Monitörde MBR açılmalı mı?

Doomfist

Picopat
Arkadaşlar elimde AOC bir monitör var ve 1ms tepkime süresine sahip. Monitör ayarlarından ve Radeon ayarlarından Low Input Lag modunu açtım. Ayrıca monitörün oyun ayarları kısmında MBR denen bir ayar var ve Adaptive-Sync kapatmadan aktif olmuyor. Adaptive-Sync kapattığım zaman bu ayar açılıyor ve 0 ile 20 arasında bir değer verebiliyorum ayrıca değeri arttıkça parlaklık azalıyor. Bu konuda 3 sorum olacak.

1-) Rekabetçi oyun oynarken FreeSync kapatıp bu MBR ayarını sonuna kadar açmalı mıyım?
2-) Sürekli oyuna girdikçe FreeSync aç kapa MBR aç kapa yapmak bir yerden sonra zarar verir mi?
3-) Yoksa direkt FreeSync hep kapalı kalsın MBR ayarını oyuna girince 20 çıkınca 0 mı yapayım? Teşekkürler.

Ayrıca internette MBR açılacaksa RTSS scanline veya V-Sync de açılmalı denmiş. Bu scanline konusunda bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Son düzenleme:
1-) Evet.
2-) Hayır.
3-) Bu sizin tercihinize kalmış ancak ben bu şekilde kullanıyorum. Hikayeli oyunlarda V-Sync açıp sabit 60 FPS oynuyorum. FreeSync hiç açmıyorum. Size de bunu tavsiye ederim.

Scanline konusunda bilgim yok maalesef.

1-) Evet.
2-) Hayır.
3-) Bu sizin tercihinize kalmış ancak ben bu şekilde kullanıyorum. Hikayeli oyunlarda V-Sync açıp sabit 60 FPS oynuyorum. FreeSync hiç açmıyorum. Size de bunu tavsiye ederim.

Scanline konusunda bilgim yok maalesef.
Yani hocam genel olarak rekabetçi oyun için FreeSync kapatıp MBR sonuna kadar açayım değil mi? V-Sync falan da kapalı olsun.

Örnek olarak ben Valorant'ta hem ELMB (sizin monitörünüzde MBR) hem de V-Sync açıp sabit 144 FPS oynuyorum. FPS sürekli sabit kaldığı için yırtılmalar oluşmuyor, dolayısıyla da FreeSync'e ihtiyacım olmuyor. Siz de bu şekilde kullanabilirsiniz.

Geri
Yukarı