Monster Tulpar T7 20.2 Sıcaklık Değerlerim

Bu inceleme sadece sıcaklık açısından bilgilendirme amaçlıdır!
İncelediğim model ve link: Monster Tulpar T7 V20.2
3.5 ay sonra, ilk alındığında gelen ayarlarla sıcaklık incelemesini yazacağım. Alınma tarihi: 22.10.2020
İşlemciye undervolt yapılmamıştır! Ekran kartına OC yapılmadan inceleme yapılmıştır. Normalde daha farklı ayarlarda kullanıyorum.
Cam masa üstünde ılık odada yapılmıştır. Harici klavye ve fare ile kullanıyorum.
1. önsunu.PNG

İlk Test: OCCT ile CPU stres testi (Large Data Set)
-Süre: 5 dakika. Değerler stabil. CPU Clock: 4187MHz. CPU Sıcaklık 80-84°C. Değerler değişmediği için kısa tuttum.
2. OCCT.png

İkinci Test: League of Legends (Antreman)
-Süre: 2 dakika. CPU Clock: 4187MHz. CPU sıcaklık 69-74°C. Uzun sürede de bu değerlerde olacaktır, o yüzden uzatmadım.
3. Lol.png

Üçüncü Test: Star Wars Battlefront II (İndirirken oynama - Ultra)
-Süre: 10 dakika. CPU Clock: çoğunlukla 4187MHZ. CPU sıcaklık 83-86°C, 87°C'yi de oyanarken gördüm. GPU sıcaklık sabit 77°C
-22 saniyelik video aldım ve sadece 1 saniye boyunca 3589MHz de kaldı.
-MSI Afterburner grafiği inceleğinde yine birkaç kez anlık düştüğü görülebilir.
-Kırmızı ile gösterilen yerde kahramanlara bakıyordum. Herhangi büyük bir sıcaklık artışı ya da büyük bir CPU çekirdek hızı düşüşü olmamıştır.
4. baş.png
4. Sonrası.png

Dördüncü Test: OCCT-Large Data Set + FurMark v1.25.0.0
-Süre: 10 dakika. CPU Clock: Thermal Throttling söz konusu. Son hızı 3689MHz. CPU sıcaklık 83-84°C. GPU sıcaklık sabit 77°C
-İşlemci sömüren AAA oyunlarda bu durum söz konusu olabilir.
5. furrmark.png

Beşinci Test: PUBG Lite (Olabilecek en yüksek -%120- 1080p)
-Süre: 15 dakika. CPU Clock: 4187MHz. CPU sıcaklık 80-86°C. GPU sıcaklık sabit 76°C. FPS: 169-184
6. ilk.png

6. son.png

Altıncı Test: CS:GO (En yüksek - MSAA: 2x)
-Süre: 15 dakika. CPU Clock: 4187MHz. CPU sıcaklık 83-87°C. GPU sıcaklık sabit 75°C.
7. CSGO.png

Yedinci Test: Cyberpunk 2077 (En yüksek - RTX: Kapalı, DLSS: Kalite, 1080p)
-Süre: 15 dakika. CPU Clock: dengesiz. CPU sıcaklık 82-87°C. GPU sıcaklık sabit 77°C.
-Hem şehirde hem şehirdek uzakta test ettim. Şehir içinde işlemci darboğaza uğradı.
-FPS kaybı Thermal Throttling'den çok işlemci darboğazına bağlı görünüyor.
-(Görseller yükleme sınırını aştığı için JPG'ye çevirdim)
8. in.jpg
8. out.jpg

8. no underol1.png
8. noundervolt 2.png

-Süre: 15 dakika. "Undervolt ile" CPU Clock: Daha stabil. CPU sıcaklık: 82-84°C. GPU sıcaklık sabit 77°C.
8. undervolt.PNG

Toparlama: İşlemci oyunlarda genel olarak 80-87°C olarak iş yaptı. Anlık olarak 90°C'yi bir kere gördüm, kısa sürdü. Thermal Throttling'e uğradığı zamanlar oldu ama frekansı çok düşmediği için sorun oluşturmadı.
GPU 77°C'de sabit kaldı.
Undervolt ile sıcaklık düşürebilir, Thermal Throttling var ise bu durum azaltılabilir. Kullandığım değer: -0.080V (80mV). Sizin değer farklı olabilir her zaman aynı olmaz. Undervolt yapan kişiler kendi sorumluluğunu alır, kimseyi suçlu bulunduramaz.

Arkadaşımın bilgisayarı daha sıcak. O benden 2-3 ay önce almıştı. Kullandığı zemin çok farklı olabilir. Benim kullandığım zemin tabiri caizse soğuk olduğu ve havalandırma imkanı tanıdığı için daha iyi.
Başka işlemci ve başka modellerde sıcaklık daha farklı olacaktır.

Testler uzun süreli yapılırsa sıcaklık farkı oluşabilir. Bunu Cyberpunk 2077 için bir saatlik yapacağım.
Başka istek ve önerileriniz var ise bekliyorum.

Son düzenleme:
Bu inceleme sadece sıcaklık açısından bilgilendirme amaçlıdır!
İncelediğim model ve link: Monster Tulpar T7 V20.2
3.5 ay sonra, ilk alındığında gelen ayarlarla sıcaklık incelemesini yazacağım. Alınma tarihi: 22.10.2020
İşlemciye undervolt yapılmamıştır! Ekran kartına OC yapılmadan inceleme yapılmıştır. Normalde daha farklı ayarlarda kullanıyorum.
Cam masaüstünde ılık odada yapılmıştır. Harici klavye ve fare ile kullanıyorum.
Eki Görüntüle 870424

ilk test: OCCT ile CPU stres testi (large data set)
-Süre: 5 dakika. Değerler stabil. CPU clock: 4187MHz. CPU sıcaklık 80-84°c. Değerler değişmediği için kısa tuttum.
Eki Görüntüle 870425

ikinci test: League of Legends (antrenman)
-Süre: 2 dakika. CPU clock: 4187MHz. CPU sıcaklık 69-74°c. Uzun sürede de bu değerlerde olacaktır, o yüzden uzatmadım.
Eki Görüntüle 870426

üçüncü test: Star Wars: Battlefront II (indirirken oynama - Ultra)
-Süre: 10 dakika. CPU clock: Çoğunlukla 4187MHz. CPU sıcaklık 83-86°c, 87°c'yi de oyanarken gördüm. GPU sıcaklık sabit 77°c
-22 saniyelik video aldım ve sadece 1 saniye boyunca 3589MHz de kaldı.
-MSI Afterburner grafiği inceleğinde yine birkaç kez anlık düştüğü görülebilir.
-Kırmızı ile gösterilen yerde kahramanlara bakıyordum. Herhangi büyük bir sıcaklık artışı ya da büyük bir CPU çekirdek hızı düşüşü olmamıştır.
Eki Görüntüle 870427Eki Görüntüle 870428

dördüncü test: OCCT-large data set + FurMark v1.25.0.0
-Süre: 10 dakika. CPU clock: Thermal throttling söz konusu. Son hızı 3689MHz. CPU sıcaklık 83-84°c. GPU sıcaklık sabit 77°c
-İşlemci sömüren AAA oyunlarda bu durum söz konusu olabilir.
Eki Görüntüle 870429

beşinci test: PUBG Lite (olabilecek en yüksek -%120- 1080p)
-Süre: 15 dakika. CPU clock: 4187MHz. CPU sıcaklık 80-86°c. GPU sıcaklık sabit 76°c. FPS: 169-184
Eki Görüntüle 870430
Eki Görüntüle 870431

altıncı test: CS:GO (en yüksek - MSAA: 2X)
-Süre: 15 dakika. CPU clock: 4187MHz. CPU sıcaklık 83-87°c. GPU sıcaklık sabit 75°c.
Eki Görüntüle 870432

yedinci test: Cyberpunk 2077 (en yüksek - RTX: Kapalı, DLSS: Kalite, 1080p)
-Süre: 15 dakika. CPU clock: Dengesiz. CPU sıcaklık 82-87°c. GPU sıcaklık sabit 77°c.
-Hem şehirde hem şehirdek uzakta test ettim. Şehir içinde işlemci darboğaza uğradı.
-FPS kaybı thermal Throttling'den çok işlemci darboğazına bağlı görünüyor.
-(Görseller yükleme sınırını aştığı için Jpg'ye çevirdim)
Eki Görüntüle 870442Eki Görüntüle 870443
Eki Görüntüle 870433Eki Görüntüle 870434
-Süre: 15 dakika. "undervolt ile" CPU clock: Daha stabil. CPU sıcaklık: 82-84°c. GPU sıcaklık sabit 77°c.
Eki Görüntüle 870436

toparlama: işlemci oyunlarda genel olarak 80-87°c olarak iş yaptı. Anlık olarak 90°c'yi bir kere gördüm, kısa sürdü. Thermal Throttling'e uğradığı zamanlar oldu ama frekansı çok düşmediği için sorun oluşturmadı.
GPU 77°c'de sabit kaldı.
Undervolt ile sıcaklık düşürebilir, thermal throttling var ise bu durum azaltılabilir. Kullandığım değer: -0.080v (80mv). Sizin değer farklı olabilir her zaman aynı olmaz. Undervolt yapan kişiler kendi sorumluluğunu alır, kimseyi suçlu bulunduramaz.

Arkadaşımın bilgisayarı daha sıcak. O benden 2-3 ay önce almıştı. Kullandığı zemin çok farklı olabilir. Benim kullandığım zemin tabiri caizse soğuk olduğu ve havalandırma imkanı tanıdığı için daha iyi.
Başka işlemci ve başka modellerde sıcaklık daha farklı olacaktır.

Testler uzun süreli yapılırsa sıcaklık farkı oluşabilir. Bunu Cyberpunk 2077 için bir saatlik yapacağım.
Başka istek ve önerileriniz var ise bekliyorum.

Elinize sağlık güzel bir inceleme olmuş, dışı(kasası) hakkındaki fikirleriniz nedir? Bir arkadaşımda vardı, benim gördüğüm kasa kalitesi kötüydü. Sizin düşünceleriniz nedir?

Elinize sağlık güzel bir inceleme olmuş, dışı(kasası) hakkındaki fikirleriniz nedir? Bir arkadaşımda vardı, benim gördüğüm kasa kalitesi kötüydü. Sizin düşünceleriniz nedir?
Eski modellere göre çerçevesi çok daha ince ve hoş. Kasa kalitesi orta diyebilirim. Birkaç kez laptobu odadan odaya götürürken kenarları vurdum ama sağlam. Hissiyat olarak sorarsanız, o parayı verince insan daha güzel bir şey bekliyor. Daha önce Acer Nitro 5 kullanmıştım. Aradaki farkı hissetmedim.
Not: Kasa kalitesinden anladığımı savunamam ama hissettiği bu.
Beni üzen şey ses kalitesi. THX kullanıyor o da sesi yükseltiyor sadece kalite üzerindeki etkisini göremedim.

Eski modellere göre çerçevesi çok daha ince ve hoş. Kasa kalitesi orta diyebilirim. Birkaç kez laptobu odadan odaya götürürken kenarları vurdum ama sağlam. Hissiyat olarak sorarsanız, o parayı verince insan daha güzel bir şey bekliyor. Daha önce Acer Nitro 5 kullanmıştım. Aradaki farkı hissetmedim.
Not: Kasa kalitesinden anladığımı savunamam ama hissettiği bu.
Beni üzen şey ses kalitesi. THX kullanıyor o da sesi yükseltiyor sadece kalite üzerindeki etkisini göremedim.
Hocam merhaba güncel fikirleriniz nedir uzun vadede sıkıntı yaşadınız mı?

Geri
Yukarı