Monitörlerde daha yüksek Hz göz sağlığı için daha mı iyi?

WFaith

Hectopat
Selam arkadaşlar.

Günün 10 saati iş, sonra da oyun filan derken aşağı yukarı 11-13 saat PC ekranına bakıyorum. Benim gibi birçok arkadaşta bu durumdan müzdarip olabilir. Gözlerim yoruluyor. Tabii bu yorulmada birçok farklı etken de oluyor ama benim değinmek istediğim konu, yüksek Hz gözün daha mı az yorulmasını sağlar?

Oyunlardan bahsetmiyorum, genel kullanımdan. Bir akrabam da bana 120 ve üstü Hzlerin gözünü yormadığını söylemişti. Bu konuda sizlerin görüşlerini ve bilgilerini de almak istiyorum.

Selam arkadaşlar.

Günün 10 saati iş, sonra da oyun filan derken aşağı yukarı 11-13 saat PC ekranına bakıyorum. Benim gibi birçok arkadaşta bu durumdan müzdarip olabilir. Gözlerim yoruluyor. Tabii bu yorulmada birçok farklı etken de oluyor ama benim değinmek istediğim konu, yüksek Hz gözün daha mı az yorulmasını sağlar?

Oyunlardan bahsetmiyorum, genel kullanımdan. Bir akrabam da bana 120 ve üstü hzlerin gözünü yormadığını söylemişti. Bu konuda sizlerin görüşlerini ve bilgilerini de almak istiyorum.

165 sen sonra 60'a bakınca gözüm aciyor biraz telefonumda 140 falandı 60 yoruyor.

Selam arkadaşlar.

Oyunlardan bahsetmiyorum, genel kullanımdan. Bir akrabam da bana 120 ve üstü Hzlerin gözünü yormadığını söylemişti. Bu konuda sizlerin görüşlerini ve bilgilerini de almak istiyorum.

120 Hz de saniyede 120 kare görürsün 60 da 60 kare görürsün. Gözüne bir etkisi olmaz.

Düşününce şöyle sanki etkisi olmaz diye geliyor insan aklına ama kullanıcılardan çok benzer yorumlar alıyorum.

Belki de beyin sürekli benzer Hz' ye odaklanıp alışınca farklı hz ye geçmesi o baş ağrısı ve yorgunlukları tetikliyor da olabilir. Teori tabii ama bir fark hissettirdiği belli

Bence de gözleri rahatlatabilir benim 60Hz laptopum var 1.5-2 saat baktığımda gözlerim ağrımaya başlıyor.
Hz'si yüksek ekrandan sonra laptopa bakınca mı gözleriniz ağrıyor?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı