Minecraft için orta seviye PC önerisi

Yanlış. Öyle bir şey yok. Üstünde tepinmediğin sürece, macun sürmeyip sürekli yüksek sıcaklıkta çalıştırmadığın ve düzgün soğutucu kullandığın sürece bir şey olmaz.

Tamam o zaman benim kasayada ihtiyacım var önerin nedir?
Benim şu anki kasam vasat kasa önerin var mı içinde fanı dahil(RGB olmasa da olur hatta daha iyi olur)

Uygun mudur?

Tamam o zaman benim kasayada ihtiyacım var önerin nedir?
O konuda bir bilgim yok 2 3 sene oluyor masaüstü sistemlerden ayrılalı. Piyasadaki ürünleri bilmediğim için sadece şu önerilerde bulunabilirim:

* Kasanın toz filtreli mesh panel olmasına dikkat et, fazladan fan yuvası olmasına da dikkat et.
* Fanları kendin alıp takacaksan ya da kasanın içinde olan fanlara baktığında türbülansa sebep olacak şekilde yerleştirildiyse onları düzelt.
* Kasayı PSU dahil alacaksan içindeki PSU'yu iyi araştır çünkü sistemin direği bu parça. Bu parçada bir sorun olması her şeyi mahvedebilir. Aynı zamanda düşük güçte bir PSU seçimi ileride sistemi güncellediğinde yetersiz gelebilir.
* Yukarıdaki şeylere dikkat et, sırf estetik göründüğü için dört kenarı da cam olan kasaları almaktan kaçın. Hava girişinin ve çıkışının olduğu kenarlar kesinlikle mesh panel olsun.

Şu videoları izlersen daha iyi olur:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

O konuda bir bilgim yok 2 3 sene oluyor masaüstü sistemlerden ayrılalı. Piyasadaki ürünleri bilmediğim için sadece şu önerilerde bulunabilirim:

* Kasanın toz filtreli mesh panel olmasına dikkat et, fazladan fan yuvası olmasına da dikkat et.
* Fanları kendin alıp takacaksan ya da kasanın içinde olan fanlara baktığında türbülansa sebep olacak şekilde yerleştirildiyse onları düzelt.
* Kasayı PSU dahil alacaksan içindeki PSU'yu iyi araştır çünkü sistemin direği bu parça. Bu parçada bir sorun olması her şeyi mahvedebilir. Aynı zamanda düşük güçte bir PSU seçimi ileride sistemi güncellediğinde yetersiz gelebilir.
* Yukarıdaki şeylere dikkat et, sırf estetik göründüğü için dört kenarı da cam olan kasaları almaktan kaçın. Hava girişinin ve çıkışının olduğu kenarlar kesinlikle mesh panel olsun.

Şu videoları izlersen daha iyi olur:

Çok teşekkürler.

Anakart genel olarak iyi ve güncel ancak bir tane M.2 slotu barındırıyor. Eğer ileride M.2'ye ilave yaptığında sata SSD ya da HDD kullanırım diyorsan ya da M.2 SSD hiç kullanmam diyorsan alabilirsin.

Bu kasa da iyi ancak birazcık daha araştırabilirsin. Kasalarda ürün çeşitliliği manyak gibi.

Ramler de işlemcinin desteklediği MHz ile uyumlu. Tam verimli çalışacağını düşünüyorum. Bir de kalitelisinden SSD ve PSU alırsan çok iyi olur. Benim en çok değer verdiğim parçalar bunlar. Ne verilerimin başına bir şey gelmesini ne de donanımımın elektrik kaynaklı sorunlardan hasar görmesini istemem. Örneğin kasa konusunda yukarıda yazdığım kriterlere uygun bir kasa bulduğun sürece ucuz da olsa al gitsin. Marka çok önemli değil. Ama PSU'yu alırken bence paraya kıyıp güvenlik sertifikalı kaliteli ürünler almak lazım.

Gametech Velar Mesh 6 Fanlı ATX Oyuncu Kasası 550 TL
Corsair CV550 500W 80+ Bronze PSU 800 TL
Kingston 2x8GB FURY Beast Siyah 3200Mhz CL16 DDR4 Ram 1170 TL
GIGABYTE B550M S2H 5000MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DVI VGA mATX Anakart 970 TL
AMD Ryzen 5 5600G 19MB 6 Çekirdekli İşlemci 3650 TL
SanDisk 500 GB Ultra 3D 2400/1750 MB/s M.2 SSD 835 TL

Toplam 7975 yapıyor 😢
İnternette hazır sistem satan sitelerde aynı sistem 8400 TL civarına daha kalitesiz -bence- markaların donanımlarıyla satılıyor. Bütçeni yükseltebiliyorsan bunları alabilirsin veya sonradan yükseltebileceğin şeyleri şimdilik erteleyebilirsin.

Örneğin 2x8 GB ram yerine 1x8 GB ram al, paran olduğunda aynı ramden bir tane daha alırsın. Bir başka tavsiyem elinde kendi depolama birimin varsa şimdilik onu kullanıp eline para geçtiğinde SSD alabilirsin. Bunları yaptığında aşağı yukarı 1500 liralık bir düşüş olur ve 6300 TL'ye indirebilirsin. Ayrıca ramler Kingston. Eğer marka takıntın yoksa piyasada 150-200 lira daha ucuza aynı performansı veren ramler var.

Ayrıca ben takıntılı olduğum için SSD ve PSU'yu birazcık pahalı seçtim. Bunları iyice araştırıp daha fiyat / performans ürünler varsa onları alabilir ve fiyatı 6k'nın altına düşürebilirsin. Onun dışında dediğim şeyleri yaparsan taş çatlasın 5750 TL civarına inebilirsin, daha fazla inebileceğini zannetmiyorum.

Eğer ekonomi konusunda inişli çıkışlı bir hayatın var, bazen alım gücün yükseliyorsa anakart ve işlemcide de düşük modelleri tercih edebilirsin. Bu sayede eline iyi miktarda para geçtiğinde ürünlerini ikinci el olarak satar yerine güncel versiyonlarını para katıp alabilirsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı