Minecraft'ta arkadaşlarla oynamak için nasıl sunucu açılmalı?

Yunusemre.png

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar, adım Yunus Emre. Uzun bir süredir Minecraft oynuyorum ve son 1 yıldır da sunucular, pluginler, hostingler ile ilgilenmeye başladım. Başlıkta da belirttiğim gibi arkadaşlarımla oynamak için bir sunucu istiyorum.

Önce Rabisu üzerinden 4 GB RAM ile yaklaşık 10 pluginli, 16 kişilik herkese açık bir Survival sunucusu açtık. Ancak sunucu herkese açık olduğu için kimisi geziyor, kimisi devasa farmlar yapıyor, kimisi bir chunk içine 200 mob sığdırdı falan derken sunucu kaldıramaz oldu. Pluginler de öyle ağır değildi, Essentials gibi.

Sonra, herkese açık bir sunucu açmak yerine yalnızca arkadaşlarımla oynayacağım bir sunucu açtım Aternos üzerinden. Yeniden sunucu almak istemedim sonuçta vanilla, plugin yok, 5-6 kişi oynayacağız o yüzden ücretsiz bir yola başvurdum. Tabii ücretsiz olduğu için çok sorun çıktı. Normal oynarken bir sıkıntı yok ancak olay chunk yüklemeye gelince oynanmaz hale geliyor. Mob farmı yaptık mesela, sunucuda 4 kişi varsa, 4'ü de orada olmadan farm çalışmıyordu.(Herhalde sunucunun aşırı yüklenmesine karşı alınmış bir önlem, bilmiyorum.)

Her neyse sonuç olarak arkadaşlarımla oynamak için yeniden bir Survival sunucusu açmak istiyorum. Vanilla, rahat rahat farmlarımızı yapabileceğimiz, sıkıntı yaşamayacağımız bir sunucu arıyorum. Fazla bütçemiz yok, o yüzden uçuk örnekler vermezseniz sevinirim. Port açma olaylarına da az çok göz attım, ancak ne kadar internet altyapısı istediğini bulamadım. Öyle yapabiliyorsam öyle de yaparım sorun yok. Sizce yeniden Rabisu üzerinden mi halletmeliyim? Ya da dediğim gibi port ile falan mı halletmeye çalışayım? Önerebileceğiniz başka bir şey var mı? Bilgili arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim 🙏

Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Geç gördüm maalesef, yine de cevaplayayım. Hosting firmaları da o sunucuyu satın aldıkları/kiraladıkları ve bunun bakım bedeli olduğundan dolayısıyla paralılar. Aternos'tan pek bir şey bekleme, çok uğraşırsın. Sadece birkaç arkadaş oynayacaksanız ve sunucuyu 7/24 açık tutma gibi bir planınız yoksa port açarak kendi bilgisayarınızı sunucu olarak kullanabilirsiniz. Minecraft sunucu dosyaları da bilgisayarınızda olacak böylece.

İnternetinizin sınırsız olduğundan emin olun. Ayrıca emin değilim ama elektrik ve duruma bağlı olarak internet faturasında artış yaşayabilirsiniz. Bundan ben sorumlu değilim. Son olarak sunucu açıkken arkada internet gerektiren başka işlemler yaparsanız sunucu yavaşlayabilir, düşebilir.

Kısaca port açarak kullanmanız daha kârlı olacaktır. Ama açmadan önce bilgisayar donanımınızı ve internet bağlantınızı göz önünde tutun. Sunucu host etmek için download değil, upload hızı daha önemlidir.

Böyle bir sayfa buldum. Bu sayfadan kontrol edince 9 kişiyi rahatlıkla oynatıyor bilgisayarım. Ancak sunucuyu nasıl açacağım onu bilmiyorum port açmak modemden modeme değiştiği için... Cevabınız için çok teşekkür ederim siz olmasanız kimse cevap vermeyecekti 😅😅

Böyle bir sayfa buldum. Bu sayfadan kontrol edince 9 kişiyi rahatlıkla oynatıyor bilgisayarım. Ancak sunucuyu nasıl açacağım onu bilmiyorum port açmak modemden modeme değiştiği için... Cevabınız için çok teşekkür ederim siz olmasanız kimse cevap vermeyecekti 😅😅
Bu konuya bir bak derim, port açma konusunda yardımcı olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı