Monitörlerde tepki süresinin önemi nedir?

Umut Özgan

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Elimde Samsung SyncMaster P2050 20 inç 1600x900 2ms tepki süreli monitör var. Bu monitörü AOC marka 1920x1080 çözünürlüğünde 21.5 inç bir ekranla değiştirmek istiyorum fakat bu monitörün tepki süresi 5ms. Bu durum benim için bir şey değiştirir mi? Sizce geçmeli miyim? Önerilerinizi bekliyorum.

Monitörlerdeki MS ne işe yarar? Tepkime Süresi Nedir?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Şöyle bir hortlatma yapacağım;
Recep Baltaş'ın dediğine göre 60Hz bir monitörde sağlıklı renk değişimi için maksimum 8,.. ms bir süre var. Bu, 60Hz'de 8ms altı herhangi bir tepki süresinin problem yaratmayacağı anlamına geliyor değil mi? Yani 60Hz'de 1ms tepki süreli bir monitör yerine 4ms tepki süreli bir monitör de işini 8ms'nin altında gerçekleştirebilidiği için görüntü akışına olumsuz bir etki etmiyor denebilir mi?

Hiçbir şey değiştirmez. Profesyonel oyuncular vesaireler değiştiğini söylüyor. İlla ki onlarda değişiyordur ama bizim gibi normal kullanıcılar arasındaki farkı farketmez.

Hiçbir şey değiştirmez. Profesyonel oyuncular vesaireler değiştiğini söylüyor. İlla ki onlarda değişiyordur ama bizim gibi normal kullanıcılar arasındaki farkı farketmez.
Oyun oynuyorum fakat müsabakalara çıkacak seviyede değilim, öyle bir niyetimde yok. O zaman 1ms oyun için olmazsa olmaz değil, 4-5ms değerlerini aşmadığı müddetçe bir olumsuzluk yaşanmaz diye düşünüyorum. Teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı