Monitör Olarak Kullanılan Televizyonda Görüntü Kalitesi Kötü

Kaiser Sama

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar monitörümde izlediğim videolar sanki 480p gibi geliyor gerçi kullandığım ekran monitör de değil 2. el bir televizyon şöyle bir şey.

Ayrıca yazılarda kırık gibi biraz garip gözüküyor, oyunlarda ultrada oynamama rağmen sanki görüntü kötü gibi hissediyorum bu normal mi?

İlk sistem toplama girişimleri zamanımda bende zorunluluktan ekonomiden TV kullandım. Deneyimlemiş olarak ihtimaller sunuyorum. TV inç olarak monitörlere göre büyük olduğundan bir monitöre göre pikseller daha geniş alana yayılmaya çalışıyor. Misal yüksek inç ama 1080p monitör kullananlar veya forumda yazanlarda bunu bilir. Diğer bir ihtimal ise benim de yaşadığım 1366x768 monitörü görüntüleyemeyeceği piksellere zorlamak. 768p 32inç TV'yi YouTube'a kaliteli içerik üretmek adına 3200G AMD işlemci kullanırken panel ayarlarından 1080P'ye zorluyordum. Bu da video kaydını YouTube'a yüklediğimde normal güzel gözüksede ben piksel piksel çamur gibi görüyordum. Şimdi elimdeki 1080p 75Hz monitörü de 2K ya 4K ya aldığımda bozulmalar çatallaşmalar oluyor. Elinizdeki TV'nin kaç piksel olduğunu biliyor musunuz?

Arkadaşlar monitörümde izlediğim videolar sanki 480p gibi geliyor gerçi kullandığım ekran monitör de değil 2. el bir televizyon şöyle bir şey.

Ayrıca yazılarda kırık gibi biraz garip gözüküyor, oyunlarda ultrada oynamama rağmen sanki görüntü kötü gibi hissediyorum bu normal mi?
Normal. Bu markanın panelinden bir şey beklememelisin. Samsung TV kullandıktan sonra bir ara bakıma gönderdiğimde buna benzer adı sanı duyulmamış bir marka almıştık. Geldiği gün iadeye götürdüm. 1080p TV güya. Yayın aynı dediğiniz gibi tv yayını sanki 360p gibi. Yazılar bir garip. Direk kendini fark ettiriyor. Satın ucuz bir LG veya Samsung TV alın. İmkan varsa tabi.

TV'ler büyük olmasına rağmen çözünürlükleri düşük olabilir mesela bende duvar büyüklüğünde eski bir TV var ama çözünürlüğü 1366x768 haliyle görüntü kalitesi çok kötü olacak. Bu benzeri bir durum olabilir monitör çözünürlüğü ayarını kontrol etmen gerek

Oyun modu/bilgisayar modu varsa onu aç, TV'lar monitörlerin aksine ham görüntüyü vermiyor bu da netliğe zarar veriyor. Ek olarak PC'nin çıkış çözünürlüğü ile TV çözünürlüğünü eşitle, TV'da da ek ölçeklendirme varsa kapat. Tabi bunları zaten yapmışsın ve şikayet ettiğin şey piksel saymaksa monitör veya 4K televizyon alma vakti.

Bu tarz TV monitör olarak ben de çok kullandım, panel leş olunca görüntü de öyle oluyor. İmkan dahilinde kullan, ileride ikinci el de olsa 1080p monitöre geçersiniz.

1050x1650 gibi bir çözünürlük vardı onu deneyin veya 1440x900 deneyin

Elinizdeki TV'nin kaç piksel olduğunu biliyor musunuz?
Hayır bilmiyorum malesef, ben de zorunluluktan kullanıyorum aslında 2. el ve ya sıfır asus tuf almayı düşünüyorum. Sadece cidden bu kadar kötü gözükmesi can sıkıcı
İmkan varsa tabi.
Monitör alacağım zaten bu ekranı 4 5 sene önce 2. el almıştım PS4 kullanabilmek için bir süre idare ediyorum, sadece bu ekranı da düzeltebilir miyim diye merak ettim.

İstanbul'da 2. el kaliteli bu tarz ürünleri satan yerler var mı acaba? Yoksa başka sitelerden ya da sıfır alırım ama 2. el varsa güzel bir yer göz atabilirim.

Hayır bilmiyorum malesef, ben de zorunluluktan kullanıyorum aslında 2. el ve ya sıfır asus tuf almayı düşünüyorum. Sadece cidden bu kadar kötü gözükmesi can sıkıcı

Monitör alacağım zaten bu ekranı 4 5 sene önce 2. el almıştım PS4 kullanabilmek için bir süre idare ediyorum, sadece bu ekranı da düzeltebilir miyim diye merak ettim.

İstanbul'da 2. el kaliteli bu tarz ürünleri satan yerler var mı acaba? Yoksa başka sitelerden ya da sıfır alırım ama 2. el varsa güzel bir yer göz atabilirim.
Monitörün arkasında bulunan barkodunda model numarası yazar. Onu internetten aratın. Ne kadar çözünürlük desteklediğini oradan bulabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı