Monster Notebook Abra A7 v11.4 takılma-donma-kilitlenme

Ardeth

Kilopat
Daha fazla  
RAM
16GB (2x8GB) DDR4 1.2V 3200MHz SODIMM
SSD veya HDD modeli
256GB SAMSUNG PM9A1 M.2 SSD PCIe 4.0 x4 + 512GB
Ekran kartı
nVIDIA® GeForce® RTX3050 Max-Performance 4GB GDDR6
Anakart
Monster Notebook Abra A7 V11.4
İşlemci
Intel® Tiger Lake Core™ i7-11800H 2.3GHz > 4.6GHz
Merhaba. Öncelikle bu takılma problemi laptopu satın aldıktan 5-6 ay sonra başladı. Video ile de destekleyeceğim. Bilgisayarı temiz kullanan, crackli bir program kullanmayan bir kullanıcıyım. Bakımlarına, güncellemelere dikkat eder, özen gösteririm.
Başta oyun oynarken yaşıyordum veya öyle sanıyordum sonraları masaüstünde bilgisayar bomboş dururken bile takıldığını fark ettim. Genelde takıldığı an çıkardığı sesten fark edebiliyorsunuz veya aktif olarak bilgisayarı kullanırken. Mouse da kilitleniyor doğal olarak. Laptoptan böyle taş plak sesi gibi cızırtılı sesler de almaya başladım kulaklığıma gelen ve farklı kulaklıklarla da denedim, aynı. Canımı sıktı bu durumlar ve servise gönderdim. Buraya ekleyeceğim videoyu da gönderdim ve bir de not yazarak belirttim durumları. Bunlar Windows 10'da yaşanıyor bu arada.
Laptop servisten geldi. Bakımı yapılmış. BIOS güncellemesine bakılmış, testler yapılmış vs. sonuç olarak takılma gibi bir problemin olmadığı yazılmış. Bu cızırtı gibi seslerde gelebilirmiş, normalmiş. İşlemcinin üstüne macunu sürüp yollamışlar gibi. Öyle olmamasını umuyorum sadece ama problemi bulamamaları çok ilginç. Alenen yaşanıyor yani ve videosunu da gönderdim.
Servisten geldikten sonra haliyle ben takılma sorununu yaşamaya devam ettim. Hala ediyorum. Allah var cızırtı sesi gelmiyor artık. Sürücüleri sildim DDU ile tekrar en güncelinden temiz kurulumunu yaptım. Sistemi komple tarattım virüs zaten olamaz, hani her şey orijinal ve sıkıntılı sitelerle de işim yok. Yetmedi Windows 11'e geçtim belki Windows 10 ile alakalıdır diye ki onlarda servis raporunun sonuna "sistem ile alakalı olabilir." gibi bir şey yazmışlar. Windows 11'e geçince tekrar her şeyi tertemiz kurdum. Sonuç aynı. Bu konuyu yazarken bile yaşıyorum 2-3 saniyelik takılma şeklinde. Ben donanımsal olduğunu muhtemelen SSD kaynaklı olduğunu hissediyorum. Ama konu hakkında bilgim kısıtlı olduğu için sizlere danışmak istedim. Yardımlarınızı bekliyorum, teşekkür ederim.
Dip not: Videoyu telefonla çektim ve biraz komik bir yerde denk gelmiş olabilir. Sorunumla alakalı videolar izlerken, oyun oynamadığım esnada da takıldığını Monster'a servise göndermeden önce kanıtlamak istedim. Böyle denk geldi. Troll değil :)
Video linki:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

SSD'lerin bad sector ve benchmark testleri:

Windows'um resimde gördüğünüz 1. SSD'ye (256gb) kurulu. Oyunlarım ve Steam 2. SSD'ye (512gb) kurulu.

1) 256GB SAMSUNG PM9A1 M.2 SSD PCIe 4.0 x4 (Okuma: 6400 MB/s - Yazma: 2700 MB/s)
2) 512GB SAMSUNG PM9A1 M.2 SSD PCIe 4.0 x4 (Okuma: 6900 MB/s - Yazma: 5000 MB/s)

+ OCCT ile CPU, Memory, GPU's, VRAM ve Power'ı stress teste soktum bir problem çıkmadı.

OCCT ile takılma esnasındaki SS'ler bu şekilde:

Ayrıyeten Monster'ın kendi oluşturduğu OC modu açık durumdadır. Oyun modu aktif durumdayken genelde yaşadığımı söyleyebilirim. Oyun modunda 1 kere takılma tetiklendiğinde, ofis moduna geçip OC kapalı olsa bile takılma düzenli aralıklarla tekrarlanıyor.

Dosya Ekleri

• SSDBADSECTORBENCHMARK.png
    SSDBADSECTORBENCHMARK.png
    456,2 KB · Görüntüleme: 17
  • Ad22sız.png
    Ad22sız.png
    1,4 MB · Görüntüleme: 20
  • Ad3232sız.png
    Ad3232sız.png
    1,4 MB · Görüntüleme: 15
  • Ads4343ız.png
    Ads4343ız.png