Monster bilgisayarlara Linux kurulabiliyor mu?

akyol61

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba,
Ben programlama ile uğraşıyorum. Monster Abra A5 15.2 almayı planlıyorum (biraz özelleştirip) ama Linux çalışmıyor diyorlar bazı yerlerde okudum. Bu konu hakkında bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim. Linux bunda olmazsa:

Lenovo Ideapad L340 Intel Core 81LK003ETX i7-9750H 8GB 256GB SSD 4GB GeForce GTX1650 15.6

Olanını almayı planlıyorum veya,

https://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_ıdeapad-330-ıntel®-core-™-i7-8750h-16-gb-1-tb-128-gb-ssd-geforce-gtx1050-15-6-fhd-81fk005ptx-laptop-1190269.html bunu almayı planlıyorum.
Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Monster laptopu oyun oynamak için alacağını düşünüyorum. Eğer hem windowsta oyun oynamak hem de linux üzerinden kod yazmak istiyorsan bence linuxu sanal makine üstüne kurup kullanabilirsin. Hem böylece yazdığın kodu linux ve windows üzerinde aynı anda test edebilirsin hem de oyun oynamak istediğin zaman sanal makineyi kapatıp oyun oynayabilirsin. Ya da bi tarafta bi işlem yaparken diğer taraftan oyun oynayabilirsin. Sanal makinenin bi çok avantajı var. Zaten programlama ve linux çok fazla güç istemediğinden dolayı sanal makinede sorun yaşayacağını düşünmüyorum. Eğer bilmiyorsan bi sanal makineyi araştır derim. Bu arada sanal makine aracı olarak Virtualbox öneririm.

Tabi ki. Ben kurdum, kullandim senelerce Linux ile.
Merhablar. Bende Monster Tulpar T7 V19.3 almayı düşünüyorum. Bende konunun sahibi gibi Windows'ta oyun oynamak ve Ubuntu'da programlama yapmak istiyorum. Sizin bilgisayarınız hangi seri acaba ? Siz kullanırken ne gibi sıkıntılar ile karşılaştınız ? + ları ve - leri neler acaba yazma şansınız var mı ?

Merhablar. Bende Monster Tulpar T7 V19.3 almayı düşünüyorum. Bende konunun sahibi gibi Windows'ta oyun oynamak ve Ubuntu'da programlama yapmak istiyorum. Sizin bilgisayarınız hangi seri acaba ? Siz kullanırken ne gibi sıkıntılar ile karşılaştınız ? + ları ve - leri neler acaba yazma şansınız var mı ?

ABRA 15 bir seylerdi. Giris modeliydi aldigim laptop. Parmak izi okuyucu vardi, Linux ile calistiramamistim. Windows ile calisiyordu. Zaten genelde Linux driver konusunda sorun cikariyor ama onun disinda bir derdim yoktu.

Ben cok fazla program kullaniyorum, ayni makineyi hem oyun hem kodlama icin kullanirsam acilis suresi cok uzuyor. O yuzden oyun bilgisayarina sadece Steam vs yukluyorum, internette bile takilmiyorum fazla. Geri kalan her sey Linux'e.

Linux NTFS okur ve yazar; fakat Windows EXT4 okuyamaz ve yazamaz. O yuzden Linux'u NTFS olarak formatladigim disk segmentine kurdum. Olur da bir seylere Windows'tan erismek isterim diye dusunerek.

Ayrica GRUB un ayarlarini ezmemesi icin once Windows kurup, sonra Linux kurmustum.

Onun disinda da bir puf noktasi yok, 2 hafta once o bilgisayari yanimda calisan arkadasa verdim cocuklari oyun bilgisayari istiyorlarmis ama durumlari yokmus alacak. GTX 960m ekran karti vardi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı