Monitörde Yatay ve Dikey Bozulma

owalke

Hectopat
Merhaba, yeni aldığım monitörle ilgili büyük bir sorun var, 3-4 gündür her şeyi deniyorum ama olmuyor. Şöyle izah edeyim; monitör 16:9 formatında ve 1920x1080 doğal çözünürlükte, ama görüntüde dikey ve yatay bozulma var. Görüntü monitöre tam sığıyor, çerçevede boşluk veya taşma yok. Fakat her şey uzun görünüyor. Yuvarlaklar elips, kareler dikdörtgen görünüyor. Yazılar daraltılmış ve boyu uzamış gibi, video izlerken insanlar uzun görünüyor. Birçok şey denedim, ama çözüm olmadı.

Format attım Windows 7 yerine Windows 8 yükledim. Şuan tekrar Windows 7 kurdum. En son sürücüleri yükledim defalarca, bütün nVIDIA Control Panel ayarlarını denedim. Windows'un kendi çözünürlük ayarlarını defalarca değiştirdim. Monitörün altındaki tuşlardan OSD ayarlarını değiştirdim. Monitörün sürücüsünü de defalarca yükledim.VGA kabloyla da DVI kabloyla da denedim. ATI ekran kartı taktım Catalyst kurdum. Şuan nVIDIA var. İki ekran kartı da 1920x1080 çözünürlüğü destekliyor. Hiç birisi çözüm olmadı. Her şey yatayda ince ve dikeyde uzun görünüyor. Monitör geniş ekran halbuki, çerçevede bir taşma yok, boşluk yok.

Bu sorunu çözmeyi bilen var mı acaba? Gerçekten büyük bir sorun benim için, teşekkürler şimdiden...

Son düzenleyen: Moderatör:
Zaten kurcalamadığım yer kalmadı maalesef sonuç yok. Günlerdir OSD den defalarca reset attım, üstte de yazmıştım zaten. Sanki 4:3 yayın geliyor monitöre o da scale ile 16:9 formatına çeviriyor. Pikseller uzuyor dikeyde, yatayda daralıyor.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı