Minecraft dünyasının tam anlamıyla sınırsız olması

Sen gittikçe rastgele oluşuyor minecraft dünyası. Normalde chunklar yüklü bile değil. Yüklü olmayan yerler dışında gittiğin yerler rastgele o anda oluşuyor ve kaydediliyor.

Procedural Generation olayını biliyorum ama ya gerçekten sonsuz bir dünya olsaydı dedim. Zaten böyle bir şey mümkün değil. Bütün dünya bilgisini o bilgisayarın depolamasına imkan yok. Ama fikir attım ortaya.

Bence doğru bir mantık değil. Pi sayısı hiç tekrar etmediği için böyle bir şey var. Ama MC'nin yarattığı dünya tekrarlanabilir. Yani sadece dümdüz bir yolun oluştuğu sonsuz bir dünya da olabilir. Kısacası kesin olarak bizim dünyamız da vardır diyemeyiz sadece bir ihtimal. Ama pi sayısında %100 diyebiliyoruz.

Minecraft dünyaları zaten kendini tekrar etmiyor bunu biliyoruz. Aynı yapının tıpkısının aynısını aynı dünyada bulman imkansız denecek kadar az bir ihtimal. Bir MC dünyasında sınıra kadar 2,999,984 blok varmış. Bunların dümdüz olması veya aynı şekli tekrar etme ihtimali imkansıza yakın.

Sizin dediğinizle aynı mantıkta olan modlar var. Sonsuz Dünya modu.
Gittikçe rastgele biyom oluşturuyor. 🙃

Normal Minecraft Dünya'sının sonu var. Hele konsol sürümleri aşırı küçük.

Ayrıca konu ile pek alakası yok ama,
Minecraft'ta yaklaşık olarak
2.63487577492127810833 x 10¹⁰²⁷⁵⁶²¹⁶⁷⁷²⁷⁸⁴⁶⁸²⁴⁶ tane Dünya mümkündür.
Bir çok yerde böyle yazıyor.

Pi sayısı gibi değil. Hatırladığım kadarıyla 2^32 blokta bir kendini tekrar eden bir yapısı var. Ayrıca dünya sınırına sahip olmayan eski sürümlerde bile gidebileceğiniz en uzak nokta 64 bit sınırıdır.

7959B8F3-03B1-4FAE-8DAB-82D9E5A654B6.png

Yeni konular

Geri
Yukarı