Monster Tulpar T5 20.1 normal kullanımda fan ve şarj kullanımı iyileştirmesi

stressedd

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, Monster Tulpar T5 20.1 i7 10750H 2x8 2933MHz RAM RTX2060 6 GB 256 M.2 SSD 15.6 144Hz bilgisayara sahibim.
Yaklaşık 1.5 yıldır kullanıyorum hem deneyimlerimden hem de yaptığım iyileştirmelerden adım adım bahsedeyim belki sizin de başınıza gelmiştir.
Fan:
Öncelikle en basitinden YouTube'da video izlerken bile fan açıyordu ve 1saate yakın şarjı gidiyordu ilk zamanlarında nedenine baktığımda işlemci yüksek frekansda çalıştığı için fan açtığını düşündüm ve güç ayarlarından yeni bir plan oluşturdum oluşturduğum plan üzerinde -->plan ayarlarını değiştir -->gelişmiş güç ayarlarını değiştir --> işlemci güç yönetimi --> en düşük işlemci durumu her ikisi de %5 %5 altında bulunan sistem soğuma ilkesi edilgen edilgen onun altında en yüksek işlemci durumu %80 %80 olacak şekilde uyguladım. Görev yöneticisine baktığımda işlemcim 2.20MHz'yi geçmiyor böylelikle fan açma sorunum düzeldi fanı da Monster kontrol merkezinden Office kısmında yavaş soğutma olarak kullanıyorum işlemcim 40-55 derece arasında oluyor.
Şarj:
Bu güç planını kullanırken şarj sürelerime baktığımda 2-3sefer 4.5-5 saati gördüm ama genel kullanımda ortlama 2ile3 saat arası gidiyor, çoğunlukla oyun harici ders, kodlama ve internet üzerindeki işlerimde kullanıyorum dışarıda çalıştığım çok oluyor taşınası olsun diye 15.6 ve 1.8 kg olan bu modeli seçmiştim. Fakat bu şarj sürelerinde o şarj aletini taşımak ve şarjım biter mi dayanır mı diye düşünmek gerçekten can sıkıcı hatta ve hatta bilgisayarımı satım M1 işlemcili MacBook almayı bile düşündüm. Ama tabii ki bir oyun bilgisayarından şarj süresi beklemeyiz, Monster'ın kendi YouTube sitesinde paylaştığı bu modeller ve ilerisini kapsayan maksimum performans videosu vardı orada her şeyi maksimuma alıyor ve BIOS menüsünden Advanced menüsünde en altta bulunan graphic seçimi ayarını hybrit yani hem işlemci GPU hem takılı ekran kartını kullan seçeneğini dGPU yapıyordu bu da laptopumuzu resmen sanki masaüstü PC mize ekran kartı takmışım gibi çalıştırıyordu NVIDIA denetim masasında da ayarları gözükmekte. Bu ekran kartı seçimini IGPU'ya aldım bu da sadece Intel'in grafik kartını kullanmaya yarıyor. Ardından işlemciyi kısıtlamadım ve normal dengeli de daha iyi pil seçeneğinde kullanmaya başladım şu anda şarjım %47 ve kalan 1saat 50dakika olarak gözüküyor parlaklığımda %33 arkada Chrome ve 8sekme açık işlemcimde 44 derece civarında geziyor.

İleriki kullanımımdaki sonuçlarımı da eklerim test aşamasındayım ama tahminimce 4saat civarı gidebilecek gibi gözüküyor. Bataryamın durumuna da CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp powercfg /batteryreport yazıp çıkan HTML'e girdiğimde batarya ile alakalı bilgiler gözükmekte bataryamın kapasitesi 46.740 mwh iken şu anda Full charge kapasitem 38.760 mwh ilk 2veya 3.ayda baktığımda 42.000 civarındaydı %10 düşmesi gayet normal totaline göre de %20 düşük durumda bu süreler gayet başarılı sayılabilir. Artık pek oyun oynamadığım ve düzenli çalıştığım için gözüm gibi baktığım jelatinlerini bile sökemediğim bilgisayarımı güzel teklif veren veya M1 Mac 16 GB ile takasını düşünebilirim :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Sadece Office ve mobil kullanım için gayet güzel bir rehber gibi bilgilendirme olmuş elinize sağlık.

Nacizhane bir önere olarak tüm bu ayarları yapmaktansa ThrottleStop programınıda öneririm (iGPU ayarı hariç) tek bir Click ile istenildiği zaman Turbo Boost'u kapatabiliyorsunuz ve işlemci 2.6GHz'yi geçmiyor. T7 20.3 kullanıyorum bende ofis kullanınımda Boost'u kapattığımda sıcaklıklarım 38-40'lara düşüyor pil kullanımı yaklaşık 2.5 saatlere kadar uzanıyor.

Geri
Yukarı