Minecraft sunucularında ne tür oyunlar oynanıyor?

AcarCnr

Kilopat
Yer
Tashkent, Uzbekistan
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisi
Bu zamana kadar hep tek başıma oynadım. Yıllar önce merak edip 2-3 sunucuya girmiştim. Bana pek güzel gelmemişti. Yani sadece labirent gibi sağa sola gidiyordum. Bir yapı yapma veya blok kırma gibi özellikleri yoktu. Açıkçası zevkli gelmedi ondan sonra hiç ilgilenmedim. Öyle dolaşırken sunucuya bağlanamıyorum diye konuya denk geldim merak ettim.

Merak ettiğim şey sunucularda oynamanın ne gibi özellikleri var? Ben orada bir şeyler yapılabilen sunucuya girsem birileri benim eşyalarımı çalar mı falan tarzı sorular aklıma geliyor.

Bu zamana kadar hep tek başıma oynadım. Yıllar önce merak edip 2-3 sunucuya girmiştim. Bana pek güzel gelmemişti. Yani sadece labirent gibi sağa sola gidiyordum. Bir yapı yapma veya blok kırma gibi özellikleri yoktu. Açıkçası zevkli gelmedi ondan sonra hiç ilgilenmedim. Öyle dolaşırken sunucuya bağlanamıyorum diye konuya denk geldim merak ettim.

Merak ettiğim şey sunucularda oynamanın ne gibi özellikleri var? Ben orada bir şeyler yapılabilen sunucuya girsem birileri benim eşyalarımı çalar mı falan tarzı sorular aklıma geliyor.

Bedwars: Yataklar var respawn yapmanı sağlıyor, amacın yatakları kırmak.
The pit: İşte bir delik var... Dûşüyorsun ölüyorsun...
Skyblock: 2 türü var birisi Hypixel'in birisi vanilla.
Hypixelinkinde runescape ama her hafta güncelleme var.
Built Battle: Konu üzerinden yapı yapıyorsun sana puan verıyorlar.
Murder mystery: Among Us.

İlk öncelikle Online olduğundan ve oyunun sunduğu sandbox özelliğinden dolayı ne ararsan bulabilirsin. Bazı sunucularda Battle Royale bazı sunucularda kesinlikle ismini duyduğunuz bedwars, eggwars ve skywars gibi takım savaşları da bulunmakta.

Oynaması da çok eğlenceli, özellikle Discord aracılığıyla arkadaşlarınızla oynarsanız.

Sunucular sundukları oyunlara göre değişir;
Survival sunucuları, tüm oyuncuları serbest bırakır bu yüzden eşyalarınız tabii ki çalınabilir ama envanterinizden ve ender sandığından bir şeyiniz alınamaz (genellikle bu tarz sunucularda sandık kilitleme özelliği de bulunur).

PvP sunucuları, sadece takım savaşları veya adı üstünde 1 vs 1 oyunlar içindir. Skor tabanlı ve bayağı eğlenceli.

Minigames sunucuları ki en iyi sunuculardır. Bir çok özelliğe sahip oyun barındırırlar adı üzerinde Battle Royale değil de az bir zamanda çeşitli özellikler sunan oyunlar barındırırlar. YouTube'dan bulabileceğiniz örnekleri; Hypixel says, Speed builders, the bridge...

Ve son olarak sizin kendi açabileceğiniz kişisel sunucular. Arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz. Tamamen tek oyunculuyla aynı, tek fark 2 veya daha fazla kişinin olması.

Sunucu açmak isterseniz size Hamachi ile bağlanmanızı veya Aternos'tan açmanızı öneririm.

Yani genel olarak Minecraft'ın Online kısmı bu şekilde sorun varsa sorabilirsin.

Düzeltme: Minecraft Online kısmına tam erişebilmek için Premium hesaba ihtiyacınız var fakat bu hesap olmadan bile arkadaşlarınızla açtığınız kendi sunucunuzda oynayabilirsiniz. Bir de Türk sunucu önermemi isterseniz;
CraftRise ve SonOyuncu en iyileridir, bu sunucular için premium hesaba gerek yok.

Premium'um hem Windows 10 için hem de Java versiyon için var. Ara ara sunuculara girip deneyim o zaman. Değişik yapılar görürsem bende kendim için yaparım. Zevkli gelirse bir sunucuda da oynarım.

Geri
Yukarı