Monster Abra A5 V7.1 Overclock Yapma

Executioner

Kilopat
Daha fazla  
Laptop: Monster Abra A5 V7.1

• 8GB
  • Intel i7 6700HQ 2.6 GHz
  • GTX 960M 4 GB GDDR5

Metro Last light ve ac unity gibi oyunlarda sıklıkla kasma yaşadığım için FPS'yi arttırmak adına kartıma OC yapayım dedim. İnternette araştırmalarım sonucu EVGA X16, İntel Extreme Tuning Utility gibi programları indirdim.Tavsiye üzerine EVGA'dan GPU Clock offset'i +135 MHz, Mem clock offset'i ise +625 MHz yaptım. Daha sonra biraz daha arttırdım ve 700 yaptım ancak metro last light'da ekranda bazen flaş çakar gibi beyaz ekranlar görünce düşürdüm. Donanımdan ve bu işlerden pek anlamıyorum sizce bu değerler iyi mi? Hangi değerler idealdir? Voltaj ayarlarına dokunmadım

OC yapmadan önce de laptop boştayken 50-60 derecelere ulaşıyordu. OC dan sonra,mesela şu an arkada bazı programlar açıkken 66-70 arası gidip geliyor. Sizce bu normal mi,yaz ayları dolayısıyla sıcaklık yüksek olabilir dedim ama bilmiyorum. Oyunlara girmeden önce her zaman control panelden fan hızını %100'e çıkarırım. Bu halde bile 80 dereceleri görüyorum yalnız,ekstradan laptop soğutucusu almamı önerir misiniz?

Cihazın bakımı termal macun vs. mayısta yapılmıştı. Ayrıca İntel XTU programından benchmark yaptığımda max 95 dereceyi gördüm, prime 95'ten de 10 dakika kadar stress testinde çalıştırdım ve bir hata vermedi.
Edit: Konuyu düzenleme seçeneği olmadığı için buradan yazıyorum.

Az önce bilgisayarın ekranını kapatıp bir süre sonra açtığımda sıcaklığın 70 dereceye vardığını gördüm. Turbo fanda bile sıcaklığı maksimum 53 dereceye çekebiliyorum bir süre sonra. Fanları otomatiğe alırsam da sıcaklık sürekli hızlı bir şekilde artıyor. Bu bahsettiğim değerler intel xtu'dan core voltage offset'i -0.0110 ayarlayarak undervolt yaptığım halde oluyor.
Edit2: MSI Afterburner ilk günden sonra çalışmamaya başladı,değerlerin hepsi 0 olarak görünüyor. Arada bir veriler geliyor sonra aniden 0'a düşüyor. AMD uyumluluk ayarlarını değiştiremiyorum da. Programların çakışma ihtimalina karşılık EVGA'yı kaldırdım. Zaten 2 gündür program voltajı kendi kendine arttırıp açılıyordu nedense. Ancak ne yaptıysam Afterburner çalışmadı. @Recep Baltaş @Ali Güngör hocam bu işin içinden çıkamadım yanlış bir şey de yapmak istemiyorum ilgilenir misiniz size zahmet.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı