Monitörün gidip gelmesi

Arsen Lüpen

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Ben yeni PC topladım. Mart ayında. Her şeyi sıfıra aldım. Tüm parçaları. Şöyle bir problemim var. Bazen oyunlara ya da Zoom'a girdiğim zaman ekran kendi kendine siyah oluyor, 1-2 sn sonra geliyor. Sonra tekrar gidiyor. Sonra tekrar geliyor. Ben monitörü tuşundan kapayıp açmadığım sürece düzelmiyor. DP kablosu ile bir sıkıntı olduğunu düşündüm. Kaliteli yeni DP kablosu aldım ama maalesef. Sıkıntı nerede bilmiyorum. Monitörde olduğunu düşünüyorum. Bilen biri varsa yardımcı olabilirse sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kablo dışında,
  • GPU sürücünüzü kontrol edin
  • Farklı bir monitörle test edin
  • PSU'nuzun gücü GPU'ya/sisteme yeterli mi, onu kontrol edin
  • BIOS ayarlarından RAM frekanslarınızı düşürmeyi deneyin
EK: Kablonun kalitesinden önce, sürümüne bakın. Örneğin, günümüzde bir çok HDMI 1.4 kablo ölü piksel ya da bahsettiğiniz gibi siyah ekran görüntüsü vermekte. HDMI 2.0 ile bu sorunlar ortadan kalkıyor...

HDMI 2.0 kablolar bile kendi içinde dallanıyor. Ses taşıyanı var, taşımayanı var vs...

Son düzenleme:
Kablo dışında,
  • GPU sürücünüzü kontrol edin.
  • Farklı bir monitörle test edin.
  • PSU'nuzun gücü GPU'ya/sisteme yeterli mi, onu kontrol edin.
  • BIOS ayarlarından RAM frekanslarınızı düşürmeyi deneyin.
ek: kablonun kalitesinden önce, sürümüne bakın. Örneğin, günümüzde birçok HDMI 1.4 kablo ölü piksel ya da bahsettiğiniz gibi siyah ekran görüntüsü vermekte. HDMI 2.0 ile bu sorunlar ortadan kalkıyor...

HDMI 2.0 kablolar bile kendi içinde dallanıyor. Ses taşıyanı var, taşımayanı var vs.

Dedikleriniz için teşekkür ederim. PSU'um yeterlidir. GPU sürücülerimde eksik yok.(aygıt yöneticisinden bakınca problem yok başka türlü bakılıyor mu bilmiyorum.)RAM'leri düşürmeyi deneyeceğim. Başka monitör bulupta deneme imkanım olursa deneyeceğim onu da. Ama meraktan soruyorum. RAM'lar nasıl etkileyebilir ki. Yani anakartım 4130'a kadar destekliyor. RAM'larda 3200 de. Bu arada HDMI kablo kullanmıyorum. HDMI da kullandım bu sıkıntı olmadı. DP kablosunda yaşıyorum. Ama dediklerinizi yapacağım. Teşekkür ederim tekrardan.

Dedikleriniz için teşekkür ederim. PSU'um yeterlidir. GPU sürücülerimde eksik yok.(aygıt yöneticisinden bakınca problem yok başka türlü bakılıyor mu bilmiyorum.)RAM'leri düşürmeyi deneyeceğim. Başka monitör bulupta deneme imkanım olursa deneyeceğim onu da. Ama meraktan soruyorum. RAM'lar nasıl etkileyebilir ki. Yani anakartım 4130'a kadar destekliyor. RAM'larda 3200 de. Bu arada HDMI kablo kullanmıyorum. HDMI da kullandım bu sıkıntı olmadı. DP kablosunda yaşıyorum. Ama dediklerinizi yapacağım. Teşekkür ederim tekrardan.
RAM kaynaklı görüntü alınamaması gibi sorunlar genelde B450 anakartlarda oluyor sanırım ama onda da kesilme şeklinde değil, hiç görüntü gelmemesi şeklinde oluyor. 1-2 arkadaşım RAM frekansı düşürerek aşmıştı bu sorunu; Ben de varsayım olarak yazdım açıkçası...

RAM kaynaklı görüntü alınamaması gibi sorunlar genelde B450 anakartlarda oluyor sanırım ama onda da kesilme şeklinde değil, hiç görüntü gelmemesi şeklinde oluyor. 1-2 arkadaşım RAM frekansı düşürerek aşmıştı bu sorunu; ben de varsayım olarak yazdım açıkçası...

Teşekkür ederim. 😊

Yeni konular

Geri
Yukarı