Monster Tulpar T20.3 laptop ekran kartı ofis modunda düzgün çalışmıyor

Talha221

Decapat
Daha fazla  
RAM
32gb
Ekran kartı
rtx 3060 laptop
İşlemci
i7 10875-H
Elimde Monster laptoplardan Tulpar T20.3 var. Sorunsuz şekilde kullandığım bilgisayarı ekran kartındaki bir problemden sonra yetkili servislere götürdüğümde bilgisayarın içindeki tüm donanımları yenileriyle değiştirdiklerini söylediler. Bilgisayarı teslim alıp format attıktan sonra oyunlarda ekran kartının ofis modunda belli bir sıcaklığa geldiğinde çalışma frekansını 300MHz'lere kadar düşürdüğünü ve 100% çalıştığını gördüm. Bu yaşandığında da fanlar deli gibi çalışıyor, oyun 5-10 FPS'e düşüyor ve ben bilgisayarı oyun moduna alana kadar böyle devam ediyor. Servise götürmeden öncesinde ise oyunları ofis modunda da 80 FPS civarında rahat rahat oynadığımdan bu olay canımı sıktı. Bir bilgisi olan var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eki Görüntüle 1995853

Thermal velocity Boost ve V-Max Stress ayarlarının tiklerini kaldır bakalım.

Bir de bu cihaza bi' undervolt yapmanı öneririm, çok iyi olur.

100W çekmesi gerektiği zaman ne yapacak? 10W değerinde bile 60 derece zaten.

Bir de disable Turbo tikini kaldır. Aynı şekilde BD Prochot tikini de kaldır ana ekrandan.
Eğer tikleri kaldırdığımda çözülecekse girip deneme yapmam gerekiyor, 10 dakika kadar sürebilir.

Eğer tikleri kaldırdığımda çözülecekse girip deneme yapmam gerekiyor, 10 dakika kadar sürebilir.

Son dediğim ana ekrandaki ayarları da yap.

Turbo mod ve oyun modunda sorun olmadığını belirtti zaten. Belli ki cihaz ofis modunda derece 90'ları bulmadığı takdirde fanı %15-20 hızları falan aşmıyor. Sıvı metalli cihaz kullanıyorum, ilk aldığımda sessiz modda ve performans modunda 60 dereceleri geçiyordu, sonra güncelleme ile düzeldi. O güne kadar kendim fan ayarı yapmıştım.

Güç limiti değerleri aynı aslında ona rağmen böyle bir sorun olması garip.

Turbo mod ve oyun modunda sorun olmadığını belirtti zaten. Belli ki cihaz ofis modunda derece 90'ları bulmadığı takdirde fanı %15-20 hızları falan aşmıyor. Sıvı metalli cihaz kullanıyorum, ilk aldığımda sessiz modda ve performans modunda 60 dereceleri geçiyordu, sonra güncelleme ile düzeldi. O güne kadar kendim fan ayarı yapmıştım.
Dediğin gibi cihaz ofis modunda ekran kartı tahminen 70 dereceye geldiğinde çalışma frekansını düşürüyor ve 100% kullanıma geçip beni oyun moduna geçmeye zorluyor. Oyun modunda ise herhangi bir problem yaşanmıyor.

Monster'ın programı içinde kendi modunu oluşturman mümkün oluyor mu? Fan devrini ve ısıyı belli değerler aralığında tutabileceğin şekilde ayarlayabilirsin belki.

Son dediğim ana ekrandaki ayarları da yap.

Güç limiti değerleri aynı aslında ona rağmen böyle bir sorun olması garip.
Throttlestop olmadan oyuna girip deneme yaptım ve yine aynı şey yaşandı. Sonrasında dediğin ayarlar ile girdiğimde bir değişiklik olmadı. Sonuç, belli bir yere kadar 100 fps devam ettiğim oyun sıcaklık arttığında fanların da sesinin artmasıyla 30 fps de takılıyor, oyun moduna geçersem normal bir şekilde oyuna devam ediyorum.

ThrottleStop olmadan oyuna girip deneme yaptım ve yine aynı şey yaşandı. Sonrasında dediğin ayarlar ile girdiğimde bir değişiklik olmadı. Sonuç, belli bir yere kadar 100 FPS devam ettiğim oyun sıcaklık arttığında fanların da sesinin artmasıyla 30 FPS de takılıyor, oyun moduna geçersem normal bir şekilde oyuna devam ediyorum.

Limits sekmesini SS atar mısın?

Limits sekmesini SS atar mısın?
Atıyorum.
Monster'ın programı içinde kendi modunu oluşturman mümkün oluyor mu? Fan devrini ve ısıyı belli değerler aralığında tutabileceğin şekilde ayarlayabilirsin belki.
Kontrol merkezini güncellemek için indirip deneme yapacaktım ama kendi sitesinde t7 20.3 için olan sürücülerden indirdiğim kontrol merkezi açılmadı. Bir üst modelin kontrol merkezi de tam uyumlu değil ama sanırım kendin ayar yapabiliyorsun, yine de güvenemedim şu an kontrol merkezine.

Dosya Ekleri

• ts3.png
    ts3.png
    152,1 KB · Görüntüleme: 15
İlk aldığım oyuncu dizüstü Monster'dı. Şimdi eşimin kullandığı bir Monster daha var evde. Donanım tarafında F/P cihazları olsa da yazılım tarafında pek iyi değiller. Güncelleme ile sorun çözme ihtimali de düşük.

Geri
Yukarı