Çözüldü Modem Bant Genişliği Nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

CLLZN

Decapat
Daha fazla  
Sorum çok basit. 75 Mbit download hızım var. Evimde bir sürü cihaz internete bağlı. Bant genişliği yüksek modem alırsam her cihaz aynı anda 75 Mbit download edebilir mi? Yoksa 75 Mbit hızı tüm cihazlar paylaşıyor mu? Edemiyorsa bu bant genişliğinin mantığı ne tam olarak?

Çözüm
Modeme bağlandığında tüm cihazlar zaten 75 Mbit hızı alabilir fakat cihazlarda işlem yapıldıkça daha alınan hız düşebilir. Örneğin bir bilgisayardan tam hızda indirme yapıyorsunuz ve interneti tam anlamıyla kullanıyor. Bu durumda diğer tüm cihazlar da etkilenir. Yani bu modemle bir durum değil.
Modeme bağlandığında tüm cihazlar zaten 75 Mbit hızı alabilir fakat cihazlarda işlem yapıldıkça daha alınan hız düşebilir. Örneğin bir bilgisayardan tam hızda indirme yapıyorsunuz ve interneti tam anlamıyla kullanıyor. Bu durumda diğer tüm cihazlar da etkilenir. Yani bu modemle bir durum değil.

Çözüm
Peki neden bant genişliği yüksek modemleri tercih etmemiz gerektiğini yazıyorlar?

Cunku evdeki cihazlarin birbirleri arasindaki haberlesmesi de router bandwidth inden caliyor. Internet hizi icin degil o, local network hizi icin onemli. Evdeki her cihaz sadece internete baglaniyorsa onemsemene gerek yok. Ama home office calisiyorsan ve bilgisayarlar arasi data transferin coksa onemli.

Home Office çalışmıyorum. Evimdeki her cihaz sadece internete bağlanıyor
Cihazlar
2 TV (Wi-Fi ile bağlı)
2 PC (Biri Wi-Fi dığeri kablo)
8 Cep telefonu
3 Tablet

Modemim Huawei HG655D
TTNET kullanıcısıyken vermişlerdi.
TTNET 24 Mbit alıyordum
Geçen ay TürkNet'e geçtim ve 75 Mbit download alıyorum. Ama Online oyunlarda 40 - 50 - 60 ms alırken ara sıra birden 400 - 500 ms lere çıkıyor ping. Diğer cihazların interneti aynı anda kullanmasından mı kaynaklanıyor ping yükselmesi anlamıyorum
Çünkü bant genişliği yüksek modemler her zaman daha iyidir.
Kesinlikle bant genişliği yüksek modem tercih etmelisin.
Sadece internete kablolu ve Wi-Fi üzerinden bağlanacağız. Yine de gerekli mi?
Cevap için teşekkürler. Peki diğer cihazların interneti yoğun kullanması Online oyunlarda ping yükseltmesi yapar mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı