Monster Abra A7 12.2.1 İncelemesi

Merhabalar, 2.11.2020 tarihinde satın aldığım 8gb ram eklenmiş Monster Abra A7 12.2.1 incelemesine hoş geldiniz. Fotoğraflarla ve oldukça kısa notlarla anlatmaya çalışacağım. İlk incelememdir. Atladığım veya merak ettiğiniz kısımları sorabilirsiniz.

20210124_134105.jpg

Teknik Özellikler:
1611492963096.png

Kaliteli gözüken cam veya plastik kaplamalı ve aydınlatmalı bir logosu ayrıca iki adet aydınlatma çizgisiyle ön kapağı en çekici tarafı olabilir.
Bu aydınlatmalar açık yeşil ve kapatılamıyor.

20210124_141842.jpg

Portlarımız:
  • 3 adet type-a 1 adet type-c usb
  • 3.5mm kulaklık ve mikrofon
  • kart okuyucu
  • HDMI, mini display port
  • LAN portu

20210124_141909.jpg

20210124_141936.jpg

20210124_141924.jpg

Control Center yazılımının fan hız ayarı, sıcaklık görüntüleme, kullanım modları değiştirme ve klavye aydınlatmasını yönetme gibi özellikleri mevcut. Flexikey diye bir menüsü daha var ancak henüz çözemedim ve ihtiyaç duymadım. Aydınlatma tek bölge, farklı modlar yok ve renk seçenekleri aşağıda görüntülenen 15 renkten oluşuyor. Parlaklığı 4 kademe olarak ayarlanabiliyor, parlaklık ayarı klavye üzerinde belirtilen tuşlarla yapılabiliyor. Kullanılmadı zaman belirli bir süre sonra ışıklandırmayı kapanması için ayarlayabiliyorsunuz.

Adsız.png

Oyun Performansı:
1650ti ekran kartı ile çoğu oyunu 1920 çözünürlükte oynayabiliyoruz oynadığım bazı oyunları FPS'leri aşağıdadır. Buradaki değerler +-10fps farklılık gösterebilir kendi deneyimlerimden elde ettiğim sonuçlardır herhangi bir benchmark uygulaması kullanmadım. Uzun süre oyun oynadığımda sıcaklık değerlerinin CPU için 85 GPU için 80 derece civarlarında olduğunu gözlemledim. Kasa bir süre sonra ısınmaya başlıyor ancak ısınan kısım klavyenin üst kısımları, bileğimizi koyduğumuz bölgelerde bir ısınma olmuyor çünkü CPU ve GPU kasanın ekrana yakın kısmında bulunuyor. Bu değerleri alırken bilgisayarı eğlence modunda kullandım.
  • Forza Horizon 4 1920 ultra 65fps civarı
  • Insurgency yüksek ayarlar ortalama 190 fps
  • Rocket League 190 ortalama yüksek kalite ayarlar
  • CSGO performansı gerçekten çok garip fps ortalama 130 civarında dolaşıyor ancak yer yer 90 yer yer 200 FPS'e çıkabiliyor

Bellek Performansı:
Bu bilgisayarın sahip olduğu en kalifiye donanımlardan birisi kuşkusuz SSD'si Okuma: 3500 MB/s - Yazma: 2400 MB/s fabrika değerlerine sahip XPG SX8100 M.2 SSD'si bulunuyor. Burada ilginç bir detay: Hem CrystalDiskMark'ta hem de BIOS'ta bu disk Samsung olarak gözüküyor. Bunu doğal karşılayabilirsiniz çünkü üzerinde bulunan bellek entegreleri Samsung üretimi diyebilirsiniz ancak etiketinde bile Samsung yazıyor hatta tam kodu Samsung PM981A.

1611495359629.png

Ekran kalitesi:
120Hz 1920x1080 IPS 17,3 inç ekrana sahip. Hem oyun oynaması hem de bi' şeyler izlemesi keyifli bir ekran. İnternette ölü piksel ve çok fazla ışık sızması olabildiğini okumuştum ancak benim ekranımda ölü piksel yok, ışık sızması çok az var. Ayrıca ekran dökümanda 120Hz olarak belirtilmiş ama hem Windows'ta hem de NVIDIA tarafında 144Hz gözüküyor.
1611495359468.png

Pil tüketimi:
Hep şarjda kullanıyorum ancak şarjdan çıkartınca 2 saat civarı kullanabiliyorum buda benim için yeterli.

Ses kalitesi:
SoundBlaster işbirliğiyle üretilmiş ses sistemi mevcutmuş ben bunun sadece bir pazarlama aracı olduğunu düşünmüştüm ancak hem ses seviyesi hem de ses kalitesi gayet güzel üstteki fotoğraftaki JBL kablosuz hoparlörden çok daha temiz bir ses veriyor.

Gelelim özete ve size bahsetmediğim kötü taraflara:

Artılar:
  • Sunduğu donanıma göre fiyatı gerçekten uygun. 9400tl evet hiç ucuz değil ancak 17,3inç muadilleri bu cihazdan birkaç bin lira daha fazla fiyata satılıyor.
  • Touchpad'i güzel, geniş ve kullanımı rahat, kısa yolları destekliyor.
  • Ömür boyu bakım garantisi
  • Tasarımı ve ince ekran çerçeveleri
  • İçini açsanız da garantisi bozulmuyor, pilini içini açmadan çıkartabiliyorsunuz.
  • Visual Studio eksi 8 GB RAM, 1 TB HDD'li bilgisayarıma göre çok çok hızlı bir şekilde çalışıyor.
Eksiler:
  • Kasa kalitesi kötü arkadaşlar içini açınca daha iyi gördüm. Örnekler; sağ elimde biraz bastırınca gelen kırt sesi, pilin oturduğu yuvayı elimle oynatabilmem ve ses USB. Monitörün arkası metal ve çok kaliteli ancak bize bakan kısmındaki çerçeveler yapıştırılarak yapılmış ve kalitesizliği hissediliyor. USB takarken porttan kırt kırt sesler geliyor korkuyorum vallahi.
  • Bilgisayarı aldığım ilk aylık süreçte klavyenin bazı tuşlarından özellikle köşedekilerden kırt sesi geliyordu. Boşluk tuşuna basınca ise baya yüksek yay sesi geliyordu. Belirtmeliyim ki bu kırt sesleri ve yay sesi 2 aylık kullanımdan sonra neredeyse tamamen gitti.
  • İçinden çıkan çantanın fermuarı bozuktu, servise götürdüm 20dk içinde halloldu.
Olası sorulara linkler:
Wallpaper: Snow Covered Mountains by Rocco Caruso
Görev çubuğu eklentisi: TaskbarX

Açıklık olan sağ çerçeve bastırınca içe çöküyor çok rahatsız edici değil hatta fark edilmiyor bile ancak sadece kasa üretimini Monster markasının yaptığı düşününce üzülüyorum:
1611497013399.jpeg

Dosya Ekleri

• 1611495209112.png
    1611495209112.png
    653,2 KB · Görüntüleme: 44
  • 1611496643835.png
    1611496643835.png
    681,7 KB · Görüntüleme: 42
Son düzenleyen: Moderatör:
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim daha iyileri sizin olsun. @Metafractal @Haruki Murakami @Adanakebab

Elinize sağlık, ama 9400TL'ye daha iyi modeller bakılabilirdi. Muhtemelen 17.3 olduğu için tercih ettiniz.
Dediğiniz gibi 17.3 inç olduğu için bu modeli tercih ettim. 15 inçte daha uyguna aynı donanımı alabiliyorsunuz veya farklı marka alabiliyorsunuz. Hem biraz büyük ekran sevdalısı olduğum için hem de kod yazarken daha fazla kodu aynı anda görebilmek için 17.3 inç tercih ettim.

Yeni konular

Geri
Yukarı