Monster Abra A5 v5.1.1 Windows 10 Pro Etkinleştirme

monarch25

Hectopat
Daha fazla  
Sırf bu konuya cevap bulabilmek için üye oldum. Çünkü bu forumda daha aydınlatıcı bilgiler bulunmakta. Neyse soruma geleyim:

Arkadaşlar Abra A5 v5.1.1 kullanıyorum. Geçen sene aldığım zamanlarda Freedos'un üstüne DreamSpark'tan aldığım Windows 8.1 pro kurmuştum ve oradan da Windows 10 pro'ya geçmiştim.
Yaklaşık 1 hafta önce ürünü servise verdim ve sıfırladılar her şeyi kendilerine göre bir windows 10 pro yükleyip verdiler geri.
Ben her ne yaptıysam windows 8.1 yükleyemedim. (Oradan da windows 10 pro'ya geçmek istiyordum.)
Yukarıda dediğimi yapamadıktan sonra bilgisayarıma format atıp eğer windows 10 pro'da kullandığım E mail'i girersem windows 10 pro aktif olur diye düşündüm.
Bilgisayarı ayarlardan sıfırladım. (Yani usb diski falan kurmadım.)
Bildiğiniz kurulumu yaptı sonra E mail'imi girdim.
Şu anda windows 10 pro etkinleştirildi diyor fakat ben nasıl emin olabilir ya da windows 8.1 pro kesinlikle yükleyip öyle mi geçmeyelim?

Özellikle Recep Baltaş'ın cevap verirse çok memnum olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Etkinleştirme donanım bazlı olarak Microsoft serverlarına kaydediliyor. İlk internet bağlantısını kurduğu anda da otomatik etkinleşiyor. Ürün etkinleştirildi dedikten sonra sizin başka bir şey yapmanıza hiç gerek yok.

Etkinleştirme donanım bazlı olarak Microsoft serverlarına kaydediliyor. İlk internet bağlantısını kurduğu anda da otomatik etkinleşiyor. Ürün etkinleştirildi dedikten sonra sizin başka bir şey yapmanıza hiç gerek yok.

Evet urun etkinleştirildi yazıyor.Peki bu bilgiyi tam olarak nasıl doğrulayabilirim.Yani Microsoft sitesinde bu bilgi yazıyorsa nerede yazıyor.Ben yarın Microsoft turkiyeyi arayacağım.
Cevabınız için teşekkur ederim.
Son olarak bir sorum daha vardı.Şimdi ben bilgisayarıma SSD almak istiyorum.SDD yi alıp takıp bilgisayarın okuduğunu farz edelim.Şimdi oraya windows 10 kurarken yine Windows un ayarlar sekmesinde bulunan Format kısmını kullanırsam Windows u kurarken hangi depolama alanına kurmak istiyorsunuz diye soruyor mu

"Komut İstemi"ne sağ tıklayıp 'Yönetici olarak çalıştır'ı seçin. Komut istemine "slmgr.vbs -xpr" komutunu (tırnak işaretleri olmadan) girin. Eğer "Makine kalıcı olarak etkinleştirildi." penceresi gelirse içiniz rahat olsun o Windows sizin :)

Sıfırlama şeklinde SSD'ye kurmaz. Nerde kurulu ise ordaki Windows'u sıfırlar. Siz eğer kurulum yapmak istiyorsanız format atmanız gerekli.

Size tavsiyem format atmadan önce MSActBackup ya da Advanced Tokens Manager benzeri programlar ile etkinleştirmenizin yedeğini alınız. Ardından yeni SSD'nize format ile temiz kurulum yapınız. Bilgisayarınız açılıp e-postanız ile giriş yaptıktan sonra şayet Windows etkinleşmezse program sayesinde aldığınız lisans yedeğini geri yüklersiniz. Böylece lisansınızı riske atmış olmadan tertemiz Windows'unuzu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Aklınıza takılan bir şey olursa çekinmeyin, sorun lütfen.

Yeni bir SSD takıp sistemde Etkinleştirme sorunu yaşıyorsan aynı serial ile Telefonla Etkinleştirme Yöntemi işini çözecektir.

"Komut İstemi"ne sağ tıklayıp 'Yönetici olarak çalıştır'ı seçin. Komut istemine "slmgr.vbs -xpr" komutunu (tırnak işaretleri olmadan) girin. Eğer "Makine kalıcı olarak etkinleştirildi." penceresi gelirse içiniz rahat olsun o Windows sizin :)

Sıfırlama şeklinde SSD'ye kurmaz. Nerde kurulu ise ordaki Windows'u sıfırlar. Siz eğer kurulum yapmak istiyorsanız format atmanız gerekli.

Size tavsiyem format atmadan önce MSActBackup ya da Advanced Tokens Manager benzeri programlar ile etkinleştirmenizin yedeğini alınız. Ardından yeni SSD'nize format ile temiz kurulum yapınız. Bilgisayarınız açılıp e-postanız ile giriş yaptıktan sonra şayet Windows etkinleşmezse program sayesinde aldığınız lisans yedeğini geri yüklersiniz. Böylece lisansınızı riske atmış olmadan tertemiz Windows'unuzu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Aklınıza takılan bir şey olursa çekinmeyin, sorun lütfen.

Hocam verdiğiniz kodu yazdım "Makine kalıcı olarak etkinleştirildi" yazıyor. Bu kısım tamamdır bilgisayarımı rahat bir şekilde kullanabilirim demek oluyor.Önerdiğiniz programlar ne derece güvenli ondan emin olamıyorum.Bu arada ben windows 10 pro lisans anahtarımı nasıl öğrenebilirim(Program kullanmadan!!)
Ayrıca şu SSD yi almayı planlıyorum: Amazon.com: Samsung 850 EVO 250 GB M.2 SSD (MZ-N5E250BW): Computers & Accessories
Bilgisayarım özellikleri ise burada (hiç bir özelleştirme yapılmadan geçen sene alındı.):MONSTER® ABRA A5 V5.1.1 15.6"
Yukarıda SSD BU CİHAZ ile tam uyumlu çalışır mı? Çalışmaz ise hangi markayı önerirsiniz.Çalışır ise amazonda indirim ne zaman olacak hangi tarihler arasında almamı tavsiye edersiniz.Ayrıca yukarı modelin benim bilgisayarımda uyumlu çalışmayacak çeşitleride bulunmakta mı(m2 sata ssd için soruyorum)?

Yeni bir SSD takıp sistemde Etkinleştirme sorunu yaşıyorsan aynı serial ile Telefonla Etkinleştirme Yöntemi işini çözecektir.
hocam tam anlamıyla ne demek istediğiniz anlamadım.

Programsız şu şekilde öğrenebilirsiniz:

Kod:
'Option Explicit
On Error Resume Next
Dim OEM , objWMIService , colItems , objItem , verItems, ver , name
Set objWMIService = GetObject("winmgmts:\\.\root\CIMV2")
Set verItems = objWMIService.ExecQuery( _
    "SELECT * FROM Win32_OperatingSystem",,48)
For Each objItem in verItems
    ver = objItem.Version
    name = Replace (objItem.Caption,"Microsoft ","")
Next

Set colItems = objWMIService.ExecQuery( _
    "SELECT * FROM SoftwareLicensingService",,48)
For Each objItem in colItems
    OEM = objItem.OA3xOriginalProductKey
Next
If OEM = "" Then
    If CLng(Replace(ver,".","")) < 630000 Then
        OEM = Ad & " Desteklenmiyor"
    Else   
        OEM = "Anahtar BIOS'da bulunamadı"
    End If
End If

Set WshShell = CreateObject("WScript.Shell")
Key = "HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\"
DigitalID = WshShell.RegRead(key & "DigitalProductId")

ProductName = "İşletim sistemi sürümü: " & vbTab & WshShell.RegRead(Key & "ProductName") & vbNewLine
ProductID = "Ürün Kimliği: " & vbTab & WshShell.RegRead(Key & "ProductID") & vbNewLine
ProductKey = "Geçerli Anahtar: " & vbTab & ConvertToKey(DigitalID)
Product = ProductName & ProductID & ProductKey & vbNewLine & "OEM Anahtar:   " & vbTab & OEM

If vbYes = MsgBox(Product & vbNewLine & vbNewLine & vbNewLine & vbNewLine & "Kaydetmek istiyor musunuz?", vbYesNo + vbInformation, "Lisans Anahtarımı göster!") then
   Save Product
End if

Function ConvertToKey(Key)
    Const KeyOffset = 52
    isWin8 = (Key(66) \ 6) And 1
    Key(66) = (Key(66) And &HF7) Or ((isWin8 And 2) * 4)
    i = 24
    Chars = "BCDFGHJKMPQRTVWXY2346789"
    Do
        Cur = 0
        X = 14
        Do
            Cur = Cur * 256
            Cur = Key(X + KeyOffset) + Cur
            Key(X + KeyOffset) = (Cur \ 24)
            Cur = Cur Mod 24
            X = X -1
        Loop While X >= 0
        i = i -1
        KeyOutput = Mid(Chars, Cur + 1, 1) & KeyOutput
        Last = Cur
    Loop While i >= 0
    If (isWin8 = 1) Then
        keypart1 = Mid(KeyOutput, 2, Last)
        insert = "N"
        KeyOutput = Replace(KeyOutput, keypart1, keypart1 & insert, 2, 1, 0)
        If Last = 0 Then KeyOutput = insert & KeyOutput
    End If
    a = Mid(KeyOutput, 1, 5)
    b = Mid(KeyOutput, 6, 5)
    c = Mid(KeyOutput, 11, 5)
    d = Mid(KeyOutput, 16, 5)
    e = Mid(KeyOutput, 21, 5)
    ConvertToKey = a & "-" & b & "-" & c & "-" & d & "-" & e
End Function

Function Save(Data)
    Const ForWRITING = 2
    Const asASCII = 0
    Dim fso, f, fName, ts
    fName = "Windows Lisans anahtarı.txt"
    Set fso = CreateObject("Scripting.FileSystemObject")
    fso.CreateTextFile fName
    Set f = fso.GetFile(fName)
    Set f = f.OpenAsTextStream(ForWRITING, asASCII)
    f.Writeline Data
    f.Close
End Function

Bunu Not Defteri'ne kopyalayıp ".vbs" uzantılı olarak kaydedin. Ardından kaydettiğiniz dosyayı çift tıklayarak çalıştırın. Büyük ihtimalle key'inize ulaşacaksınız.

Samsung EVO çok iyi bir seçim ve o makineye çok yakışacaktır. Amazon.com'dan ise hiç alışveriş yapmadım. Yapan biri beni de bilgilendirsin :D

@DJ Rush şunu demek istemiş anladığım kadarıyla: Online etkinleştirme başarısız olursa Offline olarak telefon yardımıyla Microsoft'u arayarak etkinleştirebilme seçeneğin var. Onu deneyebilirsin demiş yani.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı