Modem arayüzünde 14 kanalı yok

picarean

Hectopat
Yer
İzmir
Merhaba, internetimin 2.4 GHz kanalı çok yavaş çalıştığı için Wi-Fi analyzer ile kanal reytinglerine baktım ve 14.kanalın en iyisi olduğunu gördüm ve değiştirmek için arayüze girdim. Arayüzde en fazla 9 vardı ben de 20/40 MHz olan seçeneği 20 MHz yaptım ve 13'e kadar kanallar geldi ve ben de 13'ü seçtim bir sıkıntı olur mu? 2.4 GHz'deki yavaşlık da düzelmedi.

Kanalı rastgele seçmek yerine telefonunuza bir "Wi-Fi analyzer" kurup en boş kanalı seçmeniz daha mantıklı olur.

Rastgele seçmedim zaten konuyu okumadan cevap vermeyin lütfen, Wi-Fi analyzer kullandım diyorum.

14. kanal diye bir şey yok 2.4GHz bandında. En iyi kanallar sırasıyla 1, 6, 11. Bunlar en iyileri. İnterneti de 40MHz yapın, hızlanır.
Deneyeceğim.

14. kanal diye bir şey yok 2.4GHz bandında. En iyi kanallar sırasıyla 1, 6, 11. bunlar en iyileri. İnterneti de 40MHz yapın, hızlanır.

Wi-Fi Analyzer'da farklı gösteriyor ben yine de 1,6.11 bunlardan birini mi yapayım?

Japonya'da yaşamıyorsanız 14. kanalı kullanamazsınız. O kanal sırf Japonya'ya özel ve sadece düşük güç ile kullanılabilir.
Ekran Resmi 2022-07-30 12.30.05.png

kaynak: List of WLAN channels - Wikipedia

Çakışma yaşadığınızı düşünüyorsanız en ideal kanal 13. Routerlar genelde kanalı otomatik seçiyorlar ve 1'den 11'e kadar seçiyorlar. 12 ve 13'ü seçmiyorlar. 40 Mhz seçerseniz diğer kanallarla çakışma olasılığınız daha da artar çünkü iki kanalı birlikte kullanır bu sefer. (13. kanalı seçerseniz 12'yi de kullanır örneğin.) 1, 6, 11 muhabbeti de günlük hayatta uygulanabilir bir şey değil. Çevrenizde sadece 1, 6 ve 11. kanalları kullananlar varsa evet bu üç kanal birbiriyle çakışmaz. Ama örneğin 6. kanalı seçerseniz 2'den 10'a kadar tüm kanallarla çakışma ihtimaliniz var. Wi-Fi Analyzer gibi programların kullanımını da anlayamıyorum çünkü siz programla analiz yaptığınızda 2. kanal boş olsa bile sonrasında o kanal dolabilir ve başka bir kanal da boşalabilir. Sürekli analiz yapıp kanal değiştirmek pratik bir şey değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı