Mimarlık Öğrencisi İçin Bütçeye Göre Dizüstü Tavsiyesi

Zakren

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

3Dsmax, Revit, Sketchup, Autocad ve Photoshop gibi programları rahat ve sorunsuz birşekilde çalıştırıp gereksiz zaman kayıplarını engelliyecek bir dizüstü bakıyorum. Şu anki dizüstüm beni yarı yolda bıraktı bırakıcak... Bu programlarda ki olayım kısacası bir mimari proje çıkarmak adına gereken işlemler bütünü diyebiliriz. (render,çizim vb...)

Fiyat performans olarak şu üç cihaz arasında kaldım.

1-Lenovo Z710
Z710 CORE İ7 47000MQ 2.4GHZ-8GB-1TBSSHD-2GB-17.3''-W8 TASINABİLİR BİLGİSAYAR - Vatan Bilgisayar

2-Asus X550LN
Asus X550LN XO007D Notebook en ucuz asus dizüstü bilgisayar modelleri pcdepo.com da - Laptop, laptop fiyatları, notebook, dizüstü bilgisayar, asus laptop , lenovo notebook, dell dizüstü bilgisayar , hp bilgisayar

3-Toshiba S70-A
TOSHIBA SATELLITE S70-A-106 NOTEBOOK - Teknosa

Sağlamlık ve güvenirlik bakımından öne çıkan marka hangisidir?

i7 4700mq, i7-4500U, i5-3230M işlemci arasında büyük bir fark varmıdır? Performans olarak hangisinden daha iyi verim alırım.

1. ve 3. cihazlarda ki 17.3'' 1600x900-17.3'' 1920x1080 ekran ve çözünürlük bana rahatlık sağlıyacaktır ama bunun yanında ekran kartı olarak 2. cihaza göre bir alt modele sahipler GT 740M. Bana gereken programlarda GT840M ve GT740M arasında büyük bir fark varmıdır? İşlemci farklarını göz önüne alırsak hangisini tavsiye edersiniz?

Birde cuda mimarisi'nin çizim yaparken işimizi rahatlattığını duydum.

CUDA GPUs

GT840M'de cuda compute capability 5.0
GT740M'de cuda compute capability 3.0

Bütçem maximum 2000ytl. Bu fiyat aralığında ki diğer dizüstü önerilerinize de açığım.

740M 1920x1080 çözünürlükte iyi performans verecek bir kart değil. Evet, Cuda işinize yarayacak. 840M daha iyi bir seçim olacaktır. Zaten bu bütçeye Asus X550LN'den başka 840M'li iyi laptop yok. İşlemciler arasında farklar var ancak ekran kartı önemli diye düşünüyorum senin için. i7-4500U sorun çıkarmayacaktır diye düşünüyorum.

Bütçeden haberin var mı? 2700 TL'lik laptop öneriyorsun. O bütçeye çıkarsa MSI alır zaten arkadaş.

İlginiz için teşekkür ederim y510p'i düşünmüyorum bütçem gereği hemde aşırı ısınma problemi yaşandığını duydum kullanıcılarından. Egemen bey haklısınız ekran kartı tasarım aşamasında ve özellikle 3d çalışmalarında bizim için çok önemli projeyi evirip çevirmede fakat render alırken işlemci ve ram dedi arkadaşlar(rami ilerde bir şekilde para koyup 16 yapabilirim.) ama i7-4500U hakkında tereddütlerim var 2 çekirdekli sanırım performans farkını hissedilirmi kararsızım açıkçası çok teşekkür ederim. Keşke bütçemiz daha uygun olsaydı :)

Ben işlemcinin sorun çıkacağını düşünmüyorum. i5-4500U olsaydı belki ama i7-4500U işini görecektir. İşlemciyi iyi yapıp ekran kartını kısma bence. Bu bütçeye birinden fedakarlık etmek zorundasın. Dediğim gibi i7-4500U kötü bir işlemci değil i5 3230M ayarında. 840M bu bütçeyle alınabilecek en güzel ekran kartı.

Peki victor marka dizüstüler hakkında ne biliyorsunuz tavsiye edermisiniz?
F/P bana çok uygun geldi...

15.6"1366x768 LED ekran, 4.nesil işlemci, 2GB GDDR3 GT 840M,2 disk (2.5"+mSATA)
Intel Core i7 4710MQ 2.5 Turbo 3.5 GHz 6 MB Quad Core
8 GB SODIMM 1600 MHz DDR3
8 GB SODIMM 1600 MHz DDR3 Toplam(Toplam 16 GB Ram)
1000 GB 5400 RPM SATA 2.5" HDD
mSATA yok
2 GB GDDR3 nVIDIA GT840M Optimus, PhysX, CUDA Ekran Kartı
15.6” 1366x768 16:9 LED
High Definition (HD) Ses ve Creative Sound Blaster Cinema Ses Paketi
8X DVD+/-R/RW/4X +DL Super-Multi Slim Dual Layer Yazıcı
2MPxl HD Kamera
802.11 B/G/N Wi-Fi Kablosuz Ağ + Bluetooth 4.0
Kaydırma ve Çoklu Hareket Algılama Özellikli Touchpad
9u1 Kart Okuyucu MMC/RSMMC SD/mini SD/SD/SDXC/SDHC
BağımsızTuşlu Numerik Q Türkçe Klavye
Çıkarılabilir 6 hücreli Akıllı Lithium-Ion battery pack, 62.16WH
Windows 8 Single Language TR Set
[TBODY] [/TBODY]

Fiyat 2100ytl

Victor marka tam bir muamma. Büyük bir risk alarak almanız gerekecek. Özellikleri tamam iyi de. Malzeme kalitesi, garanti desteği, servis desteği, sürücü desteği tam bir soru işareti. Ben pek güvenmiyorum açıkçası. Monster var yine bu şekilde daha ucuza laptopları olan. Ancak onun bile oturması uzun zaman aldı. Ancak şimdi önerebiliyoruz bazı durumlarda. Victor'a bulaşmam ben olsam.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı