Monster Tulpar T5 V18.1 Performans Sorunu

brkdnmz

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Antalya/İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Öncelikle belirteyim ki, benim kullandığım bilgisayar: Monster Tulpar T5 V13.1. 1 senedir kullanıyorum.

İki bilgisayarın bileşenleri arasındaki tek fark, işlemcileri.

V13.1'in işlemcisi: Intel i7 7700HQ.
V18.1'in işlemcisi: Intel i7 8750H.

Ekran kartları: GTX 1060 6 GB.
RAM'leri: 16 GB. (2x8) Bunlar ortak bileşenler.

2 gün önce arkadaşım Monster'dan başlıkta belirttiğim bilgisayarı aldı, birlikte düzgün bir Windows 10 kurulumu yaptık. Kurulumdan hemen sonra sürücüleri yükledik. Bu sorun ilk olarak CS:GO ile başladı fakat çok rahatsız etmedi arkadaşımı. Sonrasında GTA 5'e geçtik. İkimiz de NVIDIA GeForce Experience'ın GTA 5 için önerdiği optimum ayarları kullandık, ayarlarımız tamamiyle aynı, kontrol ettik. Ben sabit 60 FPS alırken(belli yerlerde 55'e kadar inebiliyor ama rahatsız olmadım) arkadaşım araba patladığında 40'ı görmüş(araba sürerken bile 40 olabiliyormuş). Kısaca FPS değerleri hiç stabil değilmiş, bu durumdan bir hayli rahatsız oldu. Belki ekran kartı sürücüsünde sorun vardır diye Sosyal'deki DDU rehberine bakarak sürücüyü kaldırıp yeniden yükledik(GeForce Experience'tan en güncelini) ancak durum maalesef değişmedi. Yardımlarınızı bekliyoruz, teşekkür ederiz.
Ek olarak, sıkıntının GPU kullanımının ani düşüşünden dolayı olduğunu düşünüyorum. Benimki gibi %99 kullanımda iken, arkadaşım bir sıkıntı olmadığını, VSync açık olduğu için 60 FPS sabit olduğunu söylüyor fakat bu kullanım ara sıra %70'e bile düşebildiği için bu düşüşlerde FPS'nin 40'lara kadar indiğini de belirtiyor. Bu düşüşün nedenini bulamadık ne kadar uğraşsak da.

Bunun olası nedeni olarak da, Windows kurulum USB'sini hazırlarken, Windows ISO dosyasını indirdiğimiz bilgisayarda sanırım virüs vardı. USB'yi yeni almıştı, dolayısıyla kendisinde virüs yoktu. Yeni bilgisayara Windows'u kurduktan bir süre sonra Defender tarafından virüs bildirimi geldi.

Virüsün ismi: Trojan:Win32/Lodbak.gen!lnk

Bilgisayarla birlikte gelen ESET tam sürümü indirdik bunun üzerine. Arkadaşım, ESET'in virüsü sildiğini belirtti ancak silinmemiş olabilir.

Bu sıkıntının üzerine bilgisayarı geri göndermeyi düşündük fakat bizim göremediğimiz bir yazılımsal sıkıntı olabilir diye yardımınızı istiyorum. Yani sıkıntı belki fiziksel bir şey değildir, ki öyle umuyorum.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı