Monster Tulpar T5 v19.2.1 ısınmasına çözüm önerileri

• Fanları Turbo alın.
  • Arka ızgaralar hava alsın.
Şu videoda yapılanları uygulayın. AMD Ryzen 4000 serisi diyor ama her işlemcide oluyor. Render yapacaksanız önermem. İşlemci hızı 2900MHz (2.90GHz) sabitleniyor.
Registry'den kapatmak da XTU da işe yarar ama böyle değişikler yapmak yerine bence laptop için en sakıncasızı ThrottleStop kullanarak Watajı sınırlamak/Turbo'yu kapatmak.

Bu yöntemlerde Registry'de ya da BIOS'da yanlış bir değişiklik yaparsanız düzeltmek sıkıntı çıkarabilir. Ama ThrottleStop'da değişiklikler sadece program açılınca yazılır, yani genel kullanıcı için daha güvenlidir.

Anlaşılan bilgisayarla ilgili fazla bilginiz yok. Fiyat artınca bilgisayar daha soğuk çalışacak sanıyorsunuz. Konu sahibinin laptopu 10000 TL, kullandığım Tulpar T7 V18.2.1 18500 TL ondan daha çok ısınıyor, incelediğim bir MSI laptop vardı 32000 TL o da 4 fanlı çift adaptörlü hemen hemen aynı ısı değerlerinde. Biraz bilgisayarın ne olduğunu, hangi parçalar kullanıldığını araştırın.
Biraz ipucu vereyim, sandığınızın aksine bilgisayarın parçalarını Lenovo ya da Monster gibi laptop markaları üretmiyor. Çoğu laptopta Intel işlemci kullanılır, ne kadar para verirsen işlemci o kadar güçlü olur. 3.5, 3.6 GHz’de çalışan i5 işlemcili bir laptop alırsan ısınmaz. Benim bilgisayarımda i9 9900k 5.0 GHz işlemci mevcut. Doğal olarakta ısınıyor. Ultarada oynadığınız oyunlarda sanırım ETS 2, Minecraft vs 😀. İşlemciyle yapılan işleride bir araştırın. Video render, Photoshop gibi uygulamalardan haberiniz olur.
18500 TL ile amelelik çekenide yeni gördüm :) Monster dediğin firma yurtdışından parça toplayıp monteleyen firma Experden farkı yok. Lenovo MSİ tarzı firmalar kendi soğutma bloklarını tasarlayabilen firmalar. Evet sen 90 derecede takılmaya devam et ve insanlara da 90 derecede nasıl yaşanır onu öğret :) Ha oynadığım oyunlara gelince BattleField V ve Anthem oyunlarını Ultrada oynadım.Ama sen yanında yangın söndürücü olmadan açma bunları . Azcık bilgisayar bilgisi olan birisi monster almaz zaten .

18500 TL ile amelelik çekenide yeni gördüm :) Monster dediğin firma yurtdışından parça toplayıp monteleyen firma Experden farkı yok. Lenovo MSİ tarzı firmalar kendi soğutma bloklarını tasarlayabilen firmalar. Evet sen 90 derecede takılmaya devam et ve insanlara da 90 derecede nasıl yaşanır onu öğret :) Ha oynadığım oyunlara gelince BattleField V ve Anthem oyunlarını Ultrada oynadım.Ama sen yanında yangın söndürücü olmadan açma bunları . Azcık bilgisayar bilgisi olan birisi monster almaz zaten .
Lenovo’nun i9 9900k işlemcili bir laptopu yok, MSI GT76 modelinde 9900k işlemci var 35000TL ve sıcaklık değerleri Tulpar T7 V18.2.1 ile benzer. Senin gibi ezberden konuşmuyorum kendim kullandım, denedim. Hayatında hiç 8 çekirdek işlemcili laptop kullanmadan burada ahkam kesiyorsun. Umarım bir gün 8, 10 çekirdek işlemcili bir laptopun olur. O zaman itfaiye mi çağırırsın yangın tüpü mü sıkarsın bilemem. Ya da sen bu bilgisayar bozuk diye iade edersin tıpkı konu sahibine önerdiğin gibi. Bu arada okullar açılınca Uludağ Üniversitesi TBMYO bilgisayar laboratuvarına beklerim, engin bilgisayar bilgilerini banada öğretirsen memnun olurum.

Son düzenleme:
Öncelikle konuya cevap veren herkese tek tek teşekkür ederim. Monster beğenmeyen anlayan almaz diyen arkadaşlara da birkaç ayar yaptıktan sonra oyunlarda 75 dereceler civarında takılmaya başladı.
ThrottleStop programını yükledim onunla da denedim güzel sonuçlar çıkıyor sorunu yaşayan arkadaşlar deneyebilir.

Öncelikle konuya cevap veren herkese tek tek teşekkür ederim. Monster beğenmeyen anlayan almaz diyen arkadaşlara da birkaç ayar yaptıktan sonra oyunlarda 75 dereceler civarında takılmaya başladı.
ThrottleStop programını yükledim onunla da denedim güzel sonuçlar çıkıyor sorunu yaşayan arkadaşlar deneyebilir.
Ne gibi ayarlar yaptın?

Geri
Yukarı