Monster laptopun ekranının yarısı durduk yere siyah oldu

arda1542

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, bu sorun geçen gün oluşmaya başladı, geçen gün normal bir şekilde bilgisayarı açtım, ancak ekranın altı siyah bir şekilde açıldı ve öyle kaldı. Öncesinde laptopu bir yere de taşımadım, olduğu yerde duruyordu. Bilgisayar normal işlevini yerine getiriyor ancak ekranın neredeyse yarısı siyah bir şekilde, sizce sorun neden kaynaklı olabilir? Yazılımsal bir çözüm bulabilir miyiz yoksa teknik şart mıdır?

20231107_235220.jpg

Yanlış emoji atmışım hocam kusura bakmayın. Ekteki gibi durumda hangi porttan dahili GPU'nun görüntüsünü alıyoruz? Bir de dahili GPU'yu harici monitöre bağladığımızda herhangi bir oyun açma durumunda cihazların hangi ekran kartını kullanma durumu nasıl değişiyor?
Hangi cihaz bu? Üretici çok cimri davranmış. Bu resme göre HDMİ ile 4060 kullanılabilir sadece, 2. bir port koymamışlar APU için malesef. DP portu da koymamışlar ki yeni nesil bir cihaz için cok saçma olmuş. Yani bu cihazda APU'yla harici monitöre bağlanmak mümkün değil. Halbuki APU'ya çıkış verse laptoptaki ekranı da kapatarak gündelik işleri 7-8 saate -90 Whrs gibi bir bataryayla- kadar bataryayla halledebilirdin.

Hangi cihaz bu? Üretici çok cimri davranmış. Bu resme göre HDMI ile 4060 kullanılabilir sadece, 2. bir port koymamışlar APU için maalesef. DP portu da koymamışlar ki yeni nesil bir cihaz için cok saçma olmuş. Yani bu cihazda APU'yla harici monitöre bağlanmak mümkün değil. Halbuki APU'ya çıkış verse laptoptaki ekranı da kapatarak gündelik işleri 7-8 saate -90 Whrs gibi bir bataryayla- kadar bataryayla halledebilirdin.

Bilgisizliğimin sebebi ben değil Victus 16ymış :D. Bendeki laptopta böyle olduğu için yanlış bilgi vermişim, dahili GPU portu olsa monitör alacaktım.

Bilgisizliğimin sebebi ben değil Victus 16ymış :D. Bendeki laptopta böyle olduğu için yanlış bilgi vermişim, dahili GPU portu olsa monitör alacaktım.
Elinde monitör olsa Nvidia'yi devre dışı bırakarak -pek olası değil ama- APU üzerinden görüntü alınıp alinamayacagina bakardik aslında. Yani olabiliyor evet bu seviyedeki cihazların bir çoğunda HDMİ+DP portlari ile her iki GPU üzerinden görüntü alınabiliyor zira gündelik işleri yaparken Nvidia'yi çalıştırmak mantıklı değil bir de şarj cihazina erişim yoksa hepten kayıp ama bu cihazda HP değişik bir tercih yapmış.

Elinde monitör olsa NVIDIA'yi devre dışı bırakarak -pek olası değil ama- APU üzerinden görüntü alınıp alinamayacagina bakardik aslında. Yani olabiliyor evet bu seviyedeki cihazların birçoğunda HDMI+DP portlari ile her iki GPU üzerinden görüntü alınabiliyor zira gündelik işleri yaparken NVIDIA'yi çalıştırmak mantıklı değil bir de şarj cihazina erişim yoksa hepten kayıp ama bu cihazda HP değişik bir tercih yapmış.

F/P olması dolayısıyla pek de yadırgamıyorum bu tarz eksikleri. Aslında dediğiniz denenebilir ancak bu durum da benim kullanımıma ters, laptopta oyun oynarken yan monitörde video seyretme veya müzik dinleme gibi aktiviteler yapmak istiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı