Mingw 8.0 nasıl kurulur?

ciri_88

Hectopat
C++ derslerine başlamaya çalışıyorum. Bu yüzden, IDE olarak codelite kurdum. Codelite ise mingw adlı derleyiciyi istedi. Beni yönlendirdiği sayfada ise güncel sürüm sadece ZIP formatında var. Belki ZIP içindedir diyerekten indirdim ama içinde exe dosyası yoktu. İnternette ise eski rehberler var. Hepsi exe formatında dosya indiriyor doğal olarak. Demem o ki ben bunu nasıl kuracağım? Programın resmi internet sitesini bulamadım. İşletim sistemi Windows 10 bu arada. Yardım edenler şimdiden teşekkür ederim.

ZIP arşivinin içinde ne vardı?

Bir de başka IDE denediniz mi? Dev-C++, ya da Code Blocks gibi.

ZIP arşivi içinde herhangi bir uygulama dosyası yoktu. Başka IDE ise denemedim bunun arayüzü vs. hoşuma gidiyor. Codelite için MinGW dışında bir derleyici kuramaz mıyım?

ZIP arşivi içinde herhangi bir uygulama dosyası yoktu. Başka IDE ise denemedim bunun arayüzü vs. hoşuma gidiyor. Codelite için MinGW dışında bir derleyici kuramaz mıyım?

MinGW GCC: https://sourceforge.net/projects/mi....1.0-release-posix-seh-rt_v5-rev2.7z/download

Clang: http://www.llvm.org/releases/3.5.0/LLVM-3.5.0-win32.exe

Bu yolla derleyici eklemek mümkün: settings->build settings->compilers->add compiler button->scan computer for installed compilers.

Verdiğin MinGW GCC linkinden indirip rardan çıkardım, Sonra içindeki mingw64 dosyasını "settings->build settings->compilers->add compiler button->scan computer for installed compilers." ile ekledim. Umarım olmuştur.

Verdiğin MinGW GCC linkinden indirip rardan çıkardım, Sonra içindeki mingw64 dosyasını "settings->build settings->compilers->add compiler button->scan computer for installed compilers." ile ekledim. Umarım olmuştur.
Basit Hello World denemesi yap :D. Çalışıyor mu bakalım.

Bence başlangıcta bir IDE kullanma. Sanılanin aksine IDE'ler yeni başlayan kişileri tamamlayan araçlar olarak değil profesyonel insanların productivitesini arttırmak için tasarlanmış. Hem dili öğrenirken hem de IDE'nin çeşitli özelliklerine zaman harcama. Tdm-gcc kur kendisine özel bir komut satırı var gcc yi oradan kullan derim. Sorun varsa bana sorabilirsin.

Bence başlangıcta bir IDE kullanma. Sanılanin aksine IDE'ler yeni başlayan kişileri tamamlayan araçlar olarak değil profesyonel insanların productivitesini arttırmak için tasarlanmış. Hem dili öğrenirken hem de IDE'nin çeşitli özelliklerine zaman harcama. Tdm-gcc kur kendisine özel bir komut satırı var gcc yi oradan kullan derim. Sorun varsa bana sorabilirsin.

Haklısınız ancak Udemy üzerinden aldığım kursata codelite üzerinden gösteriyor. Ve şu anda kodlama hakkında bir şey bilmiyorum. İlerleyen derslerde sıkıntı çekmemek için bunu kullanmam daha iyi olabilir diye düşünüyorum.

Basit hello world denemesi yap :D. Çalışıyor mu bakalım.

Maalesef çalışmadı. Sistem belirtilen yolu bulamıyor hatası verdi çalıştırınca. Kursu tekrar izledikten sonra tdm-gcc adlı programı kurduğunu gördüm. Codelite beni MinGW GitHub'ına yönlediriyordu. Hocayı ise direk tdm-gcc GitHub'ına yönlendiriyor. Sanırsam tdm-gcc MinGW kurma aracı gibi birşey. Bu linkten indirdiğim dosya asıl kurmam gerekenmiş. Yinede çok sağ olun yardımlarınızdan ötürü.
Ben gibi sorun yaşayanlar için:
Link: Download | tdm-gcc
İndirip kurulum yaptıktan sonra şu yolu izleyip codelita tanıtmalısınız: Settings->build settings->compilers->add compiler button->scan Computer for installed compilers.
(Kullanabilmek için projenizi baştan açmanız gerecek muhtemelen)

Yardım eden, etmeye çalışan herkese tekrar teşekkür ederim.

Haklısınız ancak Udemy üzerinden aldığım kursata codelite üzerinden gösteriyor. Ve şu anda kodlama hakkında bir şey bilmiyorum. İlerleyen derslerde sıkıntı çekmemek için bunu kullanmam daha iyi olabilir diye düşünüyorum.
Hocanın belirttiği ortamda çalışmak zorunda değilsin. Dev-C++ ile de dene. Zaten ufak bir IDE. Yani kendin bilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı