin SolidWorks'da sadece bu GPU'lar ile RealView görünüm açılıyor. Bu yüzden Workstation'larda kullanılıyor. Fakat dediğim gibi oyuncu ekran kartları o kadar gelişti ki çoğu zaman aynı işi görüyor. Bu tür çizim programlarını MacBook Pro M1 gibi bir cihazda çalıştırmak için Parallels Desktop ve VMware gibi sanallaştırma yazılımları kullanman gerekir ve bazı sorunlar çıkabiliyor. Ben tavsiye etmiyorum.
Anladım hocam. Sanallaştırma istemeseler Macbooklar daha uygun olurdu.
Hocam konu açınca ceza alıyorum önerdiğiniz bi bluetooth mouse var mı? f/p olursa çok iyi olur.

Öncelikle hangi programları kullanıyorsunuz bu önemli. Genelde SketchUp da modelleyip Lumion'da render alıyorlar. Bu yüzden ekran kartı odaklı bir laptop almak yeterli olacaktır. Ortalama i7-11/12. Nesil / 16-32 GB RAM / 3060 (Max-P) ekran kartlı bir model fazlasıyla işinizi görür.
Yeterli olacağını biliyorum da almışken iyisi olsun uzun süre gitsin istiyorum her geçen gün pahalanıyor malum

Geri
Yukarı