Modem nasıl router yapılır?

Semihfuat32

Hectopat
Makaleler
10
İyi günler. Eskiden kalma bir tane modemi var. 2 ay önce eve taşındığımız için yeni ISS ile görüştük ve internet aldık. Ben de 1 hafta önce bilgisayar aldım ve LAN kablosu uzatmak istemiyorum. Sorum ise, ben eski modemi ana modem yapıp yeni modemi ise nasıl router yaparım?

1) ISS'den gelen ethernet kablosunu modeminin arkasindaki WAN portuna bagla.
2) Windows kullaniyorsan cmd > ipconfig macos kullaniyorsan da system preferences > network > advanced > tcp/ip > router kisminda yazan default gateway ip adresini browser'inin adres cubuguna yapistir ve git. Modem arayuzu acilacak.
3) Modem arayuzunden DHCP server secenegini bulup kapat.

Her iki modeminde marka modelini verirseniz yardımcı olalım.
Routerden kastınız ana modemden kablo çekmek kaydıyla interneti dağıtmak mı?
Yoksa kablosuz olarak iki cihazı birbiri ile haberleştirerek menzili genişletmek mi?

Benim bilgisayarım başka odada bende boşuna kablo uzatmak istemiyorum. Router kendi odama kurum onun portundan kablo çekmek istiyorum.
Eski modemim HG531SV1
Router olan ise Mi Router 4C

Benim bilgisayarım başka odada bende boşuna kablo uzatmak istemiyorum. Router kendi odama kurum onun portundan kablo çekmek istiyorum.
Eski modemim HG531SV1.
Router olan ise mi router 4C.

Yeni modem dediğiniz cihaz eğer mi router 4C ise bunu kablosuz genişletici olarak kullanabilirsiniz.

Ancak şu anda modem olarak mi router i kullanıyorsanız evinizde internet sistemi duvardan CAT 6 kablo çıkarak WAN portuna giriyor olmalı.

Çünkü bu cihazda DSL desteği yok.

Durum bu ise eski modemin DHCP ayarını kapatıp ana modem yapabilir ve mi routeride menzil genişletici modunda kurulum yaparak kullanabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı