Monster T7 20.4 ilk izlenimler

Herkese merhaba

Ürün elime ulaşanı 1-2 hafta oldu ve bazı testleri yapmaya başladım. Öncelikle ürünün en sevdiğim kısmı yerden biraz yukarı kaldırdığınızda daha iyi hava aldığı için sıcaklık değerlerinin gerçekten harika olması.
Not: Turno Fan açık ve notebook soğutucusu kullanarak yaptım. (Altan hava aldığında gerçekten performansa ciddi etki sağlıyor)

Timespy testi
CPU-Z Benc
Horizon Zero Dawn - Ultra ayarlar Bench testi
God of War (özel ayarlar kısmından Ultra, Ultra+ ayarlar ve sıcaklık değerleri) (2.5 saatlik uzun oynayış sonunda)

Bu ürünün artıları; (şimdilik)

Bu ürünü tercih etmemdeki en önemli neden 17.3 inç ekrana sahip olması. Daha önce 15.6 kullanmıştım ve kesinlikle büyük ekran sizi masaüstü deneyime daha çok yaklaştırıyor. Sıcaklık değerleri Timespy'da maximum 73 ve işlemci ise Max 78 dereceyi gördü. Oyunlarda Ultra ayarlarda bile işlemci genelde 60-70 derece arasında geziyor. (Ortam sıcaklığı 20-22 derece) Yani bu cihaz gerçekten serin çalışıyor. Bunun dışında kasanın "sert plastik" olmasının ne demek olduğunu eliniz değdiğinde daha iyi anlıyorsunuz. (Eski nesil CRT TV'lerin arka kapaklarında ki sert plastik neyse aslında kullanılan ürün bu diyebilirim. Yani o hissi alıyorsunuz)

Bu ürünün eksileri; (şimdilik)

Batarya kesinlikle yeterli gelmiyor. Malum işlemci ve ekran kartı olarak güçlü bir cihaz ancak yine de daha iyi bir batarya kullanılabilirdi.

Sonuç olarak 22.000 TL bandında 17.3 inç için F/P ürünü olduğunu söyleyebilirim. Tongfang bir kasaya sahip yani soğutma açısından yerden biraz yukarı kaldırırsanız sizi tatmin edecektir. Ekran büyük olduğu için muhtemelen bir kablosuz klavye mouse set ile birlikte kullanmanız daha iyi bir deneyim sunacaktır. (Ben öyle yapıyorum)

Şimdilik ilk izlenimlerim bunlar. Ürünle ilgili soru sormak isteyen sorabilir ya da kullanan arkadaşlar varsa bilgi alışverişi yapabiliriz.
Bu arada monster kullanan arkadaşlar performans artması için kritik noktanın Monster kontrol merkezi Akıllı Güç kontrolü olduğunu söylemeden geçmeyeceğim. Burada yapacağınız her bir ayar performansı doğrudan etkiliyor.

Örneğin Dynamic boost Etkinleştir butonu manuel olarak 5W ile sınırlandırılmış durumda. Dilersen bunu 15W'a kadar çıkarabiliyorsunuz. Aynı şekilde işlemci PL1 ve PL2 75W ile sınırlandırılmış durumda bunu isterseniz 120W'a kadar çıkarabiliyorsunuz. Ekran kartının performansını artırabilmeniz için çekirdek ve bellek saat offsetlerini artırmak ya da bellek hızlarını artırmak gibi bir çok ayarı buradan ayarlayabiliyorsunuz.

Özetle daha iyi performans almak isteyenler bu alana bir göz atabilir. Güvenli ve serin kalmasını isteyenler benim gibi "Varsayılan ayar" şeklinde bırakabilir.

Sadece Dynamic boost 15W'a çektim ve timespy sonucu şu şekilde çıktı. (resim aşağıda)
Tüm ayarları full'e çekerek test edildiğinde 9000+ rakamlara ulaşmak mümkün görünüyor.
Not:
8654 Timespy sonucu (Varsayılan ayar modunda ki sonuçtur)
8807 Timespy sonucu (Dynamic boost 5W'tan 15W'a çekilmiş halidir.)

Dosya Ekleri

• timespy.jpeg
    timespy.jpeg
    188,6 KB · Görüntüleme: 105
  • sdas2 - Kopya.jpg
    sdas2 - Kopya.jpg
    68,9 KB · Görüntüleme: 117
  • gow.jpg
    gow.jpg
    329,2 KB · Görüntüleme: 136
  • t.jpeg
    t.jpeg
    140,5 KB · Görüntüleme: 120
  • t.jpeg
    t.jpeg
    185,6 KB · Görüntüleme: 88
Son düzenleme:
Bir laptopa göre beklediğimde çok daha serin çalışıyor. God of War fotoğrafını almadan önce siz oyun on dakika kadar çalıştıysa gerçekten güzel bir soğutma performansı. Verdiği performans içerisindeki donanımlardan beklenen bir performans, ekstra bir durum söz konusu değil ancak bu soğutmayla devam ederse performansta devam eder. Ürününüz hayırlı olsun.

Hocam 10 dakika değil dediğim gibi 2 saatlik oyun sonucunda aldığım değerler. Lakin Dynamic boost 5W şeklindeydi. Şuan bunu 15W olacak şekilde ayarladım. Yaklaşık 45 dakikadır oynuyorum yeni değerler şu şekilde;

Ekran kartı 76-75 derece arasında düşüyor veya yükseliyor. Tabi bunun nedeni 130W'a kadar çıkması. Bunun dışında ki tüm ayarlar (PC için) varsayılan modunda. (Oyunda ki ayarlar ultra,ultra+) şeklinde.

Sizin de dediğiniz gibi önemli olan stabil bir soğukluk sağlayabilmesi. Bu cihaz için bir stand üstüne kurduğunuzda gerçekten soğutması tatmin edecek seviyede görebildiğim kadarıyla.

Monster'ın kendi sitesinde ki 20.4 incelemesinde timespy sonucu bile çok düşük. Muhtemelen cihazın hava almasını engelleyecek bir konumda kullandıklarını düşünüyorum. (Bknz:timespy testi sonucu)

Daha önce MSI kullanmış biri olarak (80-85 derecelerden düşmüyordu kendisi) son derece serin buldum. Cihazla ilgili soru sormak isteyen olursa sorabilir.
Işık sızması ve r23 testleri yaptım. r23 testinde işlemci max 94 derecede sabit kaldı. Muhtemelen bir sınırlama oldu. Belki ince ayarlar yapılarak daha yüksek performans değerlerine ulaşılabilir. Işık sızması testinde ise sanki sağ alt ve sol üst renk tonu aynı olduğu için o bölgelerde hafif bir şey var gibime geldi ancak yine de memnunum. Rahatsız edici bir durumu yok.
Hocam 10 dakika değil dediğim gibi 2 saatlik oyun sonucunda aldığım değerler. Lakin Dynamic boost 5W şeklindeydi. Şuan bunu 15W olacak şekilde ayarladım. Yaklaşık 45 dakikadır oynuyorum yeni değerler şu şekilde;

Ekran kartı 76-75 derece arasında düşüyor veya yükseliyor. Tabi bunun nedeni 130W'a kadar çıkması. Bunun dışında ki tüm ayarlar (PC için) varsayılan modunda. (Oyunda ki ayarlar ultra,ultra+) şeklinde.

Sizin de dediğiniz gibi önemli olan stabil bir soğukluk sağlayabilmesi. Bu cihaz için bir stand üstüne kurduğunuzda gerçekten soğutması tatmin edecek seviyede görebildiğim kadarıyla.

Monster'ın kendi sitesinde ki 20.4 incelemesinde timespy sonucu bile çok düşük. Muhtemelen cihazın hava almasını engelleyecek bir konumda kullandıklarını düşünüyorum. (Bknz:timespy testi sonucu)

Daha önce MSI kullanmış biri olarak (80-85 derecelerden düşmüyordu kendisi) son derece serin buldum. Cihazla ilgili soru sormak isteyen olursa sorabilir.
Işık sızması ve r23 testleri yaptım. r23 testinde işlemci max 94 derecede sabit kaldı. Muhtemelen bir sınırlama oldu. Belki ince ayarlar yapılarak daha yüksek performans değerlerine ulaşılabilir. Işık sızması testinde ise sanki sağ alt ve sol üst renk tonu aynı olduğu için o bölgelerde hafif bir şey var gibime geldi ancak yine de memnunum. Rahatsız edici bir durumu yok.

Güncelleme:

Dosya Ekleri

• bak.jpg
    bak.jpg
    329,5 KB · Görüntüleme: 58
  • panel.jpg
    panel.jpg
    183,6 KB · Görüntüleme: 38
  • r23.jpg
    r23.jpg
    212,2 KB · Görüntüleme: 43
  • panel.jpg
    panel.jpg
    183,6 KB · Görüntüleme: 44
  • r23.jpg
    r23.jpg
    212,2 KB · Görüntüleme: 53
Son düzenleme:
Güzel bir konu ve inceleme olmuş. Peki şuana kadar bilgisayar ile ilgili uzun kullanım yorumlarınız neler? Ben Omen 17 alacaktım fakat stok kalmadı, 25.1.2 alacaktım onda da 300hz ve alüminyum kasa için 1,5k vermek yerine o fiyata 24" 144hz monitör alacağım. Siz halen 20.4'ü önerir misiniz, yorumunuz nedir?

Halen daha sorunsuz kullanıyorum cihazı. Hatta timespy testi yaptım ve puan biraz düşmüş ve sıcaklıklarda bir miktar artış olmuş durumda. Bunun nedeni hem havaların ısınması hem de termal macunun yavaştan erimeye başlaması olabilir. (Normalde 6 ayda bir termal macunu değiştirmek gerekiyor zaten) Elbette cihazda şuan çok fazla şey yüklü bu da bir etken olabilir. Buna rağmen yine de grafik skoru gayet iyi diyebilirim. Cihazı oyun amaçlı kullanmayı düşünüyorsanız tercih edilebilir ancak işlemci odaklı kullanmayı düşünüyorsanız throttlestop ile bazı ayarlamalar yapmanız gerekiyor. Yani cihazın tam performansını daha da artırabilmek mümkün. Yani r23 testinden 13000 gibi rakamlar almak ya da timespy testinde işlemci skorunu daha da yükseltmek, kurgu, render..vb işlemleri yapmak için bu gerekli diye düşünüyorum.

Bunun dışında cihazı satın almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini yukarıda yazdım. Ben memnunum. Tavsiye ile ilgili düşüncülerimi de yukarıda belirtmiştim zaten :)
Ek bilgi: Şurada incelemesini yapmıştım. Yukarıda derken bu başlıkta ki yorumlarımdan bahsediyorum. Bu konu silinmediği için bunu da yazmayı uygun gördüm.

Dosya Ekleri

• son.jpeg
    son.jpeg
    183,2 KB · Görüntüleme: 40
Son düzenleme:
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim, önce ki mesajlarınızı da dikkatli bir şekilde okudum ve inceledim. Fiyatı artmaz ise v25.1.2 yerine 20.4'ü alacağım. Genellikle Escape From Tarkov oynayacağım render ile pek bir işimin olacagini düşünmüyorum. İyi forumlar.

Windows 11 hala stabil durumda değil ancak çok başınızı da ağrıtmaz. Öncelikle hayırlı olsun. Şurada ki yazıyı bir inceleyin. Cihazınız ilk başta "varsayılan ayarlar" kullanacak. Monster kontrol merkezinden turbo ve oyun modu ile ilgli bazı profil ayarları düzenlemesi yapmanız gerekiyor. Aynı zamanda cihazın serin kalması için yükseklik ayarlı bir soğutucu ya da stant almanızı tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Windows 11 hala stabil durumda değil ancak çok başınızı da ağrıtmaz. Öncelikle hayırlı olsun. Şurada ki yazıyı bir inceleyin. Cihazınız ilk başta "varsayılan ayarlar" kullanacak. Monster kontrol merkezinden turbo ve oyun modu ile ilgli bazı profil ayarları düzenlemesi yapmanız gerekiyor. Aynı zamanda cihazın serin kalması için yükseklik ayarlı bir soğutucu ya da stant almanızı tavsiye ederim.
merhaba bende t7 v20.4 modelini aldım ve ayarlarında hicbir degisiklik yapmadım ve star wars jedi fallen,gta5,dyıng lıght gıbı oyunlarda ekran kartı 83-84 dereceleri görüyor. mümkünse monster control centerdaki ayarların resmini atabilir misiniz?
Ek olarak sogutucum yok ancak kitap vs. yardımıyla arkasından yükseltiyorum ancak sıcaklıklarda pek bir değişiklik olmuyor.

merhaba bende t7 v20.4 modelini aldım ve ayarlarında hicbir degisiklik yapmadım ve star wars jedi fallen,gta5,dyıng lıght gıbı oyunlarda ekran kartı 83-84 dereceleri görüyor. mümkünse monster control centerdaki ayarların resmini atabilir misiniz?
Ek olarak sogutucum yok ancak kitap vs. yardımıyla arkasından yükseltiyorum ancak sıcaklıklarda pek bir değişiklik olmuyor.
Kitaplar yanda ki havalandırma kısmını kapatıyor olabilir ya da cihaz yerden yeterince yüksek kalmamış olabilir. Zaten yaz ayındayız. Stabil bir soğukluk sağlamak için mutlaka soğutucu alın. Şuan evde değilim ancak akşam yardımcı olabilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı