Modem 2.4G'deyken düşük hız veriyor

racooss

Hectopat
Merhaba. Evdeki internetimizde 5G ve 2.4G olarak 2 farklı ağ var. Benim bilgisayarım 5G desteklemediği için 2.4G'ye bağlanıyorum. Arkadaşımın bilgisayarı 5G destekliyor ve o 5G'ye bağlanabiliyor. İnternet hızımız 70 Mbps civarında. O tam hız alabiliyorken ben ancak 20 Mbps alabiliyorum. Normalde 2.4G 100 Mbps'yi bile destekleyebiliyorken şimdi neden sanki sınırı 20 Mbps imiş gibi duruyor? 5G'yi kapatırsam, tek ağ olarak 2.4G de tam hızı kullanabilir miyim?

Merhaba. Evdeki internetimizde 5G ve 2.4G olarak 2 farklı ağ var. Benim bilgisayarım 5G desteklemediği için 2.4G'ye bağlanıyorum. Arkadaşımın bilgisayarı 5G destekliyor ve o 5G'ye bağlanabiliyor. İnternet hızımız 70 Mbps civarında. O tam hız alabiliyorken ben ancak 20 Mbps alabiliyorum. Normalde 2.4G 100 Mbps'yi bile destekleyebiliyorken şimdi neden sanki sınırı 20 Mbps imiş gibi duruyor? 5G'yi kapatırsam, tek ağ olarak 2.4G de tam hızı kullanabilir miyim?

Modeme olan uzaklığa göre değişken gösterecektir ancak 5GHz bağlantı tipi CAT6 ağ kablosu ile neredeyse aynı performansı sunmaktadır.
2.4GHz'in bant genişliği düşük olduğu için o hızları alamamanız normal.

Modeme olan uzaklığa göre değişken gösterecektir ancak 5GHz bağlantı tipi CAT6 ağ kablosu ile neredeyse aynı performansı sunmaktadır.
2.4GHz'in bant genişliği düşük olduğu için o hızları alamamanız normal.
Yine de 20Mbps fazla düşük. Dandik TTNET modemde bile 35Mbps hızları görebildim.

2.4 Ghz ağda 50 mbit (genelde 35-40 arası değişir) değerine kadar hız alabilmeniz gerekir. Ama arada network kalitenizi bozan unsurlar (sinyal çalışmaları, modeme bağlı fazla cihaz, modemle mesafe) varsa bununla beraber hız da düşer. 5GHz frekans Cat6'ya yakın değer ile 100 mbit hızını rahat verir.
Modeminizin bant genişliğini artırmaya çalışın. Ama unutmayın ki arada 1 duvar bile varsa hızda kayıplar başlar. Aynı zamanda sizin bilgisayarınızın da desteklediği maksimum hız meselesi var.

Açılın bu konuyla çok uğraşmış biri geldi.

Öncelikle modem güvenliği wpa-psk ya da wpa-psk+wpa2-psk gibi bir kombinasyon ise onu sadece wpa2-psk yapın. wpa3, wep, ya da wpa-psk şifreleme türleri %40 hız kaybına yol açıyor.

Kanal bant genişliğini 20 MHz'den 20/40 MHz alın.

Cep telefonunuza 'Wifi Anlyzer' isimli programı indirerek etrafınızdaki ağların kanallarına bakın eğer kanal 1 çok dolu değilse kesinlikle 1'i seçin.

Etrafta bluetooh'u açık bir cihaz varsa bluetooth'unu kapatın.

Telefonunuz ya da bilgisayarınız 40 MHz 120-150 mbps teorik hızla bağlandıysa Speedtest'te 70+ mbps alabiliyor olacaksınız.

Eğer telefonunuz ya da bilgisayarınız 20 MHz hızla bağlantı kuruyorsa maks. 25 mbps hız alabiliyorsunuz maalesef ve ben bu nasıl düzeltilir henüz bulamadım.

Modemle cihaz arasında sinyali kesen major bir şeyler olmadığını varsayarak yazdım.

Omni dsl kullanıyorum, modem koridorda göbek hizasında duvara sabit. Odamda masanın üzerindeki bilgisayarımda 75 mbps paket kullanırken 75 mbps hız alabiliyordum. Şu an 50 kullanıyoruz 45-50 mpbs stabil alıyorum.

Son düzenleme:
Modem 40MHz kanal genişliği destekliyorsa etkinleştirmeniz faydalı olabilir.
Nasıl etkinleştirebilirim?
Açılın bu konuyla çok uğraşmış biri geldi.

Öncelikle modem güvenliği WPA-psk ya da WPA-psk+WPA2-psk gibi bir kombinasyon ise onu sadece WPA2-psk yapın. WPA3, wep, ya da WPA-psk şifreleme türleri %40 hız kaybına yol açıyor.

Kanal bant genişliğini 20 MHz'den 20/40 MHz alın.

Cep telefonunuza 'Wi-Fi Anlyzer' isimli programı indirerek etrafınızdaki ağların kanallarına bakın eğer kanal 1 çok dolu değilse kesinlikle 1'i seçin.

Etrafta Bluetooth'u açık bir cihaz varsa Bluetooth'unu kapatın.

Telefonunuz ya da bilgisayarınız 40 MHz 120-150 Mbps teorik hızla bağlandıysa Speedtest'te 70+ Mbps alabiliyor olacaksınız.

Eğer telefonunuz ya da bilgisayarınız 20 MHz hızla bağlantı kuruyorsa maksimum 25 Mbps hız alabiliyorsunuz maalesef ve ben bu nasıl düzeltilir henüz bulamadım.

Modemle cihaz arasında sinyali kesen major bir şeyler olmadığını varsayarak yazdım.

Omni DSL kullanıyorum, modem koridorda göbek hizasında duvara sabit. Odamda masanın üzerindeki bilgisayarımda 75 Mbps paket kullanırken 75 Mbps hız alabiliyordum. Şu an 50 kullanıyoruz 45-50 Mbps stabil alıyorum.

1655322796549.png

Şu anda 2.4 GHz ağ ayarları bunlar. Bunu 40 MHz yaptım, bir şey değişmedi.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı