Monitör Çözünürlük ve Ekran Kartı Uyumu

VVIXVXII

Hectopat
İyi günler, yeni sistem topladım ve ilerleyen zamanlarda yeni bir monitör almayı düşünüyorum aklıma takılan sorular var yardımcı olursanız sevinirim. Genelde oyun için kullanıyorum tabii arada film vs. oluyor. FPS nadir oynarım, daha çok MOBA, RPG, strateji oyunları oynuyorum.

Sistemim; Gigabyte GA-A320-S2H Anakart, AMD Ryzen 5 1600X İşlemci, MSI Radeon RX 570 Armor 4G Ekran Kartı, 16 GB 3000MHz RAM, PSU 600Watt, 1TB HDD, 240GB SSD.

Şuan eski TV ekranını, bilgisayar monitörü olarak kullanıyorum (kaç inç olduğunu bilmiyorum şu an ama bayağı büyük bir ekran) dolayısıyla küçük ekran almak istemiyorum.
Monitörlere baktım 144Hz 1ms ideal olacak sanırım. Boyut olarak da 27 inç ekran bakıyordum ama geneli 1920x1080p çözünürlükte. 27 ekranda 1080P yetersiz bir çözünürlük deniyor. Eğer gerçekten yetersiz bir çözünürlükse piyasa da neden bu kadar çok 27 inç 1080P monitör var? Kesinlikle alınmamalı mıdır ciddi şekilde etkiler mi bu durum?

Eğer kesinlikle yetersiz olduğunda hemfikirsek, 2K monitör alsam, şu anki sistemim ile (ekran kartı önemli sanırım) sorun yaşar mıyım?

Sistem yetersiz diyorsanız 24 inç 1080P almalıyım galiba. Bu ekran bana çok küçük gelir diye endişelerim var.

Ekstra tavsiyeniz var mıdır?

Çözüm
Genel olarak 27" monitörde 1080P'nin yetersiz kaldığı gibi bir söylem var. Kullanıp memnun olan da var, şikayetçi olan da. Oyun ve video konusunda sıkıntı olmadığını, iş için kullanıldığında ve örneğin metinlerin keskin gözükmediğini söyleyenler var. Ben ciddi bir sorun olduğunu düşünmüyorum. 27" için 2K çok iyi olacaktır fakat RX 570 2K çözünürlükte çoğu oyunda yetersiz kalabilir. Ben ekran boyutu konusunda oyun için 24" boyutunun ideal olduğunu düşünüyorum. Yani sorunun cevabı yine sizde bitiyor. Bir mağaza veya farklı yerde deneme şansınız var ise 24 ve 27" ekran kulanın ona göre karar verin.
Genel olarak 27" monitörde 1080P'nin yetersiz kaldığı gibi bir söylem var. Kullanıp memnun olan da var, şikayetçi olan da. Oyun ve video konusunda sıkıntı olmadığını, iş için kullanıldığında ve örneğin metinlerin keskin gözükmediğini söyleyenler var. Ben ciddi bir sorun olduğunu düşünmüyorum. 27" için 2K çok iyi olacaktır fakat RX 570 2K çözünürlükte çoğu oyunda yetersiz kalabilir. Ben ekran boyutu konusunda oyun için 24" boyutunun ideal olduğunu düşünüyorum. Yani sorunun cevabı yine sizde bitiyor. Bir mağaza veya farklı yerde deneme şansınız var ise 24 ve 27" ekran kulanın ona göre karar verin.

Çözüm

Yetersiz kalır derken Ultra ayarlarda mı yetersiz kalır? Bütün oyunları normal ayarlarda oynadığımı düşünürsek yeterli olur mu?

Şöyle düşünüyorum 27 inç 2K bir monitör alıp, RX 570 ile yüksek veya normal ayarlarda şimdilik idare eder ve ilerleyen zamanlarda ekran kartı modelini yükseltebilirim.
27 inç 1080P monitör alırsam, birkaç yıl sonra ekran kartını değiştirince keşke 2K alsaymışım deyip arada çok fark görebilirim. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Almadan önce ikisini de deneyeceğim teşekkürler cevap için.

Son düzenleyen: Moderatör:
@VVIXVXII RX 570 genel olarak 1080P kullanım için idealdir. Oyununa ve ayarlara göre değişebilir durum, kullanılabilir ama genel konuşuyorum. Görselliğe önem veren oyunlar oynuyorsunuz 2K çok farkettirir tabii. Dediğiniz gibi yapılabilir ama idare edeceğiniz süre ne kadar uzun bilemiyorum, size bağlı. :) İyi günlerde kullanın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı